پليس هم آن پليس گذشته نيست همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82598 تاریخ انتشار:  1396-07-20 - 05:45 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پليس هم آن پليس گذشته نيست

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

تغييرات محيطي و خواست و ناخواسته در فرهنگ اجتماعي هر چقدر هم كه زير نظر و كنترل شده باشد، باز هم برخي تبعات غيرقابل پيش‌بيني و آزاردهنده بر جاي مي‌گذارد كه اين مسأله قطعاً بار مسئوليت سازمان‌ها و نهادهاي مسئول را سنگين‌تر مي‌سازد.
نيروي انتظامي و پليس از جمله سازمان‌هايي است كه با تنش‌هاي ناشي از  تغيير رفتار و اخلاق اجتماعي نزد مردم بخصوص قشرهاي جوان و تأثيرپذير روبه‌رو است. به عبارتي هجوم فرهنگ نامتعارف غربي به جوامع در حال رشد از جمله جامعه خودمان ايران و به تبع آن رخنه بسياري محصولات اثرگذار و دگرگون‌كننده فرهنگي مثل بازي‌هاي رايانه‌اي، رفتار و بدآموزي‌هايي نزد جوان و نوجوان بر جاي مي‌گذارد كه پليس بايد با عواقب چنين الگوپذيري‌هاي غلط مبارزه و مقابله كند. چنين عارضه اجتماعي بسيار نامحسوس و خزنده در رگ و خون جامعه نفوذ مي‌كند و هرزآبي است كه رفته رفته تبديل به سيل بنيان‌كن مي‌شود و ممكن است در نهايت هجوم غيرمترقبه و ويرانگر را سبب شود و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري براي جامعه به بار آورد. بنابراين در برابر چنين آفت‌هاي مزمن و فراگير بايد آمادگي كامل داشت و راهكار علمي و فرهنگي و بنيادي براي خنثي‌سازي آن فراهم آورد.
يكي از مشكلات اينچنيني و دردسرهاي پليس، تظاهر برخي قشر جوان و ناخودآگاه به خشونت و تخليه هيجان‌هاي كاذب دروني به طرق گوناگون است و مصرف روانگردان بر اين معضل و پديده شوم دامن مي‌زند. اين عارضه و ميهمان ناخواسته نتيجه همان تغييرات فرهنگي در قشرهاي جامعه و پشت كردن به بسياري از ارزش‌هاي ناب و احترام‌انگيز آداب و فرهنگ ملي و همچنين آموزه‌هاي ديني است. اين رويكرد غلط مولود زندگي به ظاهر لوكس و راحت است كه به خاطر همان لوكس و راحت بودنش اوقات فراغت بسياري براي خانواده‌ها فراهم مي‌سازد و بايد چنين اوقات فراغت بادآورده را به‌گونه‌اي پر كرد و با آن كنار آمد.
بسياري افراد جامعه تظاهر مي‌كنند كه وقت طلاست در صورتي كه هيچ برنامه مفيد و كارآمدي براي استفاده از وقت و فرصت‌هاي طلايي خود ندارد؛ مثلاً چون وقت طلاست و ارزش دارد بايد يك مسير حداكثر 500 متري در رفت‌وآمدهاي روزانه را حتماً از وسيله نقليه استفاده كرد و چون براي حل اين مشكل وسيله نقليه فراهم مي‌كني بايد از روي تفنن و سرگرمي، يك دور اضافه هم با آن بزني. ساير وسايل مدرن و لوكس نيز با همين ايده و تفكر آينده‌نگرانه وارد زندگي خانواده‌ها مي‌شود و چون تهيه يك غذاي ساده با وسايل لوكس و برقي و راحت حداقل زمان ممكن را مي‌برد، بقيه ساعات و زمان روزانه يك خانم خانه‌دار به اوقات فراغت تبديل مي‌شود و چنين اوقات ذي‌قيمتي را بايد به نحوي پر ساخته و از آن استفاده كرد كه ممكن است نتيجه خوبي هم ندهد.
خروجي و جمع‌بندي تمام اين جزييات بي‌اهميت همان تغييرات فرهنگي و دگرگوني در اخلاق و رفتارهاي خانوادگي و اجتماعي است و قطره قطره جمع مي‌شود تا به دريايي ژرف و گسترده تبديل شود.
در نهايت اينكه زندگي و قرار و مدارهاي امروزي اصلاً قابل مقايسه با شكل و فرم زندگي ديروزي‌ها نيست و طرحي نو و لازمه‌هاي نو بايد!
در اين معنا ساختار و مأموريت حداقل 30 سال پيش پليس به درد جامعه امروز و تفكرات و رويكرد مردمان و جوان امروزي نمي‌آيد؛ چون شكل انواع بزه و جرايم اجتماعي هم دگرگون شده و تغيير كرده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com