1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) قانون بازی نمایندگان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88768 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 09:45 تعداد بازدید:  66
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قانون بازی نمایندگان

نویسنده : مهدی غلامی

یادداشت
 
 
  مجلس شورای اسلامی سالهاست که در صحن، قانون اصلاح می‌کند. این اصلاحات یا بخاطر پیش نویس اولیه قانون اساسی است که برگرفته از قوانین سایر کشورهاست و یا قوانین تسریعی و منفعتی است که در این ده دوره در مجلس به تصویب رسیده و یا اینکه هردو عامل  بنوعی در اینباره تاثیرگذارند.
نمونه آن طرح استانی شدن انتخابات است که برای چندمین بار در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود و همواره چالش‌ها و بحث‌های مختلفی را سبب شده است.(به موجب این طرح نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی به جای آنکه نامزد یک شهرستان باشند برای استان خود نامزد می‌شوند)
این طرح نقاط مثبت و منفی بسیار دارد. اگر کلی بخواهیم در این خصوص نتیجه‌گیری کنیم باید بگوییم؛ منفی است بدلیل آنکه گویی با تصویب این طرح ماهیت نمایندگان در حُسن انجام امور تغییر می‌کند و مثبت است چون منافع ملی را در ارجحیت قرار می‌دهد. 
امروز استان‌ها در تنها جمعی(مجمع نمايندگان)که می‌توانند برای استان‌شان تصمیم‌گیری کنند با یکدیگر تعامل ندارند. اخبارهای گوناگونش مدام رسانه‌ای می‌شودکه؛ فلان استان با افتخار یکی از نمايندگان خود را از مجمع اخراج كرد، تفرقه افكني اجازه اجماع را از مجمع گرفت، اختلاف بین مجمع نمایندگان استان دلیل عقب ماندگی است ، عدم تعامل باعث شده در طول چهار سال تنها یک بار مجمع تشکیل شود، مباحث قومیتی سبب اختلاف در مجمع نمایندگان شد و ... . چراکه در کنار كاستي فرهنگ سياسي تعامل مشترك؛ یک مكتب معين فكري وجود ندارد که الزامی برای عدم شکل‌گیری این اتفاقات ایجاد کند. این کاستی‌ها توجه به منافع و مصالح ملي را به کمترین حد ممکن می‌رساند و این اتفاقات همگی به دلایلی که در سطور بالا در مورد قانون اساسی گفته شد بازمی‌گردد. 
اینکه در سالهای پایانی مجلس، نمایندگان بدنبال طرحهایی مانند حقوق مادام‌العمر و استانی شدن انتخابات می‌روند که در انتخابات بعدی سهل‌تر به مجلس ورود کنند یا در صورت عدم راهیابی به اهدافشان دست یابند؛ نه‌تنها موارد منفعت‌طلبی شخصی را نشان ‌می‌دهد که کاستی فرهنگ رقابت را نیز عیان می‌کند. این تسریع در ماههای پایانی در تصویب و اصلاح قوانین باعث شده در دوره‌های بعدی نیز بر همین اصلاحیه‌ها، اصلاحیه ، تبصره و غیره وارد شود. در حالیکه چنین طرح‌هایی که کلا روند انتخابات مجلس شورای اسلامی را به چالش می‌کشاند نیاز صرف وقت و مطالعه فراوان است. این تعجیل باعث می‌شود طرح، قربانی منافع شخصی و جناحی نمایندگان ‌شود و هزینه‌ها به دوش نمایندگان دوره‌های بعد گذارده شود.
درصورت قرار دادن وقت و انجام مطالعات تخصصی، طرح استانی شدن انتخابات بسیار برای منافع ملی کشور مفید است. زیرا نماینده را از توجه و صرف هزینه بالا بر منطقه‌ای خاص معطوف به سطح استانی می‌کند که در دراز مدت هرچه منافع کشور تامین شود مطمئنا استانها و شهرستانها نیز از آن نفع خواهند برد. امروز مشکلات روزمره نمایندگان با مردم شهر منتخب خود بگونه‌ای زیادشده که فرصت حضور و کار کارشناسی را در مورد قوانین صحن علنی به حداقل رسانده است. در حالیکه همان مشکلات روزانه مردم اصلا در حوزه رسیدگی نمایندگان مجلس که وظیفه قانونگذاری و نظارت دارند نیست. منتهی نمایندگان با اذعان به ناتوانی‌شان در حل مشکلات و بخاطر منافع انتخاباتی و کسب رأی، بالاجبار به این امور مبادرت می‌کنند. همین اقدامات منفت‌طلبانه و به دور از مطالعه است که باعث شده هزاران پروژه نیمه‌کاره در کشور باشد که برآورد شده بیست هزار میلیارد تومان خسارت تأخیر همین پروژه‌های عمرانی در طول سال است.
دولت پروژه‌هایی را به اجرا گذارده که در همین مجلس‌ها به تصویب رسیده است. نمایندگان ازیکطرف برای انتخابات و از طرف دیگر بخاطر رأی نا‌آگاهانه به لوایح و طرحها مسبب این خسارات هستند. چراکه وقتشان صرفا اختصاص به مشکلات روزمره مردم و انتخاباتی گره خورده است.
این روند در دراز مدت منجر به وارد شدن خسارات بیشتر به کشور می‌شود. تا وقتی نمایندگان بجای توجه به منافع ملی بدنبال بازی با قوانینی باشند که خود می‌دانند در دوره‌های بعد لغو و اصلاح می‌شوند، این روال مضر برای کشور هم ادامه دارد. اما اگر طرحهایی مثل طرح استانی شدن انتخابات با مطالعه و تخصص و نه در تسریع و کپی برداری بسرانجام برسد در طولانی مدت جوابهای خوبی در قانونگذاری برای کشور خواهد داد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com