دنده عقب شورا در گام اول همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82077 تاریخ انتشار:  1396-06-12 - 05:46 تعداد بازدید:  74
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دنده عقب شورا در گام اول

یادداشت

خبر رسیده که شورای شهر همدان امروز جلسه دارد و یکی از موضوعات قابل مطرح در مورد گزینه های شهرداری همدان است. این روزهاحرف و حدیث های گوناگونی درباره انتخاب شهردارهمدان مطرح است .
خبر، احتمال اجماع شورای شهر روی گزینه ای غیر بومی برای شهر همدان حکایتی است که پیشتر نیز شهر و شهرداری همدان را از خود متضرر و تصمیم گیران را در کارشان نادم گذاشته است. پیشتر از این برخی دغدغه های شیوه انتخاب شهردار در شورای پنجم گوشزد شد اما شنیده فوق را باید به این دغدغه ها افزود بلکه بالاتر و تبعات این تصمیم را جدی تر از تصمیمات تا به امروز شورای پنجم بحساب آورد.
در نگاهی کلی،کیفیت گزینه های مطرح شده برای شهرداری همدان با توجه به سوابق،تجارب و برنامه های ارائه شده از همسانی و در یک سطح بودن این گزینه ها حکایت داشته است.
با این شرایط و قرار گرفتن تقریبی گزینه ها در یک خط کیفی مقتضی بود که شورای شهر با تامل و تعمیق بیشتری پروسه انتخاب شهردار را پیش ببرد و عجله و شتاب را در این تصمیم تعیین کننده کنار بگذارد. با این حال شورا نه تنها بر تصمیم برای گزینش هر چه زودتر شهردار همدان تاکید دارد بلکه در تصمیمی با دلایل نامعلوم به یک گزینه غیر بومی رسیده است. آنچنان که آمد تبعات و عواقب چنین تصمیمی هزینه های نوع انتخاب شهردار در همدان را بالاتر از گذشته می برد به این دلیل که؛
1-جایگاه شهردار در راس مدیریت شهرها، بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار در مقبولیت اجتماعی سیستم های خدمت رسان بوده و از این رو شوراهای شهر بیشترین نمره قبولی را در دوره خود از عملکرد شهرداران می گیرند. بدیهی است انتخاب یک شهردار با توان و همخوان با نیازها و برنامه های بلند مدت می تواند رقم زننده عاقبتی نیکو برای شورای شهر باشد. با توجه به این مهم و اینکه انتخاب شهردار یکی از اصلی ترین ماموریت های شورای شهر است اعضای پنجم نباید فرصت انتخاب برتر را فدای شتاب زدگی و سراسیمه گی در تصمیم گیری کنند.
2- بر اساس یکی از آخرین مصوبات دولت، به کار گیری نیروهای بالای 55 سال در راس برخی مدیریت ها ممنوع شده است.نگاهی به عقبه و دلایل رسیدن دولت به این این محدودیت موید تاکیدات گذشته در استفاده از نیروهای با توان لازم در مدیریت های انرژیک همچون شهرداری است. با این حال حساب باز کردن شورای شهر روی گزینه ای که به سن بازنشستگی رسیده و در دوران مناسب مشاوره دهی  قرار دارد جای شگفتی دارد.
 جدای از این چنین مدیرانی هر آنچه که در چنته داشته در مسئولیت های پیش از این رو کرده اند و به نظر نمی رسد حرف جدیدی برای همدان نیاز به تحول داشته باشند.
3-گزینه های شهرداری همدان چه بومی و چه غیربومی با اندکی تفاوت در یک سطح و کیفیت قرار دارند که البته راضی کننده نیست. در چنین شرایطی به طور معمول ترجیح انتخاب روی گزینه بومی است. به این دلیل که گزینه بومی نیاز به دوره توجیه، شناخت محیط و تجربه ساز و کار پیچیده کار با گروههای مختلف مردم شهر را ندارد در حالی که تنها 6 ماه از وقت شورا و شهر باید برای آشنایی و بازدید گزینه غیر بومی صرف شود. قيمت این شناخت و چیرگی بر موضوع در ادامه پروژه های مهم و تاثیرگذار در دست اقدام شهر همچون پیاده راه و تقاطع سردار شهید همدانی بیشتر مشخص می شود. اگرچه هیچ کدام از گزینه های شهرداری برنامه مشخصی برای چگونگی ادامه این پروژه ها ارائه نکرده اند اما گزینه های بومی با توجه به اطلاع از تصمیمات و جهت گیری های پیش از ساخت این پروژه ها و جایگاه آن در شهر، حداقل هزینه کمتری برای در پیش گرفتن این پروژه ها خواهند داشت.
4-همراهی و هماهنگی با دولت یکی از فاکتورهای موفقیت برای شهردار آتی همدان شمرده می شود. گزینه غیر بومی محتمل برای شهرداری همدان حتی در این شاخصه نیز آنچیزی نیست که لیست امید به دنبال آن باشد اما به دلایل نامعلوم نام وی مطرح شده است. گزینه ای که در دولت دهم سابقه شهرداری را داشته و به جناح مقابل دولت منتسب است نمی تواند تسهیل گر و راهگشای مدیریت شهری در معادلات آینده باشد.
5- آنچنان که برخی گزینه های شهرداری و سرپرست کنونی شهرداری نیز اذعان کرده اند مدیریت شهری نیاز به تغییر و خروج از حالت سنتی دارد. این مهم را نمیتوان با تکیه برمدیران مربوط به دهه های گذشته و شکل گرفته در چهارچوب سنتی شهرداری ها جستجو کرد. دست گذاشتن روی این گزینه ها از سوی شورا نوعی بازگشت به عقب پر هزینه خواهد بود.
در نهایت اینکه به نظر می رسد شورای شهر پنجم علیرغم نیروی جوانی و حرارت بیشتر نسبت به اسلاف خود از تجربه لازم در تصمیمات حساس و تعیین کننده برخوردار نبوده و می طلبد که برای رفع این نقص شیخ یا بزرگی از بیرون یا درون شورا برگزیند و با اطمینان پذیرای نصیحت های وی باشند. شورای شهر اگرچه تا چهارسال دیگر خیال راحتی از مسئولیت دارد اما با این نوع تصمیمات و جهت گیری ها از همین ابتدا خود را به ذره بین و حافظه خرده گیر رسانه ها خواهند سپرد. 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com