مجلس قانون را تعیین تکلیف کند همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sun, July 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92131 تاریخ انتشار:  1398-01-25 - 08:51 تعداد بازدید:  60
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

طرح استانی شدن و بلاتکلیفی نامزدهای احتمالی
مجلس قانون را تعیین تکلیف کند

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت


  به رسم معمول مجالس دوره‌های گذشته در آخرین سال کاری خود به تهیه و تصویب طرح‌هایی اقدام می‌کنند که معمولاً این طرح در متن خود شائبه انتخاباتی بودن و از میدان به در کردن رقبای احتمالی در انتخابات آتی را در اذهان متبادر می‌کند. طرح‌هایی همچون اعمال یک مقطع تحصیلی بالاتر برای افرادی که سابقه یک دوره نمایندگی داشته‌اند و یا بالاتر بردن مدارک تحصیلی مورد نیاز نمایندگی از سواد خواندن و نوشتن گرفته تا مدارک فوق لیسانس فعلی اگر چه در دل کشور جهت کارآمد کردن و تخصصی کردن مجلس صورت گرفته و بنا به مقتضیات زمان ضروری بوده است.
زیرا که به طور مثال در حال حاضر که حتی مدرک تحصیلی کارشناسی (لیسانس) نیز ارزش و جایگاه خود را از دست داده نمی‌توان نماینده را با سواد خواندن، نوشتن به مجلس فرستاد. ولی از آنجایی که این نوع طرح‌ها و طرح‌های مشابه معمولاً در سال آخر و ماه‌های آخر مجالس در دستور کار قرار می‌گیرند. شائبه از میدان به در کردن رقبا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
مجلس دهم اخیراً طرح استانی شدن را با جدیت تمام در دستور کار خود داده و کمیسیون شوراها و اجتماعی روی این طرح کارشناسی می‌کند بند مربوط احتساب یک مقطع بالاتر برای نمایندگی را حذف کرد که کاری شایسته و در راستای عدالت بود ولی اصرار نمایندگان برای رساندن طرح استانی شدن به انتخابات اسفند ماه امسال و یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همچنان شائبه سیاسی بودن این طرح را تقویت می‌کند.
یکی از نمایندگان استان اخیراً در جلسه‌ای گفت: این نوع طرح‌ها و لوایح مشکلات مردم ما نیست و به اولویت‌ها چیزهای دیگری هستند که نمایندگان باید به آنها توجه بیشتری بکنند.
اگر چه طرح استانی شدن ممکن است فوایدی در بر داشته باشد و نمایندگان را از اندیشیدن به منافع منطقه‌ای و حوزه انتخابیه خودشان آزاد نماید ولی در مقیاس بالاتر با استانی شدن انتخابات دوباره نمایندگان درگیر منافع استانی شده و باید به جای سرکشی و اندیشیدن درباره مشکلات یک شهرستان به تمامی شهرستان‌های استان سفر کرده و توان و وقت خود را صرف سخنرانی و ملاقات‌های مردمی و بررسی مشکلات مناطقه مختلف استان نمایند. و به قول معروف در به همان پاشنه خواهد چرخید و آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود و ضمن اینکه ممکن است مضرات استانی شدن انتخابات بیشتر از فواید آن باشد.
آنچه که مهم است اینکه نمایندگان مجلس باید هر چه سریعتر این طرح را تعیین تکلیف نمایند و با توجه به اینکه از هم اکنون نیروهای وزارت کشور که آماده شرکت در انتخابات هستند باید از سمت‌های یخود استعفا بدهند در انتظار تعیین تکلیف این طرح هستند همچنین بسیاری از کاندیداهای شهرستان‌ها منتظرند ببینند این طرح اجرایی خواهد شد یا نه اگر طرح استانی شدن به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان برسد که به نظر می‌رسد با توجه به سوابق طرح در گذشته به سختی از فیلتر شورای نگهبان رد شود. اگر چه یکی از نمایندگان طراح گفته این طرح نظر شورای نگهبان را تأمین می‌کند.
تصمیم به شرکت یا عدم شرکت در انتخابات آینده در اسفندماه امسال را خواهند گرفت. و باید شورا انتخاباتی از هم اکنون در کشور ایجاد شود و مردم بتوانند به راحتی کاندیداهای مورد نظر خود را شناسایی و به دیگران معرفی کنند همچنین با توجه به اینکه در طرح استانی شدن به احزاب نقش اساسی داده شده تا بتوانند لیست  انتخاباتی و اسامی کاندیدا را تهیه کنند. فرصت کافی داشته باشند تا افراد واجد صلاحیت را شناسایی و معرفی کنند پس تا دیر نشده مجلس تصمیم قطعی خود را در این زمینه بگیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com