1399-07-271399-08-07bool(false) استقبال از شفافیت پارلمانی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108993 تاریخ انتشار:  1399-03-13 - 09:34 تعداد بازدید:  80
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استقبال از شفافیت پارلمانی

یادداشت


 ۱- چند سالی است که رسم شده همه از شفافیت سخن می‌گویند و از شفافیت استقبال می‌کنند و شفافیت را عامل اصلی مبارزه با فساد می‌دانند و تا دلتان بخواهد از خوبی‌های شفافیت می‌گویند و همچنان می‌گویند.
اکنون دیگر همه می‌دانند که شفافیت چقدر خوب است، لازم است، ضروری است و باید باشد و خیلی هم باشد.
۲- در راستای شفافیت، نمایندگانی در مجلس دهم طرح شفافیت آرای نمایندگان را دادند و در ظاهر هم همه موافق بودند اما در عمل و در رأی‌گیری، این طرح رأی نیاورد تا مشخص شد شفافیت چقدر طرفدار عملی در مجلس دارد.
در واقع شفافیت‌شفافیت گفتن، با خود شفافیت نیاورد و آرای نمایندگان شفاف نشد تا مجلس دهم با تناقض در گفتار و عمل بیشتر نمایندگان در طرح‌ها و لوایح و نظارت‌ها به یکی از ضعیف‌ترین مجالس تبدیل شود.
۳- دولتی‌ها خود را بیشتر از مجلسی‌ها طرفدار شفافیت نشان دادند و از شفاف‌سازی‌ها همواره حمایت کردند و قدم‌هایی هم برای تبدیل شفافیت به قانون برداشتند.
اما در عمل هنوز مقاومت زیادی در راه شفافیت در دولتی‌ها مشاهده می‌شود و تحریم و شرایط کرونایی دلیلی شده تا در مواقعی شفافیت قربانی شود و بسیاری از اقدامات به نادرستی در طبقات محرمانه جای گرفته و اطلاعاتی از آنها منتشر نشود.
۴- گردش آزاد اطلاعات در این دولت قانون شد و سازوکاری برای آن نیز مشخص شد اما مانند تمام کارها که مدتی یا جدیت دنبال می‌شود و سپس عادی شده و به فراموشی سپرده می‌شود، این کار هم سرنوشتی اینچنینی داشت و اکنون کمتر کسی در دولت از گردش آزاد اطلاعات و پاسخگویی‌های سامانه آن به مردم گزارش می‌دهد.
چنان که گویی دیگر این روند تعطیل شده و نیازی به گردش آزاد اطلاعات و انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور نیست و همه چیز شفاف است و مردم هم هیچ ابهامی ندارند.
۵- قرار بود دریافتی تمامی کارمندان دولت در سامانه‌ای برای مردم قابل دسترسی باشد تا با این کار شفاف از پرداخت و دریافت حقوق‌های نجومی پیشگیری شود.
اما خبری از این سامانه نیست، حقوق که جای خود دارد حتی میزان خدمت و بازنشسته یا شاغل بودن برخی مسئولان هم برای مردم روشن نیست و اخبار و اطلاعات آن به‌شدت محافظت می‌شود!
۶- مجلس یازدهم وعده داده است که می‌خواهد متفاوت عمل کند و از جمله، نمایندگان آن وعده شفافیت داده‌اند تا مردم در جریان تمام اقدامات باشند.
این وعده‌ها نیازمند انسجام و وحدت تمامی نمایندگان برای تحقق است تا مجلسی شفاف در تمام زمینه‌ها از اقدامات نمایندگان پیش از حضور در مجلس، هزینه‌های انتخاباتی و اقدامات نمایندگان در رأی گیری‌ها و ... شکل بگیرد.
۷- اقدام عیسی جعفری، نماینده با تجربه بهار و کبودراهنگ در انتشار آرای خود به هیأت رئیسه مجلس و استقبال از شفافیت، اقدام بسیار ارزشمندی است که انتظار می‌رود از سوی دیگر نمایندگان نیز استقبال شود و شفافیت در آرا از نمایندگان استان همدان آغاز شود.
همچنین این شفافیت در آرا نمانده و جنبه‌های دیگر فعالیت نمایندگان و همچنین دولتی‌ها را نیز در بر بگیرد.
این شفافیت می‌تواند بسیاری از محرمانه‌ها را برای مردم عادی کرده و به بسیاری پستوها نور افکنده و کارایی شفافیت در پیشگیری از زدوبند و رانت و فساد را نمایان سازد که منافع آن برای همه مردم خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com