مطالبه برنامه یک‌ساله همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sun, December 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111677 تاریخ انتشار:  1399-06-22 - 08:48 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مطالبه برنامه یک‌ساله

یادداشت


 ۱- کمتر از یکسال به پایان دولت دوازدهم مانده است و با آنکه پیش‌بینی می‌شد فضای کشور در زمستان امسال انتخاباتی شود و همه درگیر انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شوند، اما این فضا زودتر و در پایان تابستان شکل گرفت و فضای کشور روزبه‌روز انتخاباتی‌تر‌ می‌شود.

۲- انتخاباتی شدن زودهنگام فضای کشور هرچند بنا به دلایلی چون امکان افزایش نرخ مشارکت با ایجاد شور انتخاباتی و پویایی سیاسی مهم است اما با توجه به تأثیر منفی بر کار اجرایی و به حاشیه رفتن کارهای اجرایی و درگیر شدن مدیران با انتخابات و پیگیری آینده کاری خود از این طریق، زیان‌های بسیاری نیز به‌دنبال دارد.
در این شرایط اینکه بتوان با راهکار مناسب از تعطیلی اجرا و حواس‌پرتی انتخاباتی مدیران پیشگیری کرد، وظیفه‌ای است که دولت و مجلس و قوه قضاییه بر عهده دارند.

۳- دولت در ظاهر اعلام کرده که تا آخرین روز به خدمت و کار ادامه خواهد داد اما در بدنه دولت و حتی هیأت دولت نیز افرادی سرگرم انتخابات شده‌اند و مواضع و ژست‌های انتخاباتی آنها بیشتر از اقدامات کاری و مدیریتی است.
در مجلس نیز فضا بی‌شباهت به دولت نیست و از رئیس مجلس تا دیگر اعضا هر یک به‌نوعی با انتخابات ریاست جمهوری درگیر هستند و حواشی این درگیری بیش از اخبار اقدامات اساسی آنها برای حل مشکلات منتشر می‌شود.

۴- نظارت قوه قضاییه معمولا پس از انجام کار است و اگر کسی کاری نکند با قوه قضاییه هم کاری نخواهد داشت و آنها هم با او کاری نخواهند داشت.
این مطلب در این زمینه قابل تأمل و بررسی است؛ زیرا  مدیری که کار کرده باشد امکان اینکه پرونده‌ای در دستگاه‌های نظارتی داشته باشد بیشتر از مدیری است که کار نکرده و سرگرم کارهای دیگر و شخصی با دریافت حقوق و امتیازات مدیریتی بوده است.

۵- تأثیرات منفی انتخابات است که برخی را به مخالفت با دموکراسی رسانده و آنها زیان‌های این روش به‌ویژه در انتخابات‌ را بیش از فواید آن ارزیابی می‌کنند.
البته باید توجه داشت که اگر همه بر قانون به‌عنوان پیش‌نیاز دموکراسی و مردم‌سالاری تن دهند، بسیاری از اقدامات آسیب‌زا انجام نخواهد شد و هر کس با عمل به وظایف قانونی خود، به پیشرفت و پیشبرد روند امور کمک خواهد کرد.

۶- در شرایط تحریم، همه‌گیری کرونا و فشارهای اقتصادی برخی نه‌تنها از فضای زودهنگام انتخاباتی نگرانی ندارند بلکه از آن استقبال کرده و به شکل گرفتن این فضا نیز دامن می‌زنند.
نتیجه شکل‌گیری این فضا عقب‌رفت در توسعه با تبدیل حاشیه‌های سیاسی و انتخاباتی به اولویت خواهند بود.
آنچه در استان مشاهده شده حرکت برخی در این مسیر و رها کردن استان و دست زدن به اقدامات انتخاباتی و حاشیه‌ای است.

۷- در سال آخر دولت‌ها نمایندگان با اولویت دهی به نظارت می‌توانند از تعطیلی کار و جولان حاشیه در استان پیشگیری کنند.
همچنین دستگاه‌های نظارتی با نظارت بر برنامه‌های اعلامی مدیران و میزان تحقق آنها به کمک نمایندگان بیایند.
در استان برنامه توسعه‌ای 3 ساله رونمایی شده که براساس آن وعده‌هایی چون جذب سرمایه و ایجاد شغل و... داده شده است، نمایندگان می‌توانند اجرای این برنامه را تا به اینجا به کمک رسانه‌ها راست‌آزمایی کنند و برای پیشگیری از عقب‌رفت توسعه استان با تأثیرپذیری از فضای انتخاباتی، برنامه یک‌ساله توسعه استان را مطالبه کنند و با نظارت به آن، اجازه ایجاد حاشیه و به حاشیه بردن توسعه استان را ندهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com