الوند در جمع یاران خود همچنان نفس می‌کشد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : جمعه ، 9 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98685 تاریخ انتشار:  1398-06-16 - 11:04 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

الوند در جمع یاران خود همچنان نفس می‌کشد

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت روزانه چه گرمای نفس‌گیر تابستان و چه در یخبندان‌های سوزناک زمستان صدها نفر از کوهنوردان، کوه‌پیمایان و دوستداران هوای پاک کوهستانی مسیر قله‌های کوه الوند در سرتاسر سمت و سوی شرق تا غرب همدان را در پیش می‌گیرند تا اوج لذت دوستی با طبیعت را به آغوش کشیده و نفس گرفتار خود در قید و بندهای شهرنشینی را در فضای آزاد و استوار کوهستان رها کنند.
اینان فرزندان راستین کوه و سلاله پایدار استواری و ایستادگی و غرورند که هیچگاه از حریم افتادگی و عزت نفس و آزادگی پا بیرون نمی‌گذارند و بر قاعده پایبندی و دوستی و احترام به طبیعت ماندگار و ثابت قدم هستند.
بی‌گمان ماندگاری و صلابت و سینه‌های ستبر نسل کوهساران و قله‌های سرفراز آن نیز به جهت آبروداری و قدرشناسی نوع بشر از پدیده‌های حیات‌آفرین خداوندی است که کوه را برای الگوی پایداری  و مقاومت و انس با طبیعت برای بشر آفریده و به ارمغان آورده است.
اما چه باید کرد و چه می‌توان کرد وقتی آدم‌هایی هم بدون پایبندی به هیچ اصولی عقلی و تربیتی و از روی بی‌خبری و سهل‌انگاری حریم پاک طبیعت و بر دامنه‌ها و بلندی‌های کوه‌هایمان را به سخره می‌گیرند و با این پندار غلط و ناروا که فقط خود آنان حق و سهم چند ساعت استفاده از زیبایی‌ها و پاکی‌های کوه و طبیعت را دارند، خودخواهانه و طلبکارانه پسماند و زباله‌های غیرقابل مصرف و احیایی خود را در چشم‌انداز و حریم شخصی طبیعت رها می‌سازند و می‌گذرند، غافل از اینکه شخصیت خویش را مخدوش می‌سازند و در نظر کوه و طبیعت هم بی‌اعتبار می‌شوند و همینان هستند که اکثراً در کوه و طبیعت به علت ندانم‌کاری و ناتوانی در برقراری ارتباط سالم و سزاوارانه با طبیعت، دچار حوادث گوناگون می‌شوند و هم خود و هم دیگران و هم هویت و موجودیت طبیعت را به دردسر می‌اندازند.
نمونه‌اش آتش‌سوزی‌های مرگبار و زیانبار در مراتع و جنگل‌ها و بلندی‌های درخت‌گیر است که اثر زخم و آسیب آن برای همیشه بر پیکره و رخسار کوه و جنگل و طبیعت و دشت باقی می‌ماند.
گروهی انسان پاک نیت و خوش‌طینت از بین جوان‌ها و باتجربه‌ها و افراد زنده‌دل و آزاده شهر همدان  هم هستند که برای کمتر کسی از عوام آشنا می‌باشند و به نوعی گمنامند ولیکن وجودشان منشأ خیر و خدمت و انسانیت و انسان‌دوستی است.
کار اصلی این گروه ارزشمند و داوطلب و خودجوش یا همان NGO و مردم‌نهاد به نام «انجمن رفتگران طبیعت» در همدان به طور مرتب و منظم پاکسازی طبیعت از زباله و پسماندهای غفلت و فراموشی آدم‌های سهل‌انگار و بی‌توجه است.
تازه‌ترین عملیات پاکسازی کوهستان توسط انجمن رفتگران طبیعت همدان حدود یک هفته قبل در ارتفاعات «تاریک دره» از سلسله کوه‌های الوند رقم خورد و ده‌ها کیسه بزرگ زباله از ارتفاعات تاریک‌دره جمع‌آوری و منتقل شد.
«امین پیشخور» مسئول کارگروه و برنامه‌های پاکسازی انجمن رفتگران طبیعت همدان در این باره به خبرنگار همدان‌پیام گفت: انجمن از سال 1390 در همدان تأسیس شده و تاکنون به مدد اعضا اصلی خود 129 برنامه پاکسازی در نقاط هدف طبیعت و گردشگری همدان به مرحله عمل گذاشته شده است.
به گفته وی همزمان با عملیات پاکسازی طبیعت و سالم‌سازی کوه الوند و طبیعت زیبای همدان از زباله و پسماندهای آلوده‌کننده چندین کارگاه آموزشی نیز با مشارکت دوستداران طبیعت تشکیل شده و اهداف انجمن برای پیشگیری از آلوده‌سازی و مقابله با آلودگی‌ها برای دوستداران تبیین شده است.
امین پیشخور همچنین می‌گوید: یکی از اهداف اصلی انجمن در آینده اجرای طرح بازیافت با روش‌های پیشرفته و تخصصی برای تبدیل پسماندها و زباله‌ها به مواد قابل استفاده است که با این طرح در صدد دستیابی به منابع مالی و کمک به افراد معلول و به ویژه تهیه ویلچر برای افراد ناتوان و نیازمند هستیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com