ورزش می‌تواند غرب کشور را پویا کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : جمعه ، 9 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98633 تاریخ انتشار:  1398-06-14 - 10:11 تعداد بازدید:  100
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در آستانه آمایش غرب کشور
ورزش می‌تواند غرب کشور را پویا کند

یادداشت امروز همایش توسعه آمایش غرب کشور با حضور استان‌های غربی کشور همدان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و کردستان در همدان برگزار می‌شود و هدف از این همایش پیشرفت استان‌های غرب کشور و پیدا کردن راه‌های توسعه می‌باشد. یکی از راه‌های توسعه این استان‌ها می‌تواند ورزش باشد. ورزش یک مقوله اجتماعی است که می‌تواند فرهنگ‌های مختلف و قومیت‌های متفاوت را زیر یک چتر قرار دهد.متأسفانه استان‌های غربی به طور اخص در هیچ رشته ورزشی برند خاصی ندارند شاید در تک رشته‌ها جرقه‌هایی زده شود اما در کل حرف چندانی برای گفتن وجود ندارد.
این استان‌ها می‌توانند در خصوص ورزش به یک همکاری مشترک برسند و مسابقاتی را بین خود به اجرا بگذارند تا هم یک برند برای غرب کشور باشد و هم ورزش در این استان‌ها رشد و پرورش پیدا کند.
همدان‌پیام در این راستا پیشنهاد می‌کند که استان‌های غربی توجه خاصی را به مقوله ورزش داشته باشند و در این راه سلسله جبال زاگرس می‌تواند نقطه مشترکی بین این استان‌ها باشد و مسابقاتی را به نام جام زاگرس طراحی و به مرحله اجرا بگذارند. می‌توان انواع لیگ‌های منطقه‌ای را به همین نام برای زاگرس‌نشینان برگزار کرد تا ورزش این مناطق رشد و پویا شود.
ما در فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی، دوومیدانی و اکثر رشته‌های ورزشی این توان را داریم که از پتانسیل موجود در استان‌ها استفاده کنیم و با تأمین منابع مالی چنین مسابقاتی را برگزار نماییم.
البته دکتر بیژن ذوالفقار نسب، مربی پرآوازه فوتبال که خود اهل کردستان است، برای پیشکسوتان فوتبال چنین برنامه‌ای را در حال اجرا دارد و جامی را تحت عنوان جام زاگرس طراحی و به مرحله اجرا گذاشته است و تیم‌های فوتبال پیشکسوت استان‌های غربی نیز از آن استقبال کرده‌اند.
مدیران استان‌های کشور با سود بردن از مدیران ورزش استان‌ها می‌توانند این پیشنهاد را تجزیه و تحلیل کنند و با همفکری یکدیگرجام معتبر زاگرس را برای استان‌های غربی تعریف کنند. این مسابقات اگر از پشتیبانی مدیران برخوردار باشد، می‌تواند کم‌کم در تقویم فدراسیون‌های ورزشی نیز جا باز کند.
به طور مثال می‌توان به برگزاری مسابقات کشتی در رده‌های مختلف به صورت لیگ یا مجتمع اشاره کرد. افراد خبره و کاربلد در بدنه هیأت‌های ورزشی غرب کشور وجود دارد و اگر مدیران ارشد استان‌ها بر ادارات ورزش‌وجوانان خود برگزاری چنین مسابقاتی را تکلیف کنند، آنگاه با توجه به نیروی انسانی مفیدی که داریم، می‌توان مسابقات معتبر و خوبی را راه‌اندازی کرد. چنین مسابقاتی را در رشته‌های دیگر چون بسکتبال، والیبال، دوومیدانی و حتی فوتبال می‌توان تکرار کرد و آرام آرام به سوی برگزاری المپیاد زاگرس‌نشینان رفت و چنین مسابقاتی را برگزار کرد.
انجام چنین مسابقاتی ضمن آنکه گردشگری را در بین استان‌های زاگرس‌نشین رونق می‌‌دهد، تکاثر فرهنگ‌ها و قومیت‌ها می‌تواند به انسجام فرهنگی استان‌های غرب تبدیل شود و غرب کشور را در ایران و حتی خارج از ایران پرآوازه کرد.استان‌های غربی به دلیل کمبود اسپانسر نمی‌توانند در لیگ‌های کشوری سرمایه‌گذاری کنند و بطور مثال در رشته فوتبال که هواداران پر شماری دارد اما بین استان‌ها در کشور حرفی برای گفتن ندارند و این سد راه پیشرفت جوانان و نوجوانان غرب کشور است و اگر چنین مسابقاتی راه‌اندازی شود، می‌توان جوانان و نوجوانان را از انحراف‌های اجتماعی باز داشت و با دادن انگیزه رویکرد آنها را به ورزش بیشتر کرد.
متأسفانه آسیب‌های اجتماعی در غرب کشور بیداد می‌کند و جوانان و نوجوانان به دلیل نداشتن انگیزه و هدف به سمت این معضلات گرایش پیدا می‌کنند اما اگر ورزش بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک پادزهر مقابل این انحرافات ایستاد و اوقات فراغت آنها را با برنامه‌های ورزشی پر کرد.
امیدواریم که در نشست امروز مدیران ارشد استان‌‌های غرب کشور به طور جدی به مقوله ورزش بپردازند و از آن به عنوان وسیله‌ای برای توسعه استان‌های غرب کشور استفاده کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com