اقتصاد پاك و زلال از صافي به دست مي‌آيد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75439 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  167
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقتصاد پاك و زلال از صافي به دست مي‌آيد

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

موضوع اقتصاد و كم‌وكيف اين مقوله مهم اين روزها بيش از هر زمان ديگر نقل محافل عام و خاص است، خصوصاً اينكه اقتصاد جامعه ايران مبتلا به مشكلات ريز و درشت و خودساخته بسياري است كه هر روز به شكل پيچيده‌اي خودنمايي مي‌كند و همه را به چالش مي‌كشد.
يك روز و همه روز تحريم‌هاي ناجوانمردانه دشمنان قسم‌خورده خارجي، يك روز قاچاق كالاهاي ريز و درشت و زشت و زيبا كه پايه‌هاي اقتصادي كشور را ويران مي‌سازد، يك روز ديگر افزايش غيرقابل مهار قيمت ارز و ديگر، بيكاري كسالت‌آور بهترين و آماده‌ترين نيروهاي كار كشورمان كه اين نيز خود باعث و باني گرفتاري‌هاي ناخوانده و ناگزيري است كه جامعه را آزار مي‌دهد. اما آيا تمام اين مشكلات به خاطر همان عواملي است كه گفته شد؟ آيا پاره‌اي غفلت‌ورزي‌ها و ندانم‌كاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي غلط نيست كه به اين آشفته‌بازار دامن مي‌زند و چنان مي‌تازد كه حتي رشته كار از دست مديران و آن دسته از افراد مسئول و غيرمسئول هم كه دل مي‌سوزانند و براي حل مشكل به تكاپو افتاده‌اند، خارج مي‌شود؟ در اين شرايط اقتصاد ما به سويي مي‌رود و پايه‌ها به‌گونه‌آي گذاشته مي‌شود كه مردم و بخش‌هاي غيردولتي خود به فكر سرمايه‌گذاري و توليد كار و اشتغال و كالا باشند و اين خيلي خوب است اينگونه نگرش‌ها باعث مي‌شود نيروهاي خلاق و كاربلد بيشتر از پيش وارد ميدان شوند و در شكل كلي كارآفريني سامان بگيرد و همچنين رقابت سازنده جايگزين هرگونه بدآموزي‌هاي اقتصادي از نوع قاچاق كالا، واسطه‌گري و كپي‌برداري‌هاي درجه چندم گردد. اينها همه از خوبي‌هاي گردش آزاد سرمايه و كار و توليد و اشتغال است كه با همه خوبي‌هاي خود آفت‌هايي هم ممكن است بگيرد و به بيراهه‌هايي هم هدايت شود كه در چنين برهه و مقطعي بايد مواظب بود. بايد مواظب بود و بسيار عدالت و مسئوليت و انصاف داشت و به كار برد تا سرمايه‌هاي بزرگ، سرمايه‌هاي خرد و شكننده را نبلعند.
بايد بيدار بود و هدايت كرد تا چرخ‌هاي بزرگ، ماشين‌هاي كوچك‌تر از خود را به زير نگيرند و له نكنند. بايد اعمال قانون و قسط كرد تا ماهي‌هاي كوچك و نابلد طعمه نهنگ‌هاي گرسنه و خونخوار نباشند. و چه بهتر كه صاحبان سرمايه و قدرت كانون‌هاي كوچك و اميدوار را در سبقت‌هاي نابرابر قرباني خود نسازند و در اين دنياي شلوغ و پيچيده فكرهاي كوچك فرصت رشد و بالندگي پيدا كنند.
در بسترهاي سالم اقتصادي است كه فاصله‌هاي طبقاتي بيشتر نمي‌شود و راه هرگونه زياده‌خواهي و تقلب‌هاي بزرگ بسته مي‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com