پايبندي به قانون مقدمه انتخابات سالم همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75448 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  177
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پايبندي به قانون مقدمه انتخابات سالم

یادداشت

رفته رفته فضاي كشور و استان‌ها به سمت‌وسوي فعاليت‌هاي انتخاباتي گرايش پيدا مي‌كند. فضايي كه هرچه به اوج‌گيري و روزهاي حساس خود نزديك مي‌شود سرعت بيشتري از سوي فعالان ديده مي‌شود كه مطمئنه شدن آن نياز به اصول و مقدماتي دارد كه ابتدايي‌ترين آن پايبندي به قانون است.
احترام به قانون و التزام به آن مقدمه لاينفك هر نوع فعاليت اجتماعي است. در امر خطير انتخابات كه با سرنوشت يك ملت يا منطقه سروكار دارد از اولويت بيشتري برخوردار مي‌شود و نمي‌توان آن را سهل و پيش پا افتاده دانست.
در حوزه انتخابات قوانين متعددي تا به حال به تصويب رسيده كه چارچوب‌هاي آن در اصول مصرح قانون اساسي ذكر شده و شكل آن نيز در قوانين جاري از سوي مجلس در سال‌هاي اخير ساماندهي شده است.
آنچه اما در اين نوشته روي آن تأكيد است، پايبندي به اصولي است كه كمتر كسي مي‌تواند ادعاي ناشناختي و يا پنهان بودن آن را پس از گذشت 37 سال از تصويب قانون اساسي داشته باشد.
از جمله اين قوانين شناخته شده دخالت نداشتن نظاميان در جناح‌بندي‌هاي سياسي (ماده 16 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي و ماده 24 قانون انتخابات رياست‌جمهوري) و استفاده نشدن از امكانات دولتي و ورود مدیران دولتی به عنوان مجریان انتخابات در جهت تبليغات انتخاباتي بوده كه با تأكيد چندباره زعماي انقلاب همراه بوده است.
اگر تا ديروز نيز برخي اصول همچون «منع دخالت نظاميان و دولتي‌ها در صف‌بندي‌هاي سياسي» با تفسير و تأويل‌هاي مختلف با انگاره های دیگر روبه‌رو بود با ابلاغ سياست‌هاي كلي انتخابات از سوي مقام معظم رهبري در 24 مهرماه گذشته تصوير روشن‌تر و بي‌ابهام‌تري از اين منع قانوني براي انتخابات ترسيم شد.
در بند 16 سياست‌هاي كلي انتخابات مبتني بر اجراي بند يك اصل 110 قانون اساسي مقام معظم رهبري بر اين نكته «ممنوعيت ورود نيروهاي مسلح، قواي 3گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي تابعه آنها، دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي، سازمان‌ها، نهادها و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي در دسته‌بندي‌هاي سياسي و جناحي و انتخاباتي و جانبداري از داوطلبان» به صراحت ابلاغ داشته‌اند و با اين بند ديگر جاي سؤالي باقي نمي‌ماند.
اكنون كه در آستانه اوج گرفتن رفتارهاي انتخاباتي و تحركات پيدا و پنهان گروه‌ها براي 2 انتخابات رياست‌جمهوري و شوراهاي شهر و روستا قرار داريم، تكرار چارچوب‌ها و لزوم پايبندي به سياست‌هاي ابلاغي كه كمتر از قوانين مصرح نيستند و مكمل آن هستند امری ضروری است.
اين انذار و هشيارباش به واسطه تجارب گذشته و منافذي است كه در عرصه انتخابات احساس مي‌شود. رعايت اصول ذكر شده انتخابات بيش از گروه‌ها و جريانات سياسي و جناحي از ناظران، مجريان و حافظان امنيت در انتخابات انتظار مي‌رود.
دايره‌اي كه قواي 3گانه، نيروهاي مسلح و نهادهاي انقلابي را دربر مي‌گيرد كه توقع بيشتري از آنها در پيروي از قوانين و دستورات مؤكد رهبر انقلاب هست.
تجارب گذشته نشان داده كه گاه به واسطه تشخيص شخصي، احساس تكليف بدون سنجش موقعيت و غلبه احساسات بر منطق و قانون برخي از صاحب‌منصبان و منتسبان به نهادهاي دولتي و انقلابي در كشور و استان همدان پا به عرصه جناح‌بندي‌ها گذاشته و نتوانسته‌اند تمايلات قلبي خود را پنهان بدارند. اين رفتار گاه به اندازه‌اي خسارت‌بار افتاده كه عدالت و بي‌طرفي ناظران و مجريان را زير سؤال برده كه نهايتاً لطمه‌زننده به سلامت انتخابات و اعتماد مردم بوده است.
اكنون كه در آستانه آزموني ديگر در كشور قرار داريم مقتضي است كه ابتداي كار اصول مصرح قانون و تأكيدات رهبر معظم انقلاب را در اين خصوص يادآوري كرده و به خود گوشزد كنيم تا قداست برخي نهادهاي انقلابي به پاي خواسته‌هاي جناحي هزينه شود.
در آنسو از دولتي‌ها به عنوان جريان انتخابات نيز انتظار مي‌رود بدون چشمداشت تبليغاتي به انتخابات، خط مشي قانون را سرلوحه كار خويش قرار دهند. تأكيدي كه 2 روز پيش وزير كشور نيز از آن به عنوان مطالبه اصلي خود در انتخابات از آن ياد كرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com