آدم بَده شوید! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 9 آذر 1399 - شماره 3911
 
امروز : دوشنبه ، 10 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112769 تاریخ انتشار:  1399-08-01 - 09:28 تعداد بازدید:  341
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آدم بَده شوید!

یادداشت


 1- قرار گرفتن حاجی‌بابایی در جایگاه ریاست کمیسیون برنامه و بودجه و تجربه 6 دوره نمایندگی، دلیلی است تا رسانه‌ها همواره به سخنان و نظرات وی به‌عنوان نظرات فردی باتجربه، کارکرده، صاحب کارنامه و صاحبنظر توجه داشته باشند.
این سخنان از جنس جناحی و سیاسی و باندی و گروهی نیست و در بیشتر مواقع برای تأمین یا صیانت از منافع ملی و عمومی است.

2- در فضای سیاسی شکل گرفته در روزهای اخیر با موضوع چالش دولت و مجلس، باز هم حاجی‌بابایی نظرات متفاوت و مهمی داشت و از ضرورت تعامل مجلس و دولت برای حل مشکلات کشور و مردم سخن گفت.
 وی گفت: تعامل مجلس و دولت اصل است و نباید بین این 2 رقابت به‌وجود بیاید، تا جایی که ممکن است دولت و مجلس را باید در این موقعیت حساس در یک راستا تعریف کنیم، هر چه رقابت گوناگون به‌ویژه در حوزه سیاسی به‌وجود بیاید به‌قطع ما را از مسیر دور می‌کند و مجلس و دولت را از کارآمدی می‌اندازد.

3- این سخنان یادآور توصیه همه صاحبنظران توسعه به نیاز توسعه به محیط آرام و امن است که اگر این محیط مهیا نباشد، توسعه هم رخ نخواهد داد.
به همین دلیل در بسیاری از کشورها از چالش‌های سیاسی به‌نفع توسعه اقتصادی با بهره‌گیری از راهکارهایی کاسته‌اند تا بتوانند بدون مزاحمت سیاست و سیاست‌زدگی راه توسعه را با تمام توان و به‌دور از حاشیه طی کنند و می‌کنند.

4- جدای از تأکید براین پیش‌نیاز برای توسعه و پیشرفت و تعالی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره آینده اقتصادی کشور، نظرات قابل تأملی داشته است.
وی گفته است: آینده اقتصاد کشور بستگی به عملکرد ما دارد و می‌توانیم این وضعیت را کنترل کنیم اما برای این امر باید بایستیم و هزینه بدهیم. مسئولان ما باید هزینه بدهند و تبدیل به آدم بَده شوند تا مردم زندگی راحتی داشته باشند، درحالی‌که همه می‌خواهند آدم خوبه باشند تا مردم به‌سختی بیفتند. کسی که در جمهوری اسلامی مسئول است باید سیاست‌هایی را اعمال کند تا کمی بد شود که مردم در راحتی باشند اما هیچ‌کس حاضر به این کار نیست.
حاجی‌بابایی تأکید کرده: کشور را باید از جنجال‌های رقابتی و انتخاباتی بیرون بیاوریم که اگر بخواهد ادامه داشته باشد وضع از این بدتر می‌شود. اگر همه پای سختی و مشکلات مردم بایستند و به رأی ۱۴۰۰ هم کسی فکر نکند بهتر می‌شود مشکلات کشور را حل کرد.

5- این سخنان درد کهنه‌ای را در مدیریت کشور، مشخص می‌کند که بارها به جای اینکه وضعیت اقتصادی کشور با اجرای برنامه‌های اصلاحی و جراحی‌ها خوب شود، بدتر شده و آن قسمت اجرا شده هم‌اکنون نیاز به جراحی و اصلاح پیدا کرده است.
در این زمینه در تمام دولت‌ها طرح‌هایی چون برنامه اصلاح اقتصادی اجرا شده که دولت‌ها از ترس تبعات منفی و هزینه سیاسی اجرای برخی برنامه‌ها به اجرای برنامه‌هایی چون پرداخت مستقیم یارانه‌ها روی آورده‌اند تا همه آنها را آدم خوب حساب کنند و آدم بَده نشوند و هزینه‌ای متوجه آنها نشود.

6- آدم بده نشدن در مواردی از منظر همگان نبوده، بلکه اصلاح اعتباری یا بودجه‌ای همچون بودجه شرکت‌ها به‌دلیل پرهیز از آدم بده‌شدن، معطل مانده است.
در این زمینه مشخص است که دولت‌ها در تن دادن به اصلاحات اقتصادی هم بیشتر به فکر گذراندن دوران مسئولیت به‌خوبی هستند و مواردی همچون اصلاح بودجه یا کم کردن نقش دلار در اقتصاد کشور را به آینده و دولت‌های بعدی واگذار می‌کنند.

7- شرایط امروز اقتصاد کشور و فشار تحریم‌ها و کرونا و رکود دلیلی شده تا دیگر اقدامات اصلاحی مانند توزیع یارانه و... چندان از سختی زندگی مردم نکاهد و شرایط رسیدن به‌عنوان آدم خوب در آدم بده شدن باشد.
به همین دلیل دیگر نباید فرصت را از دست داد و باید یکبار برای همیشه آدم بده شد تا اصلاحات اقتصادی با تمام تبعات آن انجام شود و نتیجه مثبت آن در زندگی مردم، پاک‌کننده عنوان آدم بده و تبدیل به آدم خوبه در تاریخ باشد.
حاجی‌بابایی می‌تواند در کمیسیون برنامه و بودجه با قرار دادن اصلاحات اقتصادی در برنامه‌ها و بودجه کشور و مطالبه‌گری و نظارت بر اجرای آن، محور و ضامن اجرای ضروریات اقتصادی کشور باشد به شرط آنکه شرایط آرام و به‌دور از چالش‌های سیاسی برای اجرای این برنامه‌ها در کشور فراهم باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com