این خبر خوبی نیست همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : چهارشنبه ، 1 فروردين 1397

Today : Wed, March 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80803 تاریخ انتشار:  1396-05-16 - 05:46 تعداد بازدید:  43
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

این خبر خوبی نیست

یادداشت

یکی از علائم سنجش میزان امیدواری و ارتقایافتگی فرهنگی هر جامعه و منطقه شوق و اشتیاق خانواده ها و فرزندان به کسب علم و دستیابی به مدارج عالیه تحصیلی است که به عنوان تفاخر فرهنگی از آن یاد می شود. امیدواری همدان به دستیابی به این افتخارات اما از آمارهای کنکور سالهای گذشته مشخص است.
نفرات برتر کنکور سال 96 روز گذشته معرفی شدند و بازهم نامی از همدانی ها در این رده ها دیده نمی شود. این برای نخستین بار نیست که همدانی ها در کسب رتبه های برتر کنکور جایشان خالی است .
 این در حالی است که در کنکور امسال به غیر از رشته های ریاضی وفنی که بیشترین رتبه ها را بازهم تهرانی ها و برخی استانهای صنعتی کسب کرده اند همدان حتی در رشته های تجربی و انسانی نیز نشانی ندارد در حالیکه استانهایی مانند اردبیل یا کهکیلویه و بویراحمد در لیست برترهای کنکور قرار گرفته اند.
بطور کلی رقابت بر سر رتبه های برتر کنکور در سالهای گذشته به دوبخش تهران و برخی استانهای صنعتی و بخش گسترده ای  از استانها تقسیم شده که برگرفته از تفاوت نگرش در استانها باز می گردد.
در حالی که استان تهران و برخی استانهای صنعتی به مانند اصفهان با هدف گیری بازار کار بیشترین گرایش را در کنکور به رشته های ریاضی و فنی داشته اند در دیگر استانها هنوز تفکر سنتی هدایت دانش آموزان به رشته های تجربی برای پزشک شدن فعال است و این رقابت را در داوطلبان گروههای تجربی و انسانی سخت تر کرده است.
اما دیده نشدن نام همدانی ها در رتبه های برتر کنکور دلایلی فراتر از مدعای نخست را دارد. چه اینکه در بین رتبه های برتر امسال در رشته های غیر از ریاضی و فنی نام اردبیلی ها و یاسوجی ها دیده می شود. اردبیل که در سالهای قبل در کسب رتبه های کنکور و میزان قبولی داوطلبانش در دانشگاهها رده ای پایین تر از همدان را داشته دو سه سالی می شود که روند صعودی را درپیش گرفته و فراتر از همدان رفته است.
این در حالی است که موقعیت همدانی ها به واسطه توسعه یافتگی و ظرفیت بالای نیروی انسانی خود شایستگی بیشتر از جایگاهی که در کنکور دارد را ایجاب می کرده است.
به نظر میرسد ردپای دیده نشدن همدانی ها در رتبه  های برتر کنکور در سالهای گذشته در درجه امیدواری دانش آموزان و انگیزه آنها برای شرکت در کنکور باید جستجوکرد. عاملی که خود تحت تاثیر نوع مدیریت آموزشی و آمادگی روانی داوطلبان برای دستیابی به قله های دانش بوده است. اگر رتبه همدان در سالهای گذشته در رتبه های کنکور تنزل یافته حتما به از رونق افتادن بازار کار و کاهش سطح امیدواری خانواده ها به آینده فرزندانشان در استان مرتبط است.
بدبختانه در این میان دستگاههای متولی امر آموزش در استان نیز به نوعی به شرایط ایجاد شده تن داده اند و جایگاه خود به عنوان متولی گری ، هدایت گری و ارتقابخشی روحی و آموزشی در استان را نادیده گرفته اند. چه اینکه اگر تلاش و همیتی بیشتر از آنچه که بوده صورت می گرفت بخشی از رتبه های متعدد یزدی ها هم شامل همدانی ها می شد.
این در حالی است که همدان به عنوان استان پرورش دهنده عالمان و متفکران امروز خود را اندرخم کوچه جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان و گرم کردن بازار کار برای پذیرش فارغ التحصیلان مانده است.  


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com