افزایش امید به مبارزه جدی با زمین‌خواری‌ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 آبان 1399 - شماره 3886
 
امروز : جمعه ، 9 آبان 1399

Today : Fri, October 30, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110416 تاریخ انتشار:  1399-05-01 - 08:35 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش امید به مبارزه جدی با زمین‌خواری‌

یادداشت


 ۱- خبر اعلام‌شده در شورای‌عالی قوه قضاییه مبنی بر حکم اخیر دیوان عالی کشور برای بازگرداندن اراضی بیت‎المال که در ادوار گذشته در قالب یک مجموعه تعاونی دادگستری گلستان مورد تصرف قرار گرفته بود، امیدها به مبارزه جدی‌تر با زمین‌خواری را افزایش داد.
این اقدام از آن جهت مهم است که تصرف توسط شرکت تعاونی یک دادگستری انجام شده و موضوع مربوط به ادوار گذشته بوده است.

۲- این روند که رئیس قوه قضاییه به‌درستی از آن به‌عنوان نمادی از عدالتخواهی دستگاه قضایی، یاد کرده است، این امید را به مردم داد که دیگر هیچ مقام و دستگاهی درصورت تخلف مصون از برخورد نیست و حقوق مردم در هر صورت و در هر شرایطی از متخلف مطالبه خواهد شد و به بیت‌المال بازخواهد گشت.
وقتی قوه قضاییه تخلف در زیرمجموعه خود را توجیه نمی‌کند و محکم قانون را اجرا می‌کند، قطعا به بیان آنچه در اصطلاح گفته می‌شود؛ سایر دستگاه‌ها نیز فکر خود را خواهند کرد.

۳- تأکید رئیس قوه قضاییه در این جلسه بر قانون و تصریح اینکه تعاونی‎ها، سازما‎ن‎ها و دستگاه‎های اداری، تحت هیچ شرایطی مجاز به تغییر کاربری اراضی کشاورزی و جنگل‌ها و مراتع نیستند، دفاعی فراتر از بیت‌المال و دفاع از حق حیات و محیط زیست است.
چه آنکه وی اعلام می‌کند که همه باید بدانند دستگاه قضایی در دوره مسئولیت من، اجازه نخواهد داد کوچک‎ترین تعدی نسبت به سرمایه‎های ملی و آب و خاک و محیط زیست صورت گیرد.

 ۴- این نوع برخوردها و مقابله با تخلفات برای استانی مانند همدان که آب و خاک و کوه و دشت و تالاب و محیط زیست آن هر روز با تهاجمی برای ساخت و ساز مواجه است، بسیار درس‌آموز و قابل تأمل است.
در واقع این رویدادها نشان می‌دهد که دیگر قرار نیست، وقتی تخلفی انجام شد، با توجیه اینکه حالا کاری است که شده، کار را رها کرد و اجازه تصرف داد و تصرف را هم قانونی ثبت کرد.

 ۵- صیانت از آب و خاک و محیط زیست در همدان کار سختی است، از سویی هجوم مهاجران برای خرید باغ و ساختن ویلا و خرید ساختمان و ... مسائلی را دامن زده و از سوی دیگر بسیاری از دستگاه‌ها خود را در برابر محیط زیست و ساخت و ساز نکردن در کوه و مناطق ممنوعه، مسئول و پاسخگو نمی‌دانند.
اکنون با رویه قوه قضاییه می‌توان در استان این روند را تغییر داد و به نگرانی‌ها و دغدغه‌ها درباره از دست رفتن باغات، کوه‌ها، جاهای خوش آب و هوا و مناطقی از شهرها با اجرای درست قانون و پیشگیری از تغییر کاربری‌ها و تصرفات نادرست، پاسخ درست داد.

۶- همه نگران ساخت و ساز و تصرفات در الوند هستند اما راهکار مقابله با این روند و پاسخ به این نگرانی نیز در این جلسه اعلام شده و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرده که این سازمان برای قله دماوند و ده هزار هکتار اراضی کوهپایه به‌منظور جلوگیری از تعرض به این اراضی سند صادر و در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار داده است.
این اقدامی است که تسریع در انجام آن می‌تواند از زمین‌خواری و کوه‌خواری در الوند به میزان زیادی پیشگیری کند.

۷- با تغییر شرایط و توجه متخلفان و حتی افرادی با نیت خیر به منابع طبیعی، کوهپایه‌ها، دشت‌ها و مکان‌هایی که صیانت از آن با سازمان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی است، این 2 نهاد نمی‌توانند همچون سابق و با آن نیرو و امکانات از این توجه و علاقه و تخلف پیشگیری کنند و نتیجه آنی می‌شود که اکنون در استان همه را نسبت به آینده این اراضی و الوند ناامید کرده است.
به همین دلیل ورود مجلس در شرایطی که قوه قضاییه به جدیت درحال احقاق حقوق عامه حتی در زیرمجموعه خود است و کمک به افزایش نیرو و امکانات در راستای کمک به صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست، می‌تواند تسهیل‌کننده مسیر در دسترسی به اهداف باشد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com