1399-08-291399-09-09bool(false) پایان حرف‌های شیرین! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 9 آذر 1399 - شماره 3911
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112933 تاریخ انتشار:  1399-08-08 - 10:02 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پایان حرف‌های شیرین!

یادداشت


 1- برخی بر این باورند که مدیریت در ایران ساده‌ترین کار است زیرا تنها انتظاری که از مدیر می‌رود، حرف‌های شیرین زدن و وعده دادن است و در ایران کسی پی حرف را نمی‌گیرد و مطالبه‌ای انجام نمی‌شود و نیازی به ترس از پاسخگویی نیست؛ زیرا کسی به‌دنبال پاسخ نیست.
این روند در برخی مناطق ایران بسیار جا افتاده و مدیر حتی خود را در برابر نهادهای قانونی نیز پاسخگو نمی‌داند.

2- حرف‌های شیرین زدن و ترسیم شرایطی فوق‌العاده از محدوده مدیریتی، شیوه برخی مدیران است که مردم هم به آن عادت کرده‌اند و گویی همین را می‌خواهند و تنها از مدیر همین انتظار را دارند و فردی را مدیر می‌دانند که بتواند حرف‌های شیرین بزند.
عادت مردم به این شیوه و پیگیری نکردن سخنان و وعده‌ها و راست‌آزمایی نکردن از عملکردها در شرایطی وضعیت‌هایی ناگوار را برای توسعه ایجاد کرده است.

3- در این شرایط شاخص‌های توسعه منفی هستند اما حرف‌های این‌دسته از مدیران مثبت است و در حرف، وضعیت توسعه بسیار عالی و مثبت است اما در عمل وضعیت شیرین نیست.
این تناقض دلیلی می‌شود تا برای برخی از افراد تردید و شک ایجاد شود که آیا این حرف‌های شیرین درست است یا شاخص‌ها درست می‌گویند و کدام‌یک قابل اعتماد و اعتنا هستند؟

4- در شرایط رکود کرونا و تحریم، برخی مدیران حرف‌های شیرینی می‌زنند که با شرایط روز همخوانی ندارد و اگر این حرف‌ها درست باشد باید به آنها نشان درجه یک مدیریت داد اما این حرف‌ها تنها شیرین است و درست نیست.
متأسفانه نبود مطالبه‌گری و بی‌نیازی به پاسخگویی نیز دلیلی شده تا زنندگان این حرف‌ها فزونی یابند و ابایی از زدن حرف‌های عجیب‌تر و شیرین‌تر نداشته باشند.

5- در این وضعیت اقدام رئیس قوه قضاییه در ابلاغ دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان، راهکار مناسبی است تا مدیریت را به‌عنوان کاری تخصصی در جایگاه خود قرار داده و شأن مدیر را از متخصص حرف‌درمانی به متخصص علم مدیریت برگردانده و کار را برای مدیران واقعی و متخصص آسان کند.
 براساس این دستورالعمل، مدیران و مسئولان نه‌تنها درباره تصمیمات و اقدامات خود باید پاسخگو باشند، بلکه درباره تصمیماتی که باید اتخاذ می‌کرده‌اند و نکرده‌اند و وظایفی که باید انجام می‌داده‌اند، اما انجام نداده‌اند نیز باید پاسخگو باشند.

6- این دستورالعمل مانع ترک فعل مدیریتی و مشغول شدن و مشغول کردن مردم به حرف‌های شیرین خواهد شد؛ زیرا مدیران می‌بینند کسانی که در دوره‌های مدیریتی گذشته، اعمالی انجام داده‌اند که موجب خسارت به مردم و یا تضییع حقوق عامه شده امروز باید پاسخگو باشند، دیگر تصور نخواهند کرد که با پایان دوره، دیگر کسی انتظار پاسخگویی از آنها نخواهد داشت و چه در دوره مسئولیت باشند و چه نباشند، اقدامات آنها از حیث وظایف قانونی‌ که انجام داده و یا نداده‌اند، بررسی خواهد شد و به همین دلیل حواس خود را جمع می‌کنند تا بتوانند پاسخگو باشند.

7- با ابلاغ این دستورالعمل و انجام اقداماتی چون صدور کیفرخواست به‌دلیل ترک فعل برای برخی مسئولان همچون وزیر پیشین راه و شهرسازی در زمینه مسکن، انتظار می‌رود اندک مدیران دارای حرف‌های شیرین از حرف‌درمانی و صدور حرف‌های شیرین فاصله گرفته و به‌گونه‌ای اقدام کنند که مشمول عنوان ترک فعل و پاسخگویی به دستگاه قضا نشوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com