1399-05-131399-05-23bool(false) افزایش قیمت بنزین اتفاقی که باید می‌افتاد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 23 مرداد 1399 - شماره 3826
 
امروز : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

Today : Thu, August 13, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102097 تاریخ انتشار:  1398-09-09 - 12:44 تعداد بازدید:  46
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش قیمت بنزین اتفاقی که باید می‌افتاد

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت  افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی روندی است که در حدود 5 دهه گذشته در مقاطع زمانی نامعین و با توجه به شرایط اقتصادی روز جهانی و جامعه ایران اتفاق افتاده و دولت‌های مختلف ناگزیر به تجدیدنظر در قیمت حامل‌های انرژی بوده و هستند و به طور کلی این امر یعنی افزایش قیمت در هر نوع کالا و خدمات واقعیتی است که بدآیند یا خوش‌آیند باید آن را پذیرفت.
حال انصافاً به عهده کارشناسان خبره اقتصادی و ناظران آگاه و صاحب‌نظر است که هر تغییر و نوسان قیمت در حوزه‌های گوناگون را در بوته تحلیل و اعلام نظر قرار دهند، چون برای آنالیز جوانب مثبت و منفی یک رویداد باید به تمام زوایای آشکار و پنهان آن توجه داشت و صرف بالا رفتن یا پایین آمدن یک عدد و رقم معیار واقعی برای قضاوت و نظر نهایی نیست. با این حال برخی موضوع‌ها مربوط به قواعد ریز و درشت اجتماعی و اقتصادی وجود دارد که هر کس با کم و بیش آگاهی و نسبت درگیری با آن موضوع می‌تواند نظر برهد و تصمیم بگیرد.
به طور کلی نفت در کشور عزیز و پهناور ما ایران به عنوان نعمتی که خداوند به مردم این مرز و بوم داده است، جزو منابع ملی و بسیار مهم و استراتژیک کشور به شمار می‌آید و متعلق به تمام ملت‌ و نسل‌های حال و آینده است و به عهده مسئولان و تصمیم‌گیران اصلی است که با شایستگی و تدیبر درست و خداپسندانه، نحوه استفاده از این منبع ارزشمند را مدیریت کنند و این نعمت به عنوان معنای واقعی کلمه، نعمت بماند. با توجه به این مهم و با درک این واقعیت که متأسفانه تمام قشرهای جامعه ایران قادر به بهره‌مندی منصفانه و عادلانه و برابر از چنین منابع ملی خود نیستند، بنابراین وظیفه دولت مردان و در این خصوص وظیفه دستگاه قضائیه و هم قوه مقننه که به طور مستقیم در سیاست‌گذاری جدید قیمت بنزین دخالت داشته و موثر بوده‌اند، بیش از هر زمان دیگر است و می‌توان گفت این تصمیم یعنی قیمت‌گذاری جدید نوعاً بنزین یک رویکرد ملی بوده است و قطعاً با عنایت به حساسیت موضوع و شرایط خاص زمانی تمام جوانب امر مدنظر قرار داشته است. کنترل و هدایت درست قیمت بنزین اگر چه به ظاهر برای برخورداری قشرهای کم درآمد جامعه است ولیکن یک روی واقعی و البته کمتر قابل مشاهده این سکه، جلوگیری از قاچاق ناحق سرمایه‌های کشور به بیرون از مرزها است که در سال‌های اخیر بسیار افزایش داشته و شبانه‌روز میلیون‌ها لیتر بنزین و گازوئیل و سایر فرآورده‌های نفتی ایران که اتفاقاً محصولاتی با کیفیت در منطقه شناخته می‌شود، از طریق دریا و خشکی از کشور قاچاق می‌شود و برباد می‌رود. مصرف بی‌رویه بنزین در داخل کشورمان نیز حقی است که از قشرهای محروم و کمتر برخوردار ضایع می شود و به طور یقین متعادل شدن قیمت بنزین جلوی چنین رویه غلط را اگر نه صددرصد بلکه به نحو موثری می‌گیرد.
آلودگی هوا به علت بالا رفتن میزان رویکرد و مصرف مردم به استفاده از انواع وسایط و وسایل نقلیه و حرارتی، یک خطر جدی است که مردم از دولت انتظار دارند، به هر طریق ممکن با این پدیده ویرانگر مقابله کند. بنابراین چنانچه کلاه خود را عادلانه قاضی کنیم، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که افزایش قیمت بنزین حداقل در این برهه و مقطع زمانی بیشتر از هر اثرگذاری، به نفع مردم تمام خواهد شد و از طرف دیگر تحقق این هدف ملی بستگی به نگاه مثبت جامعه به موضوع و تحلیل‌های عقلایی است و هیچ دلیل و ارتباطی ندارد که قیمت‌های دیگر تحت تأثیر قیمت جدید بنزین از ریل واقعی و منطقی خود خارج شود و این انتظار از مسئولان وجود دارد تا تمام تلاش خود را در کنترل و نظارت بازار بیشتر از هر زمان دیگر متمرکز کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com