اقناع مردم در پاکسازی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 11 آذر 1399 - شماره 3913
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Tue, December 1, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111895 تاریخ انتشار:  1399-06-30 - 08:23 تعداد بازدید:  58
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقناع مردم در پاکسازی

یادداشت


 ۱- انقلاب‌ها معمولا با پاکسازی همراه هستند، پاکسازی گسترده‌ای که از کارکنان، مدیران و نظامیان و دیگر شاغلان تا اندیشه‌ها، کتب، دروس و رشته‌ها و علوم را شامل می‌شود تا سبکی جدید از زندگی، دولت و نظام مبتنی بر اصول و اندیشه‌های انقلاب شکل بگیرد و انقلاب بتواند آرمان‌های خود را پیش ببرد.
انقلاب اسلامی ایران هم از این شرایط مستثنی نبوده و اقدامات بسیاری در راستای دستیابی به شرایطی بهتر برای تعالی و پیشبرد اهداف انقلاب انجام شده است.
۲- برخی از افرادی که در اقدامات پیاده‌سازی اهداف انقلاب به‌شکلی نقش داشتند، بعدها به‌دلیل افراط و تفریط در کار یا از اقدامات خود پشیمان شدند و یا راهی مخالف اهداف انقلاب را در پیش گرفتند و نقش مخالف را ایفا می‌کنند.
این تجربه برای انقلاب ایران در آستانه گام دوم انقلاب، بسیار ارزشمند است و ضرورت پرهیز از افراط و تفریط را یادآوری می‌کند.
۳- واژه پاکسازی در ایران به‌دلیل افراط و تفریط‌ها با خاطرات خوبی همراه نیست و در مواردی در سیاست‌های مرتبط با نیروی انسانی، مخالف سیاست کلی نظام مبنی بر جذب حداکثری و دفع حداقلی بوده است.
بر این اساس، تصور می‌شود این روند تند بوده و نیازی به این نوع رفتارها نبوده است.
با این تصور، می‌توان این برداشت را برای ادامه راه، دارای ارزش بسیار دانست.
۴- گام دوم انقلاب پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی با نگاهی به آسیب‌شناسی راه طی‌شده، آغاز شده است.
در این راه کم‌توجهی به عدالت اجتماعی و ضرورت توجه ویژه از عمده‌ترین آسیب‌های مورد توجه و تأکید برای پیگیری ویژه در گام دوم انقلاب بوده است.
۵- عدالت از مفاهیم و اموری است که اجرای آن توسط فرد ناعادل شدنی نیست و عدالت نیازمند افرادی معتقد به عدالت و عمل‌کننده به عدالت در تمامی فعالیت‌ها است.
وقتی فردی مقید و معتقد به عدالت باشد، در تمامی امور، این شاخص را مورد توجه قرار خواهد داد و بی‌عدالتی از وی دیده نخواهد شد.
۶- آنچه در ۴۰ سال پس از پیروزی و گام نخست انقلاب رخ داده، خروج برخی مدیران و مسئولان از مشی عدالت و اهداف و آرمان‌های انقلاب است.
البته ریاکاری این‌دسته از مسئولان چنان بوده که در ظاهر افرادی بسیار انقلابی و معتقد به آرمان‌های انقلاب دیده شده‌اند اما در عمل راهی را رفته‌اند که همان راه مسئولان و افراد پیش از انقلاب در اشرافی‌گری، فساد، خود‌‌برتربینی و اقداماتی است که مورد تأیید انقلاب نبوده و در نهایت به پاکسازی آنها به‌عنوان نفوذی منجر می‌شود.
۷-گام دوم انقلاب اگر قرار است موفق طی شود، باید تکلیف انقلاب با این‌دسته از افراد در هر سطحی از استانی تا فراتر از آن روشن شود و البته نباید در پاکسازی این‌دسته به‌ظاهر مسئولان انقلابی، افراط و تفریط که بر باددهنده نتایج مثبت هر نوع اقدام ارزشمندی است، انجام شود.
مبارزه با فساد و فاسدین نفوذ کرده در دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های مهم باید بر پایه عدالت و با احکامی که مردم و افکار عمومی را اقناع می‌کند، همراه باشد وگرنه بدبینی در مردم را افزایش و به ناامیدی منجر خواهد شد.
این روند در پرونده فساد باند طبری در جامعه مشهود است و به نظر می‌رسد جامعه نسبت به تناسب فساد با حکم صادره قانع نشده است و نیازمند توضیح بیشتر است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com