1399-09-021399-09-12bool(false) هوای همدان را داشته باشید همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111987 تاریخ انتشار:  1399-07-02 - 09:46 تعداد بازدید:  51
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هوای همدان را داشته باشید

یادداشت


 ۱- سال گذشته کیفیت هوای شهر همدان در پاییز و زمستان وضعیت خوبی نبود و نشانگرها، وضعیت هوای همدان را آلوده و خطرناک نشان می‌دادند.
حساسیت رسانه‌ها و مردم منجر به پاسخگویی مسئولان در این زمینه شد اما این پاسخگویی بیشتر پاک کردن صورت مسأله و نه پاسخی به مطالبه مردم در انجام آئین‌نامه‌ها همچون صدور اخطار یا تعطیلی و... و تلاش برای بهبود کیفیت هوای استان و همدان بود.

۲- توجیه مشکل آلودگی هوای همدان با جانمایی اشتباه دستگاه سنجش و قرار گرفتن این دستگاه در محیطی آلوده بیشتر به شکستن آیئینه به‌دلیل نشان دادن واقعیت می‌ماند.
اما این توجیه، پیش رفت و دستگاه سنجش از میدان پروانه‌ها به محیطی حاشیه‌ای، دور از هیاهوی شهری در بیمارستان بعثت منتقل شد تا سنجش هوای آن منطقه، نشانگر وضعیت هوای شهری باشد که در مواقعی آلودگی هوای آن اظهر من الشمس است و نیازی به اثبات با سنجش ندارد.

۳- با انتقال دستگاه سنجش به مکان حاشیه‌ای جدید، کیفیت هوای همدان بهتر شده و براساس مستندات همدان دارای روزهای با هوای پاک بیشتری است و حساسیت‌ها نیز کاهش یافته است.
اما این هم‌ مانند مستندات دیگر همچون کلانشهر، جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال و نرخ بیکاری تنها در روی کاغذ است و با واقعیت و احساس و ادراک مردم همخوانی ندارد.

۴- در روزهای گذشته، نگاه به شهر از بلندی یا نگاه به افق شهر خبر از آلودگی هوا می‌داد و البته با توجه به استفاده همگان از ماسک صادر نشدن هشدار، مشکلی را ایجاد نمی‌کرد.
اما این مشاهده آلودگی هوا در شرایطی بود که نشانگر وضعیت هوا، هوای همدان را بدون مشکل نشان می‌داد!
این همان تفاوت مستندات با یافته‌های مردمی براساس درک و احساس و منطق است که از این نمونه‌ها در همدان مواردی دیگر هم قابل مشاهده است.

۵- روشن است سنجش هوای همدان با یک دستگاه سنجش آن هم در منطقه‌ای آرام، به دور از تردد خودروها، فعالیت کارخانه‌ها و دیگر عوامل تهدیدکننده کیفیت هوای همدان نمی‌تواند به‌درستی نشانگر وضعیت هوای همدان باشد.
در زمان جابه‌جایی این دستگاه، ضرورت استقرار یک دستگاه در هر منطقه شهرداری همدان و دریافت میانگین از شاخص‌های سنجیده شده و اعلام آن به‌عنوان وضعیت کیفیت هوای همدان از سوی دستگاه‌های مسئول عنوان شده است؛ اما در این زمینه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

۶- آب و هوای خوب همدان از گذشته از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این استان بوده است و آب و هوا معرف خوبی برای همدان بوده تا مسافرانی که از آلودگی هوای شهرهای آلوده خسته هستند را به همدان جذب کند.
در حفظ هوای پاک باید به عواملی مثل تناسب درخت و جمعیت و وسعت شهر، فضای سبز و باغات، میزان توجه به معاینه فنی خودروها به‌ویژه اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی، نبود صنایع آلاینده و... توجه کرد که متأسفانه در همدان وضعیت مناسبی ندارند و قطع درختان و تخریب باغات همواره مورد اعتراض است.

۷- مهم‌ترین وظایف حکومت‌ها حفظ سلامت و امنیت مردم است و روش است که آلودگی هوا در صورت بی اطلاعی از آن یا بی‌توجهی به آن و پاک نشان دادن مستند هوا و در نتیجه رعایت نکردن آئین‌نامه‌های مرتبط با شرایط آلودگی هوا، می‌تواند برای سلامت مردم لطمات جبران‌ناپذیری را به‌دنبال داشته باشد.
به همین دلیل داشتن هوای همدان با تجهیز هر منطقه به یک دستگاه سنجش کیفیت هوا و ارائه مستندات واقعی و قابل قبول و منطبق به درک و احساس مردم از کیفیت هوا، ضرورتی انکارناپذیر است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com