1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) در نظام بانکي مرزهاي بين حلال و حرام مخدوش است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88718 تاریخ انتشار:  1397-10-20 - 10:19 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در نظام بانکي مرزهاي بين حلال و حرام مخدوش است

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
 
 
 عبدالناصر همتي رئيس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در ماه‌هاي اخير منشأ تأثيرگذاري در نظام بانکي و پولي کشورمان شده است و آرامش نسبي بازار ارز در شرايط فعلي حاصل تلاش و برنامه‌ريزي محوري او مي‌باشد.
آقاي همتي اين روزها ايده جديدي از خود بروز داده و اعلام کرده است که ساز و کارهاي جاري در نظام بانکي ما چندان بر محور درست نمي‌چرخد و تغييرات اساسي در اين ساز و کار و پايه‌هاي نظام بانکي ضروريست.
نگرش واقع‌بينانه رئيس کل بانک مرکزي نسبت به مقررات و روش‌هاي موجود در گردش مالي نظام بانکي اميدواري‌هاي دلگرم کننده‌اي نزد قشرهاي مردم به وجود آورده و اين انتظار به حق وجود دارد تا روش‌هاي ظالمانه بهر‌ه‌کشي در بانک‌هاي ما که تعيين کننده معيارهاي درست يا غلط در اقتصاد جامعه اسلامي هستند، اصلاح گردد.
واقعيت امر اين است که با وجود نفوذ فرمول‌هاي جديد و به ظاهر علمي و البته وابسته به نظام اقتصادي جهان رو به توسعه به چرخه اقتصاد و داد و ستدهاي رسمي و غيررسمي جامعه اسلامي ما، خواه يا ناخواه محور اصلي اقتصادي ايران در بيشتر معامله‌ها رنگ و بوي سنتي دارد و مهمترين ويژگي و در واقع رگ حياتي اقتصاد سنتي ايران اين است که برپايه اصول حلال و حرام شکل گرفته و در دوران‌هاي طولاني و متعدد ساري و جاري بوده است.
اساساً اصول مربوط به اقتصاد در کتاب قانون جمهوري اسلامي نيز بر اساس باورهاي ديني ما و توصيه‌هاي اکيد دين مبين اسلام تعيين و تدوين شده است و به همين علت و همين باور درست حلال و حرام در هر معامله‌اي ملکه ذهن انسان و تشکل‌هاي معتقد و خدامحور و دين‌باور بوده و هست. 
در جامعه اسلامي ما براي آن کساني که رکن حلال و حرام را در داد و ستد و معامله‌هاي ريز و درشت قبول دارند، لقمه حرام هرگز از گلو پايين نمي‌رود و ورود حتي پول سياهي از راه حرام به زندگي مسلمان به منزله افتادن شراره آتش در خرمن هستي است که همه هستي را مي‌سوزاند و خاکستر باقي مي‌گذارد!
متأسفانه نظام بانکي فعلي ما با اين تفکر و راه‌کارهاي غلط براي تسلط بر نقدينگي عمومي و همچنين درآمدزايي مطمئن، قراردادهايي روي دست مردم به ويژه‌ قشرهاي ضعيف و کم درآمد گذاشته است که براي هيچ عقل سليمي قابل باور نمي‌باشد.
در کجاي دنيا مرسوم است به بهانه چند ماه تأخير در اجراي يک قرارداد و اعطاي وام ساخت مسکن مهر، تسهيلات صوري و به ظاهر 20 ميليون توماني را 40 ميليون تومان به پاي وام گيرنده بنويسند و تازه سود مرتبط با 40 ميليون تومان صوري را نيز قسط به قسط و در يک بازده زماني 120 ماهه از مشتري نگون بخت بگيرند و به صندوق بانک اسلامي واريز نمايند. نقطه سياه چنين معامله نامتعارف بانکي اين است که وام 20 ميليون توماني در عمل با 18 ميليون تومان کليد خورده و مبلغي حدود 11 ميليون تومان نيز ابتداً در اقساط 24 ماهه بابت همان 18 ميليون تومان از مشتريان گرفته شده اما بهانه آورده‌اند، اقساطي که ظرف 24 ماه به بانک سپرده شده در زمره قرض‌الحسنه نزد بانک محسوب مي‌شود و از بدنه آن وام کذايي و 20 ميليوني اوليه کسر نخواهد شد.
خلاصه مطلب اينکه گيرندگان آن وام 20 ميليون توماني که در شروع قسط‌بندي و دريافت نقدي 2 ميليون تومان به 18 ميليون تومان تقليل يافته بود خودسرانه و بر اساس يک معامله صوري ديگر از طرف بانک به 40 ميليون تومان تبديل شده است و در همين حال ظرف 7 سال گذشته بالغ بر 35 ميليون تومان به صورت اقساط به بانک مربوطه پرداخت کرده‌اند وليکن به ظن کارگزاران بانکي که به چنين معاملاتي تن مي‌دهند هنوز هم حدود 30 ميليون تومان از آن وام باقيست که سر جمع بايد در اقساط 120 ماهه مستهلک شود.
اين ضرب و جمع و جدول مالي در واقع واگويه و رنج‌نامه تعدادي از خوانندگان روزنامه همدان‌پيام است که با آگاهي و اميدواري نسبت به اراده و نگرش اصلاح‌گر رئيس کل بانک مرکزي به زبان آورده‌اند، بلکه بازنگري مجدد نسبت به ساز و کارهاي يکطرفه و اجباري بانک‌ها در قبال معاملات بانکي با مردم، اصلاح شود. و زين پس نقدينگي‌هايي وارد چرخه مالي بانک‌ها بشود که خدشه‌اي به باورهاي حلال و حرام نزد مردم مسلمان کشورمان وارد نسازد.
در باور مردم مسلمان راه‌هاي شرعي و عالمانه بسياري براي دوام و ثبات داد و ستدهاي اقتصادي و جلوگيري از ورود به حرام و رباخواري وجود دارد وليکن معني اين راهکارهاي گره‌گشا اين نيست که هر شخص حقيقي  و حقوقي به ميل و منفعت خود اصول هر معامله و ارتباطي را تفسير نمايد.و واژه غلط و استعمال‌گرانه (کلاه شرعي) را در اذهان رواج دهد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com