طبل‌هاي وارونه در بازار بلبشوي كسب‌وكار همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 آذر 1397 - شماره 3362
 
امروز : دوشنبه ، 26 آذر 1397

Today : Mon, December 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه چاپ تهران اذر97
آگهی جذب نیرویشرکتی
آگهی مزایده عمومی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83037 تاریخ انتشار:  1396-08-11 - 05:45 تعداد بازدید:  100
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

طبل‌هاي وارونه در بازار بلبشوي كسب‌وكار

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

در لابه‌لاي خيل جمعيت بيكار و جوياي كار جامعه ايراني بخصوص در استان همدان كه اغلب تحصيلكرده ودانش‌آموخته مراكز آموزش عالي كشورمان هستند، افراد بسياري هم هستند كه بازنشسته‌اند يا مشاغلي ديگر دارند و يا حتي زنان پا به سن گذاشته خانه‌دار كه به نحوي به فكر كار و كاسبي افتاده‌اند و فرصت‌هاي شغلي بسياري را تصرف مي‌كنند. در بين چنين افرادي كه با تبديل انباري و پاركينگ و حتي پستوي خانه‌هاي خود به مغازه‌هاي سوپري، بوتيك زنانه و توليد خوراكي‌هاي خانگي و سنتي فعاليت دارند، كساني هم هستند كه واقعاً به علت درآمد كم مجبور به چنين كسب‌وكار مي‌باشند اما در مقابل اغلب آنان چندان نيازي هم به درآمد مالي از فعاليت‌هاي تفنني خود ندارند، وليكن بازار بلبشوي كسب‌وکار و شفاف نبودن قوانين مربوط به توليد و تجارت و خدمات به بحران بيكاري در جامعه دامن زده است.
اقدام بسیاري از افراد غيرمسئول و فرصت‌طلب و يا هر اسمي كه با آن مرتبط مي‌تواند باشد، گاهاً ظلم بزرگي به جوان‌هاي مستعد و جوياي كار است كه به علت نبود سرمايه لازم و شغل دلخواه، ‌بسيار هم ضربه‌پذير هستند و به ناچار با وادار كردن خانواده و بزرگترهاي خود اقدام به كسب‌وكار و مشاغلي مي‌كنند كه از سرنوشت و آينده آن كاملاً بي‌اطلاع و ناگزير هستند و اغلب هم در مدت كم و تحمل ضرر و زياد فراوان، زمين مي‌خورند و خانواده‌اي را هم با خود غرق مي‌كنند.
در همين همدان كه ويترين تمام‌نماي بيكاري و پايگاه جوان‌هاي بيكار است، روزي نيست كه در هر كوي و برزن و كوچه و خيابان چند مغازه جديد باز نشود و روزي هم نيست كه چندين مغازه در كنار و پشت و روبه‌روي همان مغازه جديد با يأس و ورشكستگي صاحبان آن بسته نشود و خرت‌وپرت آن به حراج گذاشته نشود. چنين صحنه‌اي غم‌انگيز، نتيجه بي‌برنامگي و ناعلاجي بيكاران است و متأسفانه لطمات فراواني به جامعه وارد مي‌سازد. مسلماً هر اقدام و تصميم كه ابتدا به ساكن با تدبير و تعقل و برنامه صورت بگيرد در هر زمينه منجر به نتيجه دلخواه خواهد بود و انسان‌هاي موفق بخصوص آن دسته از آدم‌ها كه ابتدا بي‌نام‌ونشان بوده و با دست خالي وارد عرصه‌هاي كار و كسب و توليد شده‌اند، همان‌هايي هستند كه سرمايه اصلي آن فكر و انديشه و نقشه بوده است. وليكن اغلب شكست‌ها پيامد بازار بلبشو و هيجان‌هاي كاذب و ناآگاهي از واقعيت‌ها است و همانا كه مشاغل و فعاليت‌هاي زيرزميني و پستويي و خاله‌زنكي هم به اين آشفتگي دامن مي‌زند.
در اين زمينه حداقل تدبير و آينده‌نگري كه مي‌توان انجام داد اين است كه از طريق همين كانون‌هاي به اصطلاح كاريابي وكارآفرين به طور مستمر از افرادي كه در هر سن و سال صاحب فكر و ايده خاصي هستند، دعوت به عمل آمده و ايده‌هاي آنان را در قبال امتياز يا هزينه‌اي ثبت كرد. بدين طريق مي‌توان ايده‌هاي قابل اجرا و زودبازده را در اختيار جويندگان كار و آن دسته از متقاضيان كه به نحوي در رشته مرتبط داراي مدرك تحصيلي هستند، قرار داد. بدينگونه مشاغل قابل اجرا و مورد نياز جامعه را مي‌توان به خوبي هدايت كرد و به جويندگان نيز فرصت داد تا مشكل مورد نظر و درخور توان و سواد خود را انتخاب كند. قطعاً بدين طريق آسيب‌هاي كمتري وارد خواهد شد و ريزش‌ها هم در بازار كسب‌وكار به حداقل مي‌رسد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com