یادداشت یا یادآوری!؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sun, July 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92044 تاریخ انتشار:  1398-01-22 - 09:40 تعداد بازدید:  62
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

یادداشت یا یادآوری!؟

نویسنده : سعادت حنیفیان

یادداشت


 در خیلی از منابع پس از مناطق شمالی و خوزستان از استان همدان به عنوان قطب کشاورزی و از نهاوند ما به عنوان قلب تپنده آن یاد شده است...
آیا به واقع با وضعیتی که باغ‌هاي اطراف شهر، منابع طبیعی از جمله مراتع، جنگل‌ها، حوزه‌های آبخیز و بخصوص سراب‌های نهاوند پیدا کرده است، باز هم می‌توان از آن به عنوان یک قلب تپنده نام برد؟
خیلی وقت است که در مسیر میدان ژاندارمری به سمت کوی حاجیان، میدان عارف به سمت شهرک دستغیب و دهنو، مسیر جاده جهان‌آباد به شعبان، خروجی جاده کرمانشاه تا دهفول و از فاصله بین گیل‌آباد تا گیان هوای لذت‌بخش احساس نمی‌شود؟! مدت زیادی است هنگام عبور از هسته اصلی سراب‌ها (گیان، فارسبان و ملوسان) تغییر دما به هنگام ورود و گذر از این مکان ها چندان محسوس نیست؟! قریب به 30 سال است كه در موسم گرما، نسیم خنک، مطلوب و معطر حاصل از باغ‌هاي میوه ی باروداب صورت را نوازش نمی‌دهد؟! و آن احساس لطافت رخت بر بسته است.
به راستی چه اتفاقی افتاده است؟! زمانی که بیماری در بستر بیماری افتاده است، باید به فکر مداوا، ترمیم، احیا و تیمار بود؟! یا اینکه اندام نحیف و آسیب دیده او را در معرض انواع عواملی قرار داد، که اثرات منفی بیشتری بر تن آلوده ی او گذاشته و بیماری او را تشدید نماید؟! این تشبیه، مصداق بارزی است که می‌توان برای منابع آبی و پوشش گیاهی منطقه نهاوند به کار برد...
عواملی چون تغییرکاربری‌های مجاز و غیرمجاز، بی‌اعتنایی و زیاده‌خواهی افراد نسبت به منابع طبیعی و محیط زیست تا آنجا پیش رفته است، که متأسفانه به عنوان یک فرهنگ غلط همراه با چاشنی مصرف‌گرایی تیشه بر ریشه ی تمامی شرايط بیولوژیکی، پوشش گیاهی و منابع آب و خاک زده است!!!...
و اما حوادث طبیعی مانند سیل؛
مراتع و جنگل‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ خاک و حفظ ژنتیک‌های گیاهی و جانوری بر عهده دارند و از طرفی دارای یک وظیفه اصلی دیگر هستند. آن‌هم اینست که مانند اسفنج عمل کرده و تمامی آب‌های حاصل از نزولات آسمانی را به افق‌های زیرین زمین هدایت كرده تا بیلان آبی مثبت شده و سطح ایستابی بالا بیاید... اما متأسفانه در شرايط فعلی با توجه به تغییرات بد و اثرگذار اقلیمی، خشکسالی‌های پی‌درپی، تعرض روز افزون به مراتع و جنگل‌ها و همچنین چرای خارج از فصل دام، موجباتی را فراهم كرده است که تمامی گزینه‌های مربوط به پوشش‌های گیاهی که وظیفه و کمک به حفظ منابع آبی و خاکی را بر عهده دارند، مورد تهدید و در شرف نابودی قرار گرفته اند.
مدیریت بحران تلاش خود را می کند...
اما چنانچه ، خدای ناکرده حادثه ای رخ دهد مربوط به اعمال ماتقبل هست... نه شرائط ماتاءخر...!!!
در چند سال اخیر،چقدر منتظر این چنین سامانه های بارشی بوده ایم!
چقدر از شنیدن خصوصیات اقلیمی خشک و نیمه خشک برای کشورمان مایوس میشدیم؟
چقدر آرزو داشته ایم، رودخانه ها ی فصلی(حتی خشک) در منطقه ی نهاوند ما که در روزگاری نه چندان دور جزء رودخانه های دائمی بودند،مجدد آب روان داشته باشند!؟
و چقدر در سالهای اخیر برای پوشش‌های گیاهی، در امتداد جاده های باروداب،دهفول، دهنو راه، گیان و شعبان و نسیم دلربای ابتدای مسیر کوی حاجیان، شهرک دستغیب و باغات اطراف دلتنگ شده بودیم! که به دنبال این دلتنگی، آرزوی رحمت الهی مانند گذشته میکردیم!!!
 حال رحمت الهی در راه است... اما همه ما قبل از حس لذت، نگران خسارات آن شده ایم...
تغییرات کاربری و غیر کارشناسانه نگران کننده شده است...
به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی،تخریب جنگلها و باغات اطراف ، چرای بی رویه و ساخت و سازهای حاصل از  زیاده خواهی افراد، نگرانی در مورد دامنه زاگرس را بسیار منطقی کرده است. نگرانی از بافتهای فرسوده روستاها و محله های قدیمی شهر منطقی است. نگران احداث غیر کارشناسانه شهرک ها در مسیر سیل منطقی است.
 و اینکه در خارج از منطقه ی ما در غرب کشور نیز به دلیل از بین رفتن جنگل‌های بلوط  و مراتع در ارتفاعات، نگرانی از سیل در مناطق کوهپایه ای و پست استان کرمانشاه و کردستان منطقی است.
آیا با شرایط موجود در مناطق مختلف ، میتوان به افزایش بارش از حد نرمال ذوق داشت؟!
امید که همراهی مردم با دستگاههای مختلف ذیربط کمک کند، که دیگر من البعد شاهد این نوع بحرانها در نهاوند مظلوم نباشیم.
البته چند صباحی است، گروهی خودجوش به نام پاکسازان طبیعت نهاوند در فعالیت‌هایی ارزشمند و ستودنی که نشأت گرفته از عرق عصبیت نسبت به این مرز و بوم است، درحال خدمت به محیط زیست و منابع طبیعی منطقه نهاوند هستند. تا جایی که مسؤلان شهر را نیز ترغیب كرده‌اند که در این فعالیت‌ها شرکت کرده و سهم خود را (از جمله تخصیص بودجه‌های متعدد) بپردازند و ابتدا از مراکز تفریحی و سراب‌ها آغاز كرده‌اند و از نوروز 93 تاکنون هر محل تفرجگاهی و یا هر سراب  را حداقل مرتبه پاکسازی كرده‌اند. اما متأسفانه هنوز مدت زیادی از این اقدام عامه‌پسند نگذشته است ، که شاهد آلوده شدن مجدد این اکوسیستم های ارزشمند هستیم...!!! آب‌های جاری و پاک در سراب‌ها در کنار کیسه‌های پلاستیکی رنگارنگ و بطری‌های خالی رها شده در مسیر آب‌ها، چهره‌ای بسیار زشت را به نمایش گذاشته است.
به طوری ‌که در نخستین مشاهده اینگونه به نظر می‌رسد که گویی در بالا دست فاضلاب را در آب‌های پاک رها کرده‌اند.
تناول غذاهای دلچسب همراه با مصرف انواع خوراکی‌های لذت‌بخش در چنین فضا و چشم‌اندازی چگونه میسر و گواراست؟ ای کاش! مردم با فرهنگ و با صفای ما قدری در برطرف کردن این مشکلات سهیم باشند و مسؤلان و متصدیان این حوزه‌ها هم در ابتدای ورودی‌ها با تحویل کیسه زباله‌های محکم و بزرگ از ميهمانان استقبال كرده و اطلاع‌رسانی کامل در این جهت انجام شود. البته مدتی است که قدم‌هایی براي رهایی از این شرايط نامطلوب برداشته شده است و در دوره‌های مختلف، کلاس‌ها و آموزش‌هایی براي حفظ و احیاي مراتع و همچنین جلوگیری از بیابان‌زایی با مشارکت اداره ترویج جهادکشاورزی و کانون بسیج مهندسان کشاورزی شهرستان نهاوند صورت گرفته است و حتی گواهینامه پایان دوره هم صادر می‌شود که از ارگان‌های ذی‌ربط مانند اداره محیط زیست و منابع طبیعی هم تقاضامندیم، جهت تأمین شرايط پایدار و احیاي منابع از همین افراد آموزش دیده استفاده نمایند. لازم به ذکر اینکه از تمامی قشرها برای شرکت در این نوع آموزش ها دعوت به عمل می‌آید.
هم‌اكنون شرايط فعلی حاکم بر منابع طبیعی و محیط زیست خیلی رضایت‌بخش نیست. می‌طلبد پس از بررسی کامل خودتان قضاوت بفرمایید. بلکه پس از آن مورد بذل توجه بیشتری قرار گیرد...
انشاا...
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com