رونق تولید در خدمت پیشرفت کشور همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sat, July 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92065 تاریخ انتشار:  1398-01-24 - 08:35 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رونق تولید در خدمت پیشرفت کشور

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت معادله توسعه در یک کشور شامل عناصر مختلف است و بستگی به تعریفی درست و جامع از عوامل و عناصر موثر در این فرآیند گسترده اما ساده دارد و همگان در گرو دامنه و کیفیت تولید ملی کشور می‌باشد.
به عبارتی دیگر معادله توسعه همگانی مانند زنجیره‌ای محوری و حیاتی است که از حلقه‌های کامل، مستقل و اما پیوسته به هم تشکیل می‌شود و چنانچه یکی از این حلقه‌ها سست و ناکارآمد باشد زنجیر از درجه اطمینان ساقط خواهد شد و می‌توان گفت در یک کشور مستقل و آباد تولید کننده و مصرف کننده باید در خدمت هم باشند.
واقعیت این است که جامعه ما برای حفظ استقلال و آزادی و روند آبادانی خود باید متکی به تولید داخلی و همواره در صدد رونق تولید خود در تمام زمینه‌ها باشد در غیر این صورت باید چشم به دنیای بیرون در کشورها ودولت‌های ریز و درشت خارجی بدوزیم تا چه تقدیری برای ما رقم خواهند زد! و تا کی می‌‌خواهند منابع و سرمایه‌های ملی ما را مفت و ارزان به چنگ آورند.
اساساً کشور و ملتی که متکی به قدرت و کیفیت‌های تولید خود نباشد، هرگز به جایی نخواهد رسید و شایسته است تا نسل هایش تو سری خور این و آن باشد!
اما تولید و رونق بخشیدن آن این نیست که فکر کنیم در یک کشور تا مادامی که کارگر و کشاورز کار می‌کنند و تولید می‌کنند، قشرهای دیگر در سایر حوزه‌های اجتماعی فقط باید پول بدهند و مصرف کنند، به این معنا که اگر متعلق به هر قشری از جامعه هستیم و یک عدد سیب قرمز و خوش رنگ در دست داریم تا تناول کنیم باید به مفهوم تولید آن نیز احترام بگذاریم و با تمام تار و پود و جسم و روح خویش درک نماییم که آن یک دانه سیب با چه فرآیندی و مشقتی تولید شده و وظیفه ما در گاز زدن شیره حیات آن میوه بهشتی چیست و به نحو احسن و شایسته مصرف کنیم و لذت ببریم.
باید در عین حال که هر کالا و محصولی را مصرف می‌کنیم خود را تولیدکننده آن نیز بدانیم و به صرف اینکه پول داده‌ایم و خریده‌ایم بی تفاوت نباشیم و حس مسئولیت خویش را نادیده نگیریم.
اول این که رونق تولید بستگی به میزان سرمایه و نقدینگی، نوع ابزار و ماشین‌آلات تولیدی، میزان دانش و تجربه و در نهایت شرایط بازار مصرف و استقبال مردم و نوعاً کیفیت صادرات آن دارد و این مهم به عهده دولت‌مردان است تا حمایت کنند، بسترسازی نمایند و موانع فیزیکی و حقوقی در سر راه تولید را از میان بردارند.
نقطه دوم اطمینان سازی و اعتماد آفرینی در جامعه داخلی و خارجی است تا پشتوانه محکم و ادامه‌دار برای فروش کالا فراهم شود و چه بهتر که این اطمینان بین تولید کننده و جامعه مصرف دو سویه باشد و جامعه و مردم بخواهند و بدانند و ملزم باشند که رونق تولید و حفظ استقلال تولید و اقتصاد ملی بستگی به حمایت از تولید داخلی و انتخاب کالای ملی دارد.
در این خصوص وظیفه آحاد مردم از هر قشر و سواد و همچنین به عهده رسانه‌هاست تا با مسئولیت مضاعف و کمی تا قسمتی هم خارج از دغدغه‌های حرفه‌ای از بعد درآمدزایی آن، پشتیبان تولید و شریک رونق تولید باشند.
نتیجه کلی از این نوشتار، حضور و زور (ابر، باد، مه و خورشید و فلک) در یک بسیج عمومی برای فرهنگ‌سازی و رشد فرهنگ عمومی نسبت به تولید و رونق تولید داخلی است. خصوصاً اگر تحریم و مانع تراشی و دشمنی و سیل و زلزله و تهدید هم در میان باشد و چه شیرین خواهد بود برای محقق این آیا بزرگ فرزند وطن بودن و سرباز ملی اندیشیدن!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com