سندهای توسعه استان؛ از تدوین تا اجرا همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 تير 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 1 مرداد 1398

Today : Tue, July 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92190 تاریخ انتشار:  1398-01-26 - 08:40 تعداد بازدید:  48
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سندهای توسعه استان؛ از تدوین تا اجرا

یادداشت


 تاکید دوباره  استاندار همدان بر اجرای سند توسعه استان که در شورای اداری صورت گرفت، از جهات مختلف قابل توجه بوده و البته سوال هایی  را در اذهان عمومی مطرح می کند.
1- در نگاه کلی اسناد بالادستی از جمله چشم انداز 20 ساله، برنامه های پنج ساله و .... نقشه راه تمام برنامه ها، تصمیمات و اقدامات در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... است که باید مبنای حرکت ها و فعاليت ها در سطوح مختلف از جمله سطح استانی قرار گیرد.
2- به طور معمول در هر حوزه ای برنامه های راهبردی و احیانا اسنادی به منظور پیشبرد بهتر برنامه ها و ایجاد تحولات مثبت تدوین می شود که این برنامه ها و اسناد نباید با اسناد بالادستی مغایرت داشته باشند.
  3- مسیر و اهداف توسعه استان در زمینه های مختلف با توجه به اسناد مذکور به ویژه برنامه ششم و لحاظ نمودن ظرفیت های بومی و محورهای تعریف شده، کاملا روشن است.
4-  تاکنون اسناد و برنامه های مختلفی در بخش هایی تدوین شده تا روند توسعه استان شتاب بیشتری بگیرد. مثل سند اطلاع رسانی که سال گذشته به منظور تسریع در امر اطلاع رسانی و استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه ها در توسعه استان تدوین و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد. سندی که تاکنون ارزیابی دقیقی از آن به ویژه از سوی فعالان رسانه ای صورت نگرفته است.
5- نکته قابل تامل اینکه خیلی از این اسناد صرفا متن های روی کاغذ هستند که نه تنها مورد نقد و بررسی قرار نگرفته و تحلیل نشده اند، بلکه همان موارد ناقص نیز در عرصه عمل و واقعیت طبق آنچه در این اسناد به عنوان اهداف اصلی در نظر گرفته شده است، محقق نگردیده است.
6- ابعاد مختلف سند توسعه سه ساله استان که بهمن ماه سال گذشته مطرح و این روزها دوباره مورد تاکید قرار گرفته است، هنوز برای افکار عمومی روشن نیست. از این رو با این  سوال جدی مواجه هستیم که اهداف این سند چه ارتباط و انطباقی با برنامه پنج ساله توسعه استان دارد؟
7- انتظار می رود در تدوین اسناد و برنامه ها نگاه کارشناسی دقیق تری لحاظ شود و قبل از ابلاغ و اجرا از طرف اهل فن و صاحبنظران مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
8- نکته مهم تر اینکه اسناد توسعه در هر سطحی باید براساس اهداف پیش بینی شده، عملیاتی شوند و اینگونه نباشد که روی کاغذ مواردی امیدوار کننده مشاهده گردد اما واقعیت طوری دیگری باشد. براین اساس سند توسعه استان در صورتی مفید فایده است و ارتقای جایگاه استان را به دنبال دارد که مفاد آن دقیق و صحیح تدوین شده و در عرصه عمل تحقق عینی آن محسوس باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com