1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) فرجام شهرداری غیردولتی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88553 تاریخ انتشار:  1397-10-17 - 09:58 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرجام شهرداری غیردولتی

نویسنده : مهدی غلامی

یادداشت
 
 
  اقتصاد ایران گذشته عجیبی دارد. از وقتی که رضاخان استارت اولیه دولت مدرن در ایران را زد، نقش دولت در اقتصاد همواره پررنگ بوده است. به ویژه پس از جنگ جهانی دوم و مسائل مربوط به مکتب مارکس که با اوج گرفتن بحران‌ها دنیا را بسمت اقتصاد دولتی کشاند. در ایران سرمایه‌گذاری دولتی در زیرساخت‌ها دولت را به سمت بنگاه‌داری کشاند و درآمدهای نفتی کلا در انحصار دولت قرار گرفت. این اقدامات به ویژه در دهه 50 شمسی اقتصاد نوپایِ بالنسبه خصوصی ایران را زمینگیر کرد. با وقوع انقلاب اسلامی، اصول قانون اساسی به گونه‌ای تصویب شد که عملاً اقتصاد ایران به یکی از دولتی‌ترین و بسته‌ترین اقتصادهای زمانه خود بدل شد.
بعد از هشت سال جنگ تحمیلی و آغاز دوره سازندگی، مشکلات عدیده سبب شد دولت درصدد واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی باشد. اصل 44 قانون اساسی در این راستا تدوین و تصویب شد و توانست یک سد محکم در برابر کسانی باشد که در برابر خصوصی‌سازی مقاومت می‌کردند. در نهایت در سال 1385و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 بنظر رسید همه چیز حول منافع خصوصی سازی است. اما این ابتدای مشکلات در این خصوص بود چون شیوه عمل و نحوه واگذاری‌ها، آنقدر عجیب و اشتباه بود که عملاً واژه خصولتی را وارد ادبیات اقتصاد کرد.
بهترین مثال و نمونه برای مشخص کردن این عملکرد ناقص؛ شهرداری است. سازمانی که با وجود قرار نداشتن در فهرست شرکت‌های دولتی، در ردیف بودجه‌ای دولت قرار دارد. در حالیکه 13سال پیش با وجود تصریح قانون مبنی بر اداره شهر توسط شوراها و ذکر آن در بندهای مختلف قانون مبنی بر کوچک‌سازی‌ دولت و واگذاری اداره امور به نهادهای مردمی، همچنان اداره شهرداری‌ها به انواع مختلف در اختیار دولت است. با این شرایط نمی‌توان امیدوار بود که ناکارایی اقتصادی کاهش یابد، دولت‌ها به وظایف ذاتی خود که سیاستگذاری اقتصادی و تولید کالای عمومی است متمرکز شوند و از همه مهمتر مانع از فساد حاصل از ورود دولت به سازمان‌ها و بنگاهها شوند. بلکه برعکس، به شیوه‌ای عمل شد که نه‌تنها بار مدیریتی این سازمان از دوش دولت برداشته نشد بلکه به شکل حاد و گسترده‌ای، هم موجبات استفاده ناکارا از منابع فراهم آمد و هم به دلیل روابط گسترده مدیرانشان با سازمان‌های دولتی و حاکمیتی، رانت اطلاعاتی به‌شدت وسیعی پیش روی آنان قرار گرفت. این قدرتی که از سوی دولت به شهرداری اعطا شد باعثِ از بین رفتن شفافیت، پاسخگویی و کیفیت نیز شد. بدتر از آن اینکه ایندست سازمان‌ها و بنگاههای باصطلاح خصوصی ویا غیردولتی به دلیل وابستگی‌های پنهان و آشکارشان به نهادهای قدرت، می‌توانند قدرت‌های فراقانونی داشته باشند و با استفاده از منابع مالی خود با رانت، بر شرکت‌های دولتی که برای خصوصی‌سازی به فروش گذاشته می‌شوند، مسلط شوند. امروز بیشتر مناقصاتی که در حوزه‌های مختلف شهری در شهرداری بسرانجام می‌رسد با همین وابستگی‌هاست. بهمین خاطر است که اغلب دیده می‌شود پیروز مناقصه قبلا معاون یا معاونِ معاون و یا فامیل معاون و ... برگزار کننده بوده است.
کمااینکه امروز در سازمان شهرداری بسیاری از شهرهای کشور و حتی همدان این اتفاق می‌افتد. دولت هم خیلی راغب به حل این مسئله نیست و در این راه هرچه شهرداری بخواهد انجام می‌دهد. همین قانونی که جدیدا در مجلس بنفع شهرداری‌ها تصویب شده مبنی بر مقرر شدن ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار شهرداری‌ها، خود گویای خروج دولت از برنامه کوچک‌سازی است. تا جاییکه قدرت شورا را هم از آن سلب کرده است. 
همه این اقداماتِ تضاددار در قانونگذاری و اجرا باعث شده است شهرداری‌ها از آن به بهترین شکل بهره‌برداری کنند تا جاییکه پایین‌ترین هزینه‌های خود را به حساب دولت می‌گذارند و در بزنگاه‌هایِ بودجه‌ای و آمرانه خود را دولتی می‌دانند. اما وقتی پای درآمد و هزینه‌کرد و مهمتر از همه نظارت رسانه‌ای به میان می‌اید آنچه بیان می‌کنند اینست که شهرداری سازمانی غیردولتی است و تابع قوانین مربوط به خصوصی سازی است؟! این وضعیت جز چوب حراج زدن به سرمایه‌های ملی، فراخ کردن قلمرو و تسلط گروه‌های مرتبط با ساختار قدرت و تعمیق و گسترش فساد دستاورد دیگری ندارد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com