شورای شهر برای مناطق حاشیه‌ای برنامه ارائه کند همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83918 تاریخ انتشار:  1396-12-07 - 05:45 تعداد بازدید:  49
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شورای شهر برای مناطق حاشیه‌ای برنامه ارائه کند

نویسنده : محمد سهرابی

یادداشت

یکی از تفاوت‌های عمده شورای پنجم همدان با دیگر دوره‌ها، حضور افرادی از ساکنین حاشیه شهر یا مناطق کم‌برخوردار در جمع اعضای شوراست که اتفاقاً با رأی بالایی نیز به جمع 11 نفره شورا پیوسته‌اند.
این اتفاق امیدهای ساکنین محلات حاشیه شهر همدان را نسبت به رفع مشکلات متعدد خود دوچندان کرده و به دنبال آن توقع و انتظار شهروندان نیز شکل‌گیری حرکت‌های خوب و مؤثر در این زمینه است.
البته این بدان معنا نیست که در دوره‌های قبل مسائل حاشیه شهر به فراموشی سپرده شده است، اما آنچه امروزه مشاهده می‌کنیم پایداری و حتی تشدید مشکلاتی است که همچنان گریبانگیر اهالی این محلات است.
از مشکلات مربوط به خدمات شهری در این مناطق و وضعیت بافت‌های فرسوده گرفته تا آسیب‌های اجتماعی و معضلات فرهنگی متأسفانه مردمان خوب و خون گرم این مناطق را آزار می‌دهد.
بدون تردید حضور افرادی از ساکنین فعلی یا سابق محلات حاشیه شهر در شورای شهر نقطه قوت و اتکایی است که می‌تواند در سرعت بخشیدن به اقدامات اثربخش برای رفع مشکلات این مناطق کمک نماید، اما باید توجه داشت که این اقدامات ولو با نفش‌آفرینی مؤثر افراد مذکور همراه باشد، چنانچه از دو فاکتور مهم یعنی برنامه راهبردی و هماهنگی بخش‌های مختلف برخوردار نباشد، فایده چندانی نخواهد داشت.
پرواضح است که حرکت در مسیر ساماندهی حاشیه‌نشینی و توانمندسازی آن نیاز به هم‌افزایی و هماهنگی تمام سازمان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار در این زمینه دارد و لذا همه بخش‌ها باید به میدان بیایند تا این مهم به شکل مناسبی محقق گردد.
از سوی دیگر بحث مطالعات راهبردی مربوط به حاشیه شهر و داشتن یک چشم‌انداز کلی برای آن از اهمیت خاصی برخوردار است و ما اگر می‌خواهیم تحولی در این زمینه صورت گیرد، باید به سمت تدوین سندی راهبردی برای این منظور باشیم تا با توجه به آن برنامه‌های خود را در قالب پروژه‌ها ستادی پیش ببریم.
بر این اساس انتظار می‌رود اعضای شورای شهر با اهتمام ویژه در این زمینه به دنبال تهیه چنین سندی باشد تا برنامه توانمندسازی و حل مشکلات حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار با انسجام و به شکل علمی و دقیق پیش برود.
در این خصوص علاوه بر بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان، باید نقش مؤثر رسانه‌ها را نیز مدنظر قرار داد؛ چراکه رسانه‌ها نقش مهمی در معرفی مشکلات ساکنان حاشیه‌نشین به مسئولان و تلاش برای ساماندهی و مرتفع کردن معضلات آنان دارد.
در مجموع انتظار می‌رود اهتمام شورای پنجم به رفع مشکلات حاشیه شهر همدان با برنامه‌ریزی درست همراه گردد و در این راستا همه دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط مشارکت جدی داشته باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com