ضعف مديران در گزارش‌نويسي همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75335 تاریخ انتشار:  1395-10-12 - 05:45 تعداد بازدید:  175
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ضعف مديران در گزارش‌نويسي

یادداشت
 1- جلسه طولاني قرارگاه اقتصاد مقاومتي استان كه در واقع دو جلسه بود و بيش از 5 ساعت طول كشيد، دربردارنده نكات بسياري براي تسريع در توسعه استان است.
اين نشست بخصوص بخش دوم آنكه با حضور رئيس امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد برنامه و بودجه كشور برگزار شد، حكايت از يك ضعف بزرگ در ميان مديران همدان داشت و آنهم ضعف در گزارش‌نويسي و ارائه عملكرد انجام شده به شكل قابل قبول و مستند است.
2- بسيار از ضعف اطلاع‌رساني در دولت تدبيرواميد سخن گفته مي‌شود و اينكه اين دولت، دولت بدون تريبون، كم‌رسانه و بي‌برنامه در حوزه اطلاع‌رساني است.
معمولاً هم روابط عمومي‌ها و مسئولان اطلاع‌رساني دستگاه‌هاي دولتي در اين زمينه متهم مي‌شوند كه نتوانسته‌اند به خوبي با مردم ارتباط گرفته و اطلاع‌رساني انجام دهند.
اگرچه بايد بيشتر درباره اين موضوع بحث شود اما جلسه روز پنجشنبه نشان داد كه دليل كندي روابط عمومي‌ها، مديران دستگاه‌ها هستند كه گزارش‌دهي و گزارش‌نويسي را كاري بي‌اهميت قلمداد مي‌كنند.
3- در جلسه روز پنجشنبه وقتي استاندار، مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي، رؤساي كميته‌هاي قرارگاه اقتصاد مقاومتي و سازمان تأمين اجتماعي گزارش عملكرد خود را در عمل به اقتصاد مقاومتي ارائه دادند، آنچه بالاجبار نماينده سازمان برنامه و بودجه بايد مي‌گفت و گفت؛ تحسين كارهاي انجام شده در استان بود.
در حالي كه وي پيش از اين به خاطر نقص در گزارش‌هاي ارسالي، همدان را در اجراي اقتصاد مقاومتي خوب ارزيابي نكرده بود.
4- اينكه برخي مديران حتي براي ارزيابي خود هم حاضر نيستند گزارش مستند كارهاي انجام شده را تهيه و ارسال كنند، به خوبي نشانگر ضعف‌هاي استان در توسعه است.
وقتي مديري نتواند نقاط مثبت را گزارش كند، در گزارش نقاط منفي، مشكلات و نيازها هم توانايي نخواهد داشت.
5- گزارش‌نويسي لازمه مديريت است و مدير بايد بتواند درباره مأموريت‌ها، ميزان تحقق آنها و برنامه آينده دستگاه تحت مديريت خود، به مردم، رسانه، مسئولان استاني، مسئولان سازمان مركزي و نهاهايي كه بايد از عملكرد اطلاع داشته باشند، گزارش بدهد. 
وقتي مديري گزارش‌دهي و گزارش‌نويسي نداشته باشد اما بسيار خوب هم كار كند، اين عملكرد در اذهان باقي نخواهد ماند.
زماني رسم بر تواضع و پنهان‌كاري بود اما اكنون اميد مردم با عملكرد صحيح دستگاه‌ها و گزارش‌هاي مثبت، افزايش مي‌يابد و به همين دليل تواضع بي‌معني است.
6- استان همدان از نگاه استاندار، استان اول كشور در اجراي اقتصاد مقاومتي است اما آنچه باعث شده در رتبه‌بندي اين اتفاق تاكنون رخ ندهد، بي‌توجهي مديران مرتبط و دبيرخانه به گزارش‌دهي و گزارش‌نويسي عملكرد بوده است.
به نظر مي‌رسد با توجه به توصيه‌هاي ميهمان جلسه و همچنين تأكيدات استاندار، اين موضوع حداقل در خصوص اقتصاد مقاومتي رفع شود، هرچند انتظار مي‌رود در تمام حوزه‌ها اين نقص بزرگ حداقل در استان برطرف شود.
7- استاندار در گزارش‌دهي در اين جلسه  به‌گونه‌اي عمل كرد كه مي‌تواند الگوي مديران استاني باشد، شيوه استاندار بيان نقاط ضعف در كنار بيان قوي نقاط قوت بود. وي هم از تنگ‌نظري‌ها گفت و هم از توفيقاتي كه برغم اين تنگ‌نظري‌ها با خون دل به دست آورده است. اين شيوه مؤثرترين روش براي بيان عملكرد به لحاظ تأثيرگذاري، ارتباطي و انتقال پيام است.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com