گمانه‌زنی‌ها و حکم به سرپرستی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : پنجشنبه ، 8 آبان 1399

Today : Thu, October 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110483 تاریخ انتشار:  1399-05-04 - 08:30 تعداد بازدید:  102
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گمانه‌زنی‌ها و حکم به سرپرستی

یادداشت


 ۱- با آنکه بازنشستگی معاون عمرانی استانداری هفته گذشته اتفاق افتاد و عراقی که اصالتی ملایری دارد و به درخواست نیکبخت و با اولویت دادن به موضوع آب استان به همدان آمده بود، بازنشسته شد، اما بحث این بازنشستگی مدت‌ها بود که مطرح بود و حتی در محافل رسانه‌ای و جمعی استان گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه شده و شنیده می‌شد.
به نظر می‌رسید، با این وضعیت و تصمیم قاطع عراقی به اجرای قانون، این روند به‌گونه‌ای طی شود که پس از بازنشستگی عراقی، معاون عمرانی معرفی شده از سوی استاندار برای جایگزینی، حکم معاونت با امضای وزیر کشور را دریافت و کار را به‌صورت جدی آغاز کند، اما به‌رغم این انتظار چنین نشد و این معاونت مهم استانداری، فعلا به سرپرست رسید.

۲- از اولویت‌های توسعه استان همدان، محور گردشگری، به‌نوعی ارتباط مستقیم با معاونت عمرانی دارد.
حوزه‌ای که عراقی توانسته بود به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و اقدامات خوبی را همچون همدان ۲۰۱۸ در این حوزه سیاستگذاری کند.
البته کارنامه عراقی در حوزه آب، مدیریت بحران‌ها به‌ویژه سیل، مدیریت شهری و روستایی و دیگر حوزه‌های تحت مدیریت نیز کارنامه‌ای درخشان و قابل اعتنا است.

۳- حضور و فعالیت یک مدیر قوی که هم در سطح کشور و هم در استان، دارای افتخارات مدیریتی است در معاونت عمرانی، انتظارات برای جایگزینی فردی حداقل در همین سطح را ایجاد می‌کند.
این استفاده از جایگزینی همسطح یا قوی‌تر در مدیریت عمرانی است که دلیلی خواهد شد تا این حوزه همچنان گام‌هایی به جلو بردارد، وگرنه عقب‌رفت این حوزه با مدیری پایین‌تر از سطح مدیریتی عراقی، توسعه استان را دچار مشکل و عقب‌رفت خواهد کرد.

۴- در گمانه‌زنی‌های مطرح‌شده برای جایگزینی عراقی مهم‌ترین گزینه‌ها، فرزانه، مدیرکل روستایی، کاظمی، مدیر کل دفتر فنی، مهدوی، فرماندار کبودراهنگ، آریایی، مدیرکل حوزه استاندار، حسینی، مدیرکل راه و شهرسازی استان، یاری، مدیرعامل اسبق علیصدر و صوفی، شهردار همدان بودند.
این لیست در گمانه‌زنی‌ها مطرح بوده و قطعا افرادی هم که در ذهن استاندار بوده‌اند، بر این لیست می‌توانند اضافه شوند و لیستی قابل اعتنا برای جایگزینی را ایجاد کنند.

۵- نگاهی به لیست گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد در این لیست افراد توانمندی که به سابقه مدیریت عمرانی شهرت دارند، با تفاوتی در نگاه به توسعه و عملکرد توسعه‌محور قرار دارند.
مدیرانی بومی و غیربومی در گمانه‌زنی‌ها مطرح بوده‌اند که وجه اشتراک آنها آشنایی با حوزه عمرانی بوده و در این گمانه‌زنی‌ها مباحث سیاسی دخیل نبوده است.

۶- انتخاب هر یک از این افراد می‌تواند، تسریع‌بخش یا کُندکننده توسعه استان باشد.
به همین دلیل، کارنامه این افراد و هر فردی که مورد نظر استاندار است، میزان حمایت از سرمایه‌گذاران، میزان ریسک‌پذیری و شجاعت، توانایی مدیریت بحران‌ها، کارهای شاخص انجام شده و نگاه آنها به توسعه استان و میزان همخوانی دیدگاه‌ها با آن، بسیار مهم است.
ضرورتی به بررسی کارنامه تک‌تک گزینه‌های گمانه‌زنی نیست اما افکار عمومی به‌خوبی بر کارنامه هر یک از این افراد واقف بوده و درباره انتخاب نهایی که می‌تواند سرپرست معرفی شده نیز باشد، قضاوت خواهد کرد.

۷- استاندار برای انتخاب معاون خود در اصطلاح دستان بازی دارد و دستش خالی نیست.
 از گزینه‌هایی که در گمانه‌زنی‌ها مطرح است تا افرادی که استاندار اعم از مدیران شاخص زن و مرد کشوری و استانی می‌شناسد و می‌توانند در تسریع توسعه استان در حوزه عمرانی یاریگر وی باشند، در دسترس استاندار برای انتصاب قرار دارند.
اما آنچه مهم است، توجه به تأثیر این انتصاب در سرعت توسعه استان، رشد و توسعه منابع انسانی استان و رضایت مردم و به‌ویژه سرمایه‌گذاران و فعالان مرتبط با این حوزه از این انتصاب است وگرنه ابهت مدیریتی عراقی بر این معاونت استانداری پس از بازنشستگی نیز مستدام خواهد بود و معاون جدید توفیق چندانی نخواهد داشت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com