آق گل در مدار خوشبختی! همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94715 تاریخ انتشار:  1398-03-21 - 08:43 تعداد بازدید:  80
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آق گل در مدار خوشبختی!

یادداشت


 ۱- چند سال پیش نگرانی از خشک شدن تالاب آق گل، فعالان محیط زیستی و رسانه ای همدان را نگران و وادار به تشکیل کمپین و درخواست از رئیس جمهور برای زنده نگه داشتن تالاب کرد.
 کمپینی که خیلی خوب شکل گرفت اما کمتر مورد توجه قرار گرفت تا این بار نیز رحمت خداوند باشد که با بارش الهی فوق العاده در سال جاری، تالاب را زنده و امید به حیات را در ساکنان اطراف تالاب افزایش دهد .
۲- بارش های امسال تالاب را میزبان میهمانانی کرد که کمتر به آق گل می آمدند و حضور این میهمانان باز هم توجه ها به آق گل را افزایش داد و رسانه ها نیز مخاطبان خود را به دیدن تصاویری زیبا از آق گلی که با میزبانی از پرنده ها زیباتر شده بود، دعوت کردند.
۳- در سالهای اخیر از نگرانی برای خشکسالی تا تالاب پر آب و بی دغدغه از خشکسالی برای اطراف آق گل اتفاقات بسیاری رخ داد از شهر شدن روستای کناری که مردم آن علاقمند بودند که نام آق گل به عنوان بخشی از هویت آنها، پس از نام اسلام شهر بیاید تا استفاده غیر مجاز از آب تالاب در کشاورزی و رونق کشتهای پر آب بر و چاه های غیر مجاز و در نهایت قایق رانی غیر مجاز در تالاب از رویدادهایی بود که رسانه ها بسیار به آنها توجه کرده و همچنان نگران آق گل به عنوان تالاب فصلی و زیبای استان بودند.
۴- به هر میزان مردم استان همدان نگران تالاب و حق آبه آن از استان مرکزی بودند، در استان مرکزی حساسیت نسبت به تالاب کمتر بود و اگر آبی هم به تالاب می آمد به خاطر افزایش بارش ها و نداشتن برنامه در آن استان برای استفاده از آن بود، بدتر آنکه گفته شد استان مرکزی که از آلودگی هوا به خاطر فعالیت صنعتی رنج می برد، حق آبه تالاب را به صنعت اختصاص داده تا این آلودگی بیشتر شود و تالاب آق گل نیز به کانون تشکیل ریزگرد برای چند استان تبدیل شود!
۵- آق گل به لحاظ انسانی مورد علاقه مردم اطراف آن و حیات بخش مردمانی است که به نوعی با آن ارتباط دارند و اگر در فصل بهار و تابستان پر آب نباشد ، منشا تولید ریزگرد خواهد بود همچنان که در چند مورد در سالهای گذشته ریزگردها منشا داخلی داشته و منشا آنها در استان از آق گل خشک بود.
۶-مدیریت آق گل و رفع نگرانی مردم حداقل دو استان همدان و مرکزی نیازمند همکاری چندین دستگاه برای نتیجه بخشی است و یک دستگاه به تنهایی نمی تواند در این زمینه برنامه ها را اجرا و موفق باشد.
در آق گل، اتفاق مهم علاقه مردم محلی به حفظ تالاب و زندگی با تالاب است که مشارکت آنها در این زمینه را افزایش داده و رافع بسیاری از مشکلات است.
۷- اقدام روز گذشته سازمان حفاظت محیط زیست استان برای آغاز تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب آق گل  با حضور معاونان استانداران استان های مرکزی و همدان، مدیران کل محیط زیست، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای، میراث فرهنگی و گردشگری دو استان ،مدیرکل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست و فرمانداران خنداب و ملایر و اعضای شوراهای شهر و شهرداران شهرهای اطراف تالاب آق گل در همدان برای تصمیم گیری ها و مدیریت یکپارچه آق‌گل اقدام به موقع و لازمی بود که اتفاق افتاد تا پاسخی به نگرانی های سالهای پر آبی و کم آبی آق گل که متفاوت است باشد.
تدوین و اجرای این برنامه منافع ذینفعفان تالاب را نیز تامین و آق گل را به عنوان یک اثر طبیعی به صورت اصولی به جاذبه های استان اضافه خواهد کرد.
با تقدیر از این اقدام مدیر کل جوان حفاظت محیط زیست استان در اقدام اصولی برای آق گل و توجه به نگرانی ها، یادآوری می شود که در  این راه توجه به نکات رسانه ها که در سالهای متمادی درخصوص آق گل مطرح شده است به عنوان دغدغه های کارشناسی می تواند موثر و پر سود باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com