1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) دیر بجنبیم‎، الوند از دست می‎رود همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88664 تاریخ انتشار:  1397-10-19 - 10:45 تعداد بازدید:  80
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دیر بجنبیم‎، الوند از دست می‎رود

نویسنده : امیر بختیاریان

یادداشت
 
 
 رئیس اداره حقوقی منابع طبیعی همدان اخیرا عنوان کرده است به دلیل افزایش قیمت زمین، کوه‎خواری بیشتر از گذشته شده است. 
زمین از جمله کالاهای با ارزش در اقتصاد جهان است. اما در ایران، زمین، مزیتی بیش از بسیاری از کشورها دارد. به دلیل رتبه پائین کسب و کار در کشور در مقایسه با بیشتر کشورهای جهان، تمرکز بخش زیادی از سرمایه در کشور ما روی زمین است. به دلیل نبود رونق کسب و کار در کشور، بخش عظیمی از سرمایه به سمت خرید و فروش و نگهداری زمین سوق پیدا کرده است. به عبارتی فقدان رشد صنعتی موجب شده است، سرمایه بنا به عادت دیرین خود از زمین سر در بیاورد. چنین وضعیتی موجب شده است که زمین بخش پررنگی از هزینه‎ تولید باشد. چه در بخش تولید و چه در بخش خدمات سهم زمین بیش از سایر عوامل تولید است و به همین دلیل بخش پررنگ هزینه تولید، ناشی از بالا بودن قیمت زمین است. برای نمونه گرانی مسکن بیش از آنکه ناشی از قیمت مصالح و یا نیروی انسانی باشد، ناشی از قیمت زمین است. 
بنابراین گران بودن زمین یکی از دلایل تاخیر در صنعتی شدن ایران است. کسانی که سودای فعالیت در حوزه صنعت را دارند یکی از دلایلی که رغبت نمی‎کنند وارد این حوزه شوند، گران بودن زمین است. این ماجرای غم‎انگیز از طرف دیگر هم قابل تفسیر است: به دلیل جذب نشدن سرمایه در بخش صنعت، بخش کم ریسک و پربازده اقتصاد ایران، یعنی زمین، بخش عمده سرمایه را در خود می‎بلعد. این وضعیت در شرایط تورمی تشدید می‎شود. به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‎ها، قیمت زمین به عنوان یک دارائی ارزشمند، افزایش پیدا می‎کند. مطابق آمارهای اقتصادی در چند دهه اخیر یکی از بیشترین رشدها را زمین از آن خود کرده است.
اما وضعیت دیگری نیز بر زمین در ایران حاکم است. شفاف نبودن مالکیت در حوزه زمین درد بزرگی است که موجب رخنه سودجویان و صاحبان اطلاعات شده است. حجم وسیعی از زمین‎های مرغوب در ایران بدون مالک است. به این معنا که بخش خصوصی مالکیتی بر این زمین‎ها ندارد، اما دولت هم اطلاعات دقیقی دال بر مالکیت خود بر این زمین‎ها در اختیار ندارد و در بزنگاه جدال حقوقی با زمین‎خواران، نمی‎تواند و در مواردی هم نمی‎خواهد از حق خود دفاع کند. وجود شکافی بزرگ در بلاصاحب بودن زمین در ایران، موجب شده است که هر ناکسی به خود اجازه دهد متر به متر و هکتار به هکتار به این زمین‎ها دست‎درازی کند و با انواع و اقسام ترفندهای حقوقی برای آن‎ها مالکیت خصوصی بتراشد.
حجم بالای زمین‎خواری و کوه‎خواری در ایران موجب شده است که طبقه جدیدی از ملاکان بی‎نام و نشان در این سرزمین متولد شوند. این طبقه به هیچ قاعده مدنی و اخلاقی پایبند نیست و به دلیل درآمد سرشار بادآورده‎ای که دارد بی‎محابا عمل می‎کند و اقتصاد را در کشور به سمت بی نظمی سوق می‎دهد. 
شهر همدان بدین لحاظ وضعیت خوبی ندارد. کمربند سبز جنوبی شهر که حدفاصل کوهپایه الوند با شهر همدان است مدام در حال تغییر وضعیت از سمت مالکیت دولتی به سمت مالکیت خصوصی است. آنهایی که فوت و فن کار دستشان آمده با انواع و اقسام دلایل از سنگ‎چینی و درخت‎کاری گرفته تا دیوارکشی مدام در حال سرقت منابع عمومی هستند. 
نظام اداری ناظر بر منابع طبیعی، توان، اختیار و علاقه کافی برای حراست از این منابع را ندارد. در شرایط موجود کنترل این کوه‎خواری تنها در صورت واکنش مثبت مردمی امکان پذیر خواهد بود. رسانه‎های اجتماعی یکی از بهترین ابزارها برای حصول به نتیجه مثبت در مبارزه با زمین‎خواری است. این رسانه‎ها می‎توانند جار بزنند و در قالب عکس و نشانی، دزدان کوه و دشت را به مردم معرفی کنند. 
یادمان باشد اگر دیر بجنبیم فاصله الوند تا شهر حذف و شهر بدون مقدمه به کوه وصل می‎شود. 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com