تأملی بر ورود رهبری به موضوع هتاکی به رئیس جمهور همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sat, December 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112842 تاریخ انتشار:  1399-08-05 - 07:00 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تأملی بر ورود رهبری به موضوع هتاکی به رئیس جمهور

یادداشت


 ورود مقام معظم رهبری به موضوع هتاکی به رئیس جمهور و انتقاد شدید ایشان از هتاکان، آن‌هم به شکل علنی، گذشته از زشتی کار کسانی که بی‌محابا یکی از مقام‌های رسمی کشور را مورد حمله و هتاکی قرار دادند، از جهات مختلف حائز اهمیت است.
در نظام مردم‌سالاری دینی 2 اصل مهم وجود دارد که همان جمهوریت و اسلامیت است.
جمهوریت برگرفته از نقش پررنگ، کلیدی و مستمر مردم در اداره امور و مشارکت آنها در تمام ارکان و تصمیمات است و اسلامیت نظام بیانگر ابتنای تمامی قوانین و مقررات بر احکام اسلامی از یکسو و ولایت فقیه از سوی دیگر است.
در این میان یکی از نقاط تفاوت و البته تمایز مردم‌سالاری دینی از دیگر سیستم‌های سیاسی، پایبندی تام بر اخلاق و رعایت مسائل اخلاقی در تمام شئون به‌ویژه از سوی حاکمان است.
با این تفاسیر هم از جهت چهارچوب‌های دینی و مذهبی و هم به‌لحاظ حاکمیت مردمی، نه‌تنها هیچ‌جایی برای رفتارهای غیراخلاقی و هتک حرمت افراد نیست، بلکه حاکمان و کارگزاران و تمام کسانی که به نحوی سیاست‌ورزی پیشه کرده‌اند، ملزم به رعایت اخلاق هستند؛ کمااینکه رهبر انقلاب اسلامی نیز در همین جلسه اخیر تأکید کردند که روش ما اسلامی و قرآنی است؛ یعنی انتقاد بیان می‌‌شود اما هتک حرمت انجام نمی‌گیرد.
از این جهت ورود علنی رهبر انقلاب به موضوع هتاکی به رئیس جمهور امری طبیعی است؛ زیرا ایشان به‌عنوان زعیم نظام و ولی امر، حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام و منویاتشان در این زمینه فصل‌الخطاب است.
نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، خطر افراط‌گرایی و خارج شدن چهره‌های تأثیرگذار از حدود و چهارچوب‌های نظام با توجه به مفاهیم پیش‌گفته است که به‌مراتب از توطئه‌های دشمنان بدتر است.
اگر حتی یک چهره سیاسی و دارای مسئولیت در نظام مبتنی‌بر مردم‌سالاری دینی دچار افراط و تفریط گردد، آسیب‌های جدی متوجه مردم خواهد شد.
با این اوصاف ما با یک چالش مواجه هستیم که اگرچه محدود به دیروز و امروز نیست و در گذشته نیز بارها شاهد حرکت‌های نابخردانه و به تعبیر رهبری غلط بوده‌ایم، اما ورود علنی رهبر انقلاب اسلامی به موضوع در شرایط فعلی نشان می‌‌دهد که سیاستمداران ما باید بیشتر حواس خود را جمع کنند و با حرکت‌های ناشیانه این‌گونه چوب حراج بر آرمان‌های بلند انقلاب و نظام نزنند.
دور شدن از معیارهای اخلاقی و هتک حرمت مسئولان نظام، آن‌هم از ناحیه کسانی که گاه تأثیرگذار هستند، به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست؛ زیرا این نوع حرکت‌ها خواسته یا ناخواسته پشت پا زدن به چهارچوب‌هایی است که در قانون اساسی ما تبلور یافته‌اند.
 امید می‌‌رود با هشدار اخیر رهبر معظم انقلاب، شاهد توقف دائمی چنین حرکت‌هایی باشیم و در شرایط کنونی که با انواع و اقسام چالش‌ها مواجه هستیم، فضای همدلی و وحدت در جامعه بیش از پیش تقویت شود و با همکاری و هماهنگی بخش‌های مختلف به‌ویژه قوای 3 گانه از مشکلات عبور و در مسیر تعالی حرکت کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com