سياه‌نمايي جامعه را بيمار مي‌كند همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83939 تاریخ انتشار:  1396-12-08 - 05:45 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سياه‌نمايي جامعه را بيمار مي‌كند

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

افسردگي و گره‌هاي عذاب‌آور روحي و رواني به يكي از بيماري‌هاي شايع در جامعه ايراني تبديل شده است. ناداني ريشه تمام علت‌هاست و هر چقدر اطلاعات و بينش انسان نسبت به سايه روشن‌هاي زندگي و هر آنچه كه در محيط خانوادگي و اجتماعي مي‌گذرد، كم باشد، گره‌هاي مزمن روحي و رواني هم در نهاد انسان سفت‌تر و سفت‌تر مي‌گردد و به تدريج به دامان عفريت افسردگي و بي‌حوصلگي مي‌افتد. اين حرف تمام پزشكان و كارشناسان بيماري‌هاي روحي و رواني است. حال در چنين شرايط و وضعيت، بر عهده قشر دانا و روشنفكر و متخصص و كاربلد و بالاخره مسئولان جامعه است كه عوامل منجر به بيماري‌هاي روحي و رواني را در جامعه از بين ببرند و محيطي سالم و اميدواركننده به وجود آورند و در وهله اول بسترسازي براي دانايي و توانايي جامعه و قشرهاي مردم، لازمه اين امر مهم، خداپسندانه و آينده ساز است.
وقتي زمينه براي آموزش و تقويت داشته‌هاي فردي و عمومي در محيط زندگي و در بدنه يك كشور فراهم شد، مسلماً پايه‌هاي پيشرفت در تمام بسترهاي اجتماعي نيز بنا گذاشته مي‌شود. در اين رهگذر هر فردي از جامعه و هر مسئول و خادمي وظيفه خاص خود را دارد و مشخصاً روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه نيز مسئوليت و وظيفه‌اي دشوار بر عهده دارند كه در برابر خدا هم بايد پاسخگو باشند.
وظيفه اصحاب رسانه و دستگاه‌هاي فرهنگ‌ساز و هنرپرور اين است كه به‌گونه‌اي رفتار كنند و قلم بچرخانند و بنويسند كه نگاه عمومي نسبت به فضاي زندگي و جوّ زندگي و جوّ كار و تلاش و خدمت، شفاف و واقع‌گرايانه باشد.
دكتر قاضي‌زاده هاشمي، وزير بهداشت كشورمان اخيراً حرف واقع‌بينانه و عالمانه‌اي زده است. او مي‌گويد غالب بر 50 درصد مطالب و تيتر اول نشريات و رسانه‌هاي ما منفي‌گرايانه و بدبينانه است. منظور وزير بهداشت كه مسئول سلامت جسم و روان جامعه مي‌باشد، اين است كه در مطبوعات و رسانه‌ها نبايد سياه‌نمايي كرد و جامعه را نسبت به آينده و همه چيز بدبين ساخت؛ چراكه در چنين فضايي زمينه رشد افسردگي‌ها و بيماري‌هاي روحي و رواني فراوان به وجود مي‌آيد. بديهي است مطبوعات و هر رسانه‌اي به دنبال رويدادهاي مهم و تأثيرگذار و البته مخاطب‌پسند جامعه است. وليكن سليقه‌اي عمل كردن و جناحي فكر كردن و نوشتن، سم مهلكي است كه نه‌تنها به باورهاي مردم ضربه مي‌زند، بلكه ساختارهاي محيط سالم و قابل اعتماد را هم تخريب مي‌سازد. مشكل مطبوعات و رسانه‌هاي مطرح در فضاي مجازي بيشتر اين است كه وابسته‌‌اند و دعواها و سناريوسازي‌هاي جناحي را بزرگ‌نمايي ساخته و تيتر مي‌كنند. در صورتي كه رسانه‌هاي واقعي و خبرنگاران متعهد و  حرفه‌اي مي‌توانند با توليد گزارش‌هاي واقع‌بينانه، افكار عمومي را به سمت و سوي واقعي و فضاي كار و تلاش و علم‌آموزي و موانع و مشكلات مبتلابه آن هدايت كرده و مردم را براي تشريك مساعي و آمادگي براي حل مشكلات جامعه تهييج نمايند.
يك مثال ساده و زنده در اين‌باره مي‌تواند روشنگر بسياري از واقعيت‌هاي اطلاع‌رساني در جوامع انساني باشد. مثال اينكه يك رسانه و مجموعه خبري بي‌غرض و آينده‌نگر در هنگام اطلاع‌رساني از نتيجه يك انتخابات سراسري و ملي، درصد مشاركت مردم را تيتر رسانه مطبوعه خود مي‌كند و در مقابل يك رسانه منفي‌نگر (سياه‌نما) درصد بي‌تفاوتي و شركت نكردن مردم در يك انتخابات را تيتر اول مي‌كند هرچند كه چنين درصدي بسيار نازل باشد، مثل اينكه با ناديده گرفتن ميزان آراي 75 درصد مردم، تيتر بزنيم «25 درصد مردم در اين انتخابات شركت نكردند!» البته نوع نگاه به اينگونه رويدادها هيچ واقعيتي را تغيير نمي‌دهد، اما مي‌تواند نااميدكننده و يا بشارت‌دهنده باشد. مي‌توانيم دستاوردهاي ملي جامعه خودمان را تيتر اول رسانه خود سازيم و برعكس آن مي‌شود هم آمار مرگ‌ومير و حوادث تلخ را سلسله‌وار موضوع روز نشريه خود سازيم. مي‌توانيم اميد زندگي نزد قشر محروم را به گزارش‌هاي روز مجله و روزنامه و نشريه خود تبديل كنيم و از واقعيت‌ها هم دور نيست چنانچه مرتب از بيكاري و طلاق و زندان و اعتياد و بزهكاري‌هاي ناگريز در جامعه خود بنويسيم، بدون اينكه راه حل و راه‌هاي برون‌رفت از چنين مشكلات را مطرح نماييم.
بماند که اين روزها اتفاقات ناگوار آنقدر تکراري شده اند که بسياري منتظر خبرهاي خوبند اما...
ياد آن استاد عزيز بخير كه مثال مي‌آورد با «بگم بگم» هيچ درد و مشكلي برطرف نمي‌شود، واقع‌بيني و حسن نيّت آن است كه بسازيم و آماده سازيم تا ديگران ببينند و الگوبرداري كنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com