تأملی در نامگذاری شهرستان درگزین همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sun, July 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92224 تاریخ انتشار:  1398-01-26 - 09:18 تعداد بازدید:  47
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تأملی در نامگذاری شهرستان درگزین

نویسنده : حبیب شرفی صفا

یادداشت امروزه حجم بالایی از دانش آموختگان بیکار در رشته‌های مختلف در هر جایی به وفور دیده می‌شوند و عدم سازماندهی و استفادۀ درست و مفید از این منابع ارزشمند ملی،  باعث گردیده تا حتی برخی، آنان را مشکل و معضل جامعه بپندارند. در حالی که بسیاری از نهادهای دولتی بخصوص در شهرهای کوچکتر و در حال رشد نیازمند استفاده از اقشار تحصیل کرده در سطوح مختلف مدیریتی می‌باشند، اما تاکنون اقدام مؤثری در بکارگیری آنان انجام نشده است. همین امر بعضاً موجب کاستی‌هایی در تصمیم گیری‌ها و اقدامات مدیران شهرها شده که ریشۀ آن را باید در عدم اعتماد و به کارگیری نخبگان محلی جستجو کرد. برای نمونه می‌توان به فرایند تقسیمات شهری اشاره کرد که مراجعه نکردن به فعالان حوزۀ تاریخ و فرهنگ، موجب برخی اشکالات گردیده که در اینجا به یک نمونۀ از آن می‌پردازیم.
شهرستان درگزین: بخش قروه درجزین در شهرستان رزن، روز چهارشنبه هشتم اسفند 1397 با تصویب هیأت دولت به شهرستان ارتقاء یافت و آرزوی چهل سالۀ مردم این شهر بر آورده شد. اما چون انتخاب نام ترکیبی برای فرمانداری‌ها وجود ندارد و نیز از آنجا که انتخاب نام قروه به دلیل وجود اسامی مشابه امکانپذیر نبود، لذا نام درگزین که تا پیش از این بخش قروه با آن شناخته می‌شد، این‌بار نام خود را به تمام بخش قروۀ درگزین داد و با عنوان «شهرستان درگزین» نام گذاری گردید. اما در اینجا این سوأل مطرح است که چرا درگزین؟ آیا اسامی دیگری برای این شهرستان نمی‌توانست مورد استفاده قرار گیرد؟ برای فهم بهتر این مسأله ابتدا باید به دو نامجای تاریخی پرداخت؟ نخست «درگزین» و سپس «أعلم» که در گذشته منطقۀ وسیعی را شامل می‌شده که درگزین نیز بخشی از آن بوده است.  
درگزین: شهر درگزین تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر نهاده، گاهی از یک روستای کم اهمیت به صورت شهر و شهرستان درآمده و بار دیگر اهمیت خود را از دست داده و تا سال‌ها به صورت دهی نه چندان مهم به حیات خود ادامه داده است. اما اوج شکوفایی درگزین را باید سال‌های پس از قرن هفتم و هشتم هجری و بخصوص پس از حملۀ مغولان (616ﻫ.ق) دانست که در این زمان با پایتختی سلطانیه، درگزین در مجاورت آن نیز اهمیت یافته، اما همچنان بخشی از ناحیۀ وسیع «أعلَم» بوده است.
«أعلم» یا «ألمر»: ناحیه‌ای وسیع در شمال همدان بوده که حمدا... مستوفی در اوایل قرن هشتم هجری قمری آن را یکی از پنج ناحیۀ بزرگ همدان یاد کرده که درگزین مهمترین شهر و سلطان نشین آن بوده است. وسعت أعلم در گذشته بسیار بوده و این ناحیه در شمال همدان و در مجاورت شهرهای زنجان، ساوه و قزوین قرار گرفته بود. یاقوت حموی در قرن هفتم هجری از آن با نام «کورۀ أعلم» یاد کرده که معادل امروزی استان است. نام أعلَم تا اوایل قرن نهم هجری همچنان بر این نواحی اطلاق می‌شده و درگزین مرکز آن بوده، اما به مرور زمان فراموش شده و بخصوص از ایام صفویه به بعد دیگر نام أعلم در منابع مشاهده نمی‌شود و درگزین به جای آن مرکزیّت سیاسی یافته است. بنابراین، أعلم ناحیه‌ای به مراتب وسیع‌تر بوده که درگزین تنها بخش کوچکی از آن بوده است. حال انتظار می‌رفت که در تقسیم بندی‌های جدید شهری نیز نیم نگاهی به تقسیمات این ناحیه در گذشته می‌شد، اما غفلت از این امر و عدم مراجعه و استفاده از نخبگان محلی، باعث شده تا حتی نامی از اسامی گذشتۀ این ناحیه به میان نیاید و  بخشی از تاریخ غنی آن به فراموشی سپرده شود.
* دانشجوی دکتری تاریخ و پژوهشگر تاریخ محلی همدان


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com