موفقیت طرح سازگاری با کم‌آبی در گرو همدلی و اقدام همزمان همدان پیام
 
 
شنبه - 8 آذر 1399 - شماره 3910
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sat, November 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111760 تاریخ انتشار:  1399-06-24 - 09:48 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری بازار همدان"
موفقیت طرح سازگاری با کم‌آبی در گرو همدلی و اقدام همزمان

نویسنده : مرتضی احمدی‌رحمت

یادداشت

 سازگاری با کم‌آبی به‌عنوان راهکاری برای مدیریت مصرف بهینه آب در دسترس، در شورای عالی آب و هیأت دولت مصوب شده و متناظر آن شورای حفاظت از منابع آب استان‌ها مسئول تحقق این امر در هریک از استان‌ها شده است.
در استان همدان نیز جلساتی برگزار و کارگروه سازگاری با کم‌آبی و شورای حفاظت از منابع آب پس از ابلاغ مصوبه هیأت دولت در این زمینه تشکیل شده است.
استان همدان متکی به منابع آب زیرزمینی است و طی سالیان گذشته به‌طور متوسط سالانه بیش از ۸۰ درصد از محل منابع آب زیرزمینی بهره‌برداری شده است؛ از طرفی سالیان متمادی بخش کشاورزی محور توسعه استان همدان بوده که بر همین اساس وابستگی اقتصادی استان با فاصله زیاد نسبت به سایر بخش‌ها نظیر صنت و گردشگری با بخش کشاورزی بوده است.
بدیهی است که مصرف آب عمده استان نیز در بخش کشاورزی باشد ضمن اینکه طی سالیان گذشته همواره حدود ۹۰ درصد کل آب مصرفی استان همدان در بخش کشاورزی صورت گرفته بر همین اساس از مطالب فوق به روشنی برمی‌آید که عمده مصرف آب استان از محل منابع آب زیرزمینی است و عمده مصرف نیز در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد.
این واقعیت‌ها تأکید می‌کند هر اقدام اساسی به‌منظور مدیریت مصرف آب باید با تمرکز خاص بر مصارف بخش کشاورزی از محل منابع آب زیرزمینی انجام شود که با این نگاه پس از ابلاغ میزان آب قابل برنامه‌ریزی دشت‌های استان همدان که بیانگر حجم آب قابل بهره‌برداری بخش‌های مختلف مصرف است، به‌گونه‌ای رفتار می‌شود که تأمین آن در آینده دچار مخاطره نشود.
شرکت آب منطقه‌ای سهم ابلاغی بخش کشاورزی در هر دشت را با احصا تعداد و میزان بهره‌برداری منابع آب موجود در هر دشت و شهرستان تفکیک کرده است و درحال‌حاضر در هر شهرستان و در هر دشت میزان آب قابل برنامه‌ریزی برای مصارف کشاورزی در دسترس است ضمن اینکه حجم آن به سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز اعلام شده است.
آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه مجموعه‌ای از اقدامات به‌صورت پیوسته و همزمان باید برای نیل به اهداف قابل برنامه‌ریزی که متضمن حفظ و بهره‌برداری بلندمدت از منابع آب در بخش کشاورزی است به‌ویژه از سوی شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان و البته با حمایت سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها، نمایندگان مجلس، استانداری و فرمانداری‌ها، دستگاه قضایی و انتظامی و سازمان برنامه و بودجه استان صورت پذیرد.
دقیقتر که عنوان کنیم باید در بخش وظایف شرکت آب منطقه‌ای، جلوگیری و مقابله با بهره‌برداری‌های غیرمجاز اعم از چاه‌های غیرمجاز، بهره‌برداری بیش از مجوز چاه‌های مجاز و اصلاح و تعدیل پروانه‌ها به‌صورت همزمان و پیوسته کارها انجام گیرد.
تعیین الگوی کشت متناسب با آب قابل برنامه‌ریزی و پروانه‌های اصلاح و تعدیل شده و ایجاد سامانه‌های نوین آبیاری متناسب با آن به‌گونه‌ای‌که به بالابردن بهره‌وری مصرف آب و کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و احیاناً بهره اقتصادی بیشتر منجر شود، اقدامی است که با فوریت بیشتری باید در دستورکار سازمان جهاد کشاورزی استان همدان قرار گیرد.
همچنین برنامه‌ریزی و ایجاد اشتغال مناسب برای بهره‌برداران غیرمجاز منابع آب که احیاناً منبع درآمد دیگری ندارند نیز باید در دستورکار سایر دستگاه‌های عضو سازگاری با کم‌آبی و مجموعه مراکز مدیریت و تصمیم‌گیری استان واقع شود؛ زیرا موفقیت طرح سازگاری با کم‌آبی استان تنها با همدلی و اقدام همزمان و پیوسته تمام دستگاه‌های دخیل در این امر میسر خواهد شد و هرگونه کوتاهی، ناهماهنگی و یا اقدام متضاد و متقابل دستگاه‌ها به عدم حصول نتیجه و حتی ایجاد خسارات و تبعات منفی منجر خواهد شد.
آنچه مسلم است و از تأکید بر ضرورت آن به جهت اینکه مصوبه هیأت دولت برای همه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجرا است در این نوشتار صرفنظر شده است اما اهمیت سازگاری با کم‌آبی با توجه به وضعیت نامناسب منابع آب زیرزمینی استان همدان و لزوم اقدام عاجل در برقرای توازن بین ظرفیت موجود منابع آب و بهره‌برداری از آن باید مدنظر باشد؛ زیرا درصورت نبود امکان تأمین آب و خدای ناکرده از بین رفتن ظرفیت منابع آب زیرزمینی، کشاورزی، صنعت، گردشگری و … و از همه مهمتر تأمین آب شرب استان همدان با مخاطره مواجه خواهد شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com