«ريل» غيرکارشناسي نمي‌خواهيم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : جمعه ، 9 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98615 تاریخ انتشار:  1398-06-14 - 09:49 تعداد بازدید:  80
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

«ريل» غيرکارشناسي نمي‌خواهيم

یادداشت


انجام طرح مطالعاتي راه‌آهني که از خط آهن همدان - سنندج (نزديکي‌هاي شهر سنندج) به بيجار و سپس به زنجان متصل مي‌شود هيچگاه نمي‌تواند به نفع هيچ يک از همداني‌ها و يا شهرهاي همدان و حتي استان‌هاي همجوار باشد؛ زيرا اين خط از داخل شهرهاي استان نمي‌گذرد.
 معلوم نيست چه مطالعه و يا منافعي در ساخت اين خط آهن وجود دارد که موجب شده تا خط آهن فامنين- تاکستان از نقشه حذف شود و همدان و استان‌هاي همجوار ديگر را از اتصال طلايي به شبکه ريلي کشور و دنيا محروم کند. نمي‌دانيم چه تفکرات و طرح مطالعاتي اتصال بيجار به زنجان را در اولويت قرار داده است.
اگر قرار است خط آهني با بودجه کشور کشيده شود بايد خطي باشد که اولاً ما را از نزديک‌ترين فاصله به شبکه ريلي کشور متصل کند، دوماً مزايايي براي استان همدان و استان‌هاي ديگر (از استان‌هاي همجوار گرفته تا استان‌هاي قزوين و گيلان و آذربايجان و حتي کشور ترکيه) داشته باشد و طوري نشود که مسئولان در آينده مجبور شوند با صرف بودجه‌هاي هنگفت ريل جديدي براي دسترسي راحت به شبکه ريلي طلايي کشور احداث کنند.
نقشه ريلي کشور نشان مي‌دهد خط آهني که از فامنين مي‌گذرد به شهر تاکستان مي‌رسد و از آن ايستگاه دو مسير به سمت آذربايجان و رشت از هم جدا مي‌شوند. يک خط آهن همداني‌ها را به رشت و آستارا مي‌رساند و ديگري ما را به تبريز و اروميه مي‌برد. همين خط ما را از جلفا به ترکيه و سپس به اروپا متصل مي‌کند. اما اگر خط آهن بيجار که رديف بودجه‌اي 10 ميلياردي هم دريافت کرده، احداث شود همداني‌ها را به هيچ‌يک از اين مقاصد نمي‌رساند. مگر اينکه تا نزديکي‌هاي سنندج برويم و سپس از آنجا به بيجار و سپس به خط آهن زنجان تبريز برسيم. که در اين ايستگاه نه به زنجان رسيده‌ايم و نه به تبريز، بلکه فقط به خط ريلي اين دو شهر رسيده‌ايم و در اين دو راهي مي‌توانيم يکي از مقاصد زنجان يا تبريز را براي سفر انتخاب کنيم.
مسير سنندج- بيجار- زنجان 260 کيلومتر ريل‌کشي نياز دارد و با احتساب طي کردن مسير تا نزديکي‌هاي سنندج، اين مسير براي همداني‌ها به حدود 400 کيلومتر مي‌رسد. اما مسير فامنين- تاکستان 230 کيلومتر است که 50 کيلومتر آن ساخته شده و آماده است، اين خط آهن فامنين را به 3 راهي همدان، تهران و تاکستان تبديل مي‌کند و منافع استان همدان را به‌ دنبال دارد اما خط آهن بيجار براي استان همدان نيست و حتي مسير ما را به شمال دورتر مي‌کند و مزيتي براي همداني‌ها ندارد. ضمن اينکه بودجه بيشتري صرف خود مي‌کند.
قطار براي نزديکي و سهولت در مسير، کاهش هزينه‌ها، اتصال به شبکه ريلي کشور و کاهش آلودگي هواست اگر قرار است اين 4 مزيت وجود نداشته باشد مردم همدان قطار هم نمي‌خواهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com