ضربه به اعتماد از دست رفته! همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sat, December 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112823 تاریخ انتشار:  1399-08-05 - 09:34 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ضربه به اعتماد از دست رفته!

یادداشت


 1- چند وقتی است که با توجه دولت به وضعیت اجتماعی کشور و مشخص شدن غفلت حداقل 20 ساله از این حوزه مهم، مباحث آسیب‌های اجتماعی و تأثیر آن بر روابط بین مردم با هم و مردم با دولت در جامعه مطرح شده و هر کس با نگرانی از وضعیت نامناسب این ارتباطات سخن می‌گوید.
در این مباحث همه نگران جامعه ایرانی بوده و راهکارهایی را برای پیشگیری از فروپاشی جامعه ارائه می‌کنند.

2- سخن و جمله مشترک تمام راهکارها برای پیشگیری از آسیب به جامعه ایرانی و بهبود ارتباطات در آن، توجه به سرمایه اجتماعی، بهبود و ارتقای سرمایه اجتماعی و تلاش برای افزایش اعتماد عمومی است.
اعتماد لازمه ارتباط پایدار و ضروری برای پایداری ارتباط است و اگر اعتمادی نباشد، ارتباطی هم شکل نخواهد گرفت.

3- وضعیت اعتماد در جامعه ایرانی وضعیت مناسبی نیست. این وضعیت در اعتماد مردم به مردم باز بهتر از اعتماد مردم به دولت است.
به همین دلیل هم انتظار می‌رفت، دولت با درک این موضوع در راستای احیای اعتماد از دست رفته و ارتقای شاخص مهم اعتماد عمومی بکوشد و البته تلاش‌هایی را هم آغاز کرد.

4- در برخی حوزه‌ها دولت توانست با وعده بهبود شرایط و تأمین منافع، اعتماد مردم را به دست آورده و حرکات خوبی را آغاز کند اما به یکباره احساس می‌شود، دولت تغییر تاکتیک داده و با رها کردن برنامه‌های حمایتی، چنان ضربه‌ای به اعتماد مردم زده که نه‌تنها امیدی به احیای اعتماد نیست بلکه اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شرایط اعتماد به دولت و حمایت از برنامه‌های دولت با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

5- چند ماه پیش با رشد بورس، همه مردان اقتصادی شناخته‌شده دولتی و نزدیک به دولت، مردم را دعوت کردند تا به بورس وارد شده و سرمایه‌های خرد و کلان خود را با اعتماد به دولت به بورس وارد کنند.
مردم هم چنین کردند و شاید امروز بورس ایران با 90 درصد سهامدار حقیقی، مردمی‌ترین بورس جهان باشد، فرصتی که البته قدر آن دانسته نشده و درحال تبدیل به تهدید است.

6- مردمی که با اعتماد به مردان اقتصادی و بزرگان شناخته شده کشور از رئیس جمهور گرفته تا علی آقامحمدی، سرمایه خود را به بورس آوردند، اکنون، سرمایه خود را بر باد رفته می‌بینند و در بهترین حالت خود را فریب‌خورده تصور می‌کنند.
رفتار منجر به این برداشت مردم، ضربه بزرگی به اعتمادی است که قرار بود، مبنای سرمایه اجتماعی قرار بگیرد و شاخص‌های اجتماعی را بهبود و از فاصله‌ها در جامعه ایرانی بکاهد.

7- مردم در بورس با اعتماد به دعوت‌کنندگان که از سیاستگذاران مهم اقتصادی کشور هستند، فعال شده‌اند و امروز آن اعتماد را خطا تصور کرده و رفتارهای هیجانی در بورس بروز می‌دهند.
در این وضعیت، وظیفه آنهایی که مردم را به فعالیت در بورس دعوت کردند، به‌ویژه رئیس جمهور و هیأت دولت، تلاش برای پیشگیری از زیان مردم، اقدامات اعتمادساز و پیشگیری از ضربه بیشتر به اعتماد از دست رفته است.
اگر مردم تصور کنند که هر جا دعوت دولت و بزرگان را لبیک بگویند، آنها سود و مردم زیان خواهند کرد، این بی‌اعتمادی راه را بر ضربه به سرمایه اجتماعی کشور و جامعه آسیب‌زده ایرانی باز خواهد کرد و زیان آن، تنها مختص به مردم نخواهد بود، پس تا دیر نشده برای صیانت از اعتماد مردم در بورس، چاره کنید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com