از اتوبوس مرگ تا سوختن دانش آموزان شین‌آباد همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82096 تاریخ انتشار:  1396-06-12 - 05:45 تعداد بازدید:  59
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از اتوبوس مرگ تا سوختن دانش آموزان شین‌آباد

یادداشت

وکیل مدافع کودکان شین آبادی در یادداشتی با عنوان «از اتوبوس مرگ تا سوختن دانش آموزان شین آباد» حق و حقوق دانش آموزان را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش ایسنا، متن یادداشت حسین احمدی نیاز به شرح زیر است:
«در حالی نزدیک مهر ماه و بازگشایی مدارس می‌شویم که اتوبوسی از دانش آموزان هرمزگانی دچار حادثه‌ای دلخراش می شود و تعدادی از بهترین دانش آموزان کودک ایران زمین پر کشیدند و الباقی مصدوم شدند. این حادثه برای دانش آموزان اولین بار و آخرین بار نخواهد بود. چند سال پیش هم 28 دانش آموز شین آبادی در مدرسه ای واقع در پیرانشهر در آتش سوختند. چند نکته قابل طرح است. اول اینکه حقوق دانش آموزان در چه جایگاهی قرار دارد؟ ثانیا این حوادث چرا باید برای دانش آموزان اتفاق بیفتد؟ ثالثا چرا پیشگیری و جلوگیری از این حوادث شکل پیدا نمی کند؟ رابعا آیا با بازداشت راننده نگون‌بخت اتوبوس موضوع حل و فصل می شود؟ و بسیاری پرسش دیگر.
حقوق دانش‌آموزان در ایران تدوین نشده و اساسا از کمترین حقوق برخوردارند.
با بررسی مجموعه قوانین موجود در ایران، جز در بحث تعاریف، فاقد حقوقی برای دانش آموزان هستیم. یکی از ایرادات فقدان قوانین دانش آموزی در ایران بر می گردد به نبود تشکل های غیردولتی و مستقل دانش آموزی در ایران؛ در حال حاضر اکثریت تشکل های دانش آموزی دولتی یا تحت نظر دولت است و فاقد استقلال لازم در این زمینه است، از دیگر سو مسولین ما فاقد باور به تنظیم و تدوین حق و حقوق دانش آموزی هستند. از سوی دیگر دانش آموزان ما خود به لحاظ کودک بودن از رنج های زیادی از جمله کودک آزاری و خشونت علیه آنان رنج می برند.
هنوز وزارت آموزش و پرورش کنوانسیون حقوق کودک را در کتب درسی دانش‌آموزان منتشر نکرده است و علیرغم اینکه این کنوانسیون بسان قانون داخلی ایران قابلیت استناد دارد، اما هرگز در هیچ کتاب درسی مندرج و منتشر نشده است؛ این در حالیست که این کنوانسیون، مفاد و مقررات آن، حق طبیعی دانش آموزان ایران است.
 از منظر دیگر این انتقاد به ساختار وزارت آموزش و پرورش وارد است که این نهاد عظیم از بالا به دانش آموزان نگاه دارد. واقعیت مسأله این است که داستان تلخ دانش آموزان شین آباد و حادثه اخیر دانش آموزان هرمزگانی بخشی از داستان تلخ دانش آموزان ایران است. تا زمانی که حقوق دانش آموزان و کنوانسیون حقوق کودک و مقررات جهانی دانش آموزی برای آنها تدوین و لحاظ نشود، شاهد تکرار این حوادث تلخ خواهیم بود.
هنوز هزاران مدرسه غیر استاندارد داریم و حمل و نقل دانش آموزان چه در مدرسه یا اردو به صورت غیر این استاندارد صورت می گیرد و بسیاری الام و بدبختی دیگر اینها را رنج می دهد؛ لذا باید بازبینی اساسی در این حوزه و تدوین حقوق دانش آموزان در دستور کار قرار گیرد.»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com