1397-08-121397-08-22bool(false) 1397-08-121397-08-22bool(false) اولویت‌های معاون جدید سیاسی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 22 آبان 1397 - شماره 3335
 
امروز : سه شنبه ، 22 آبان 1397

Today : Tue, November 13, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83090 تاریخ انتشار:  1396-08-14 - 05:45 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اولویت‌های معاون جدید سیاسی

نویسنده : محمد سهرابی

یادداشت

با معرفی سیدسعید شاهرخی، به عنوان معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان، نخستین تغییر دولت دوازدهم در استان رقم خورد تا حساس ترین حوزه، یعنی حوزه سیاسی استان که حدود 4 سال مدیریت آن بر عهده الهی تبار، یکی از سرشناس ترین چهره های استان بود، به مدیر مجرب و نام آشنایی دیگر چون شاهرخی سپرده شود.
شاهرخی که پیش از این نیز در سطح مدیریت شهرستان ها سابقه حضور در استان را دارد و اکنون با تجربه معاونت سیاسی در استان های قزوین و لرستان به دیار مادستان آمده است،  به طور طبیعی باید شناخت کافی از استان به ویژه فضای سیاسی آن داشته باشد.
او برنامه ها و اولویت های خود را هر چند به شکل کلی این گونه اعلام کرده است: حمایت جدی از احزاب، ایجاد فضای باز و نشاط سیاسی در استان، استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، توجه به سرمایه های اجتماعی به عنوان یکی از رویکرد های محوری دولت تدبیر و امید، ایجاد ارتباط مستقیم و دو سویه بین مردم و مسئولان با هدف رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم و  اهتمام و توجه به جوانان.
با دقت در این برنامه ها به رغم کلی بودن، به نکات خوب و امیدوارکننده ای می توان اشاره کرد. به ویژه  اینکه مباحث مورد تأکید شاهرخی به نوعی با شرایط فعلی استان و مسائل و چالش های آن تا حدودی همخوانی دیده می شود.
ایجاد فضای باز و نشاط سیاسی و اجتماعی یکی از ضرورت ها و بلکه اولویت های استان محسوب می شود که معاون سیاسی و امنیتی جدید استان به خوبی آن را تشخیص داده و جزء اولویت های خود قرار داده است.
تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در این خصوص به ویژه در 4 سال گذشته آثار و نتایج خاص خود را داشته و بعضا نمود آن را نیز در برهه هایی دیده ایم. اما نگاهی دقیق و منصفانه به وضعیت کنونی استان نشان می دهد که در این مسیر همچنان موانعی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش مضاعفی صورت گیرد.
بی شک یکی از فاکتورهای مهم در رشد جوامع، همین نشاط و تحرک سیاسی و اجتماعی است؛ چرا که در یک فضای باز  همراه با آرامش و نشاط است که زمینه برای بروز و ظهور استعدادهای مختلف فراهم می شود و شرایط برای رشد و پویایی بیش از پیش مهیا می گردد.
از این رو توجه و اولویت بخشی به چنین ضرورتی توسط معاون سیاسی استان جای خرسندی دارد و قطعا امیدوار کننده است، هرچند شاهرخی برای این مهم برنامه عملیاتی نیز ارائه و آن را در کوتاه ترین زمان ممکن به اجرا بگذارد.
توجه به احزاب و حمایت جدی از آنها به عنوان یکی دیگر از اولویت های معاون سیاسی و امنیتی جدید استان از اهمیت خاصی برخوردار است و چنانچه این توجه اهتمام شکل عملی به خود بگیرد، می توان به رفع مشکلات موجود احزاب امیدوار نماید.
واقعیتی است انکارناپذیر که مسائل و مشکلات احزاب در استان ما به مراتب بیشتر از بسیاری جاهای دیگر است. هرچند احزاب در جامعه ما هنوز به جایگاه حقیقی و تأثیرگذارخود دست نیافته اند و مدیران نیز اغلب کمتر به احزاب  توجه دارند،اما در استان همدان بنا به دلایلی که پرداختن به آنها مجال دیگری را می طلبد، احزاب و گروهای سیاسی دچار يک کسری مشکلات نیز هستند که مانع از نقش آفرینی آنها در استان می شود.
شاید مهم تر از همه سکون و غیرفعال یا نیمه فعال بودن تعداد زیادی از احزاب و گروههای سیاسی باشد که امروزه شاهد آن هستیم؛ بگذریم از اینکه اندک تشکل ها و گروههای سیاسی فعال و به اصطلاح پیش چشم رسانه ها و مردم نیز محدود به تعداد اندکی از فعال سیاسی است و بسیاری از فعالان سیاسی و چهره های تأثیرگذار در این زمینه، تقریبا به حاشیه رفته اند.
به هرحال ایجاد تحرک در میان احزاب و تلاش برای عبور موفق از وضعیت کنونی، نیازمند همت بلندی است که به نظر می رسد شاهرخی باتجربه و پرانگیزه، بتواند از عهده این کار برآید.
استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و  توجه به سرمایه های اجتماعی نیز که معاون سیاسی و امنیتی استان آن را به عنوان یک اولویت اعلام نموده است، لازمه پیشرفت و توسعه استان است و در این راستا باید گام های موثرتری برداشته شود؛ چراکه این سرمایه ها را در صورتی می تواند به صحنه آورد که امکان و زمینه آن به خوبی فراهم  شود.
این سخن درستی است که استان همدان از توان و ظرفیت بالایی در زمینه های مختلف برخوردار است، اما مهم  آن است که با برنامه ریزی درست شرایط را برای حضور همگان در صحنه و بهره گیری مناسب از این سرمایه ها فراهم آوریم.
بدون تردید تحقق این برنامه ها واولویتها بدون نقش آفرینی رسانه ها ممکن نیست و لذا توجه به رسانه ها و تلاش برای ارتقای جایگاه فعالان رسانه ای نیز که از نقش بی بدیل و مهمی در توسعه استان برخوردارند، برای معاون سیاسی و امنیتی استان یک ضرورت محسوب می شود و به تبع آن انتظار می رود در دوره مدیریت شاهرخی  علاوه بر تقویت نقاط قوت فعلی و تلاش برای رفع مشکلات رسانه ها و مطبوعات، شاهد نوعی تحول در حوزه رسانه ای استان  نیز باشیم.
در مجموع آغاز فعالیت معاون سیاسی و امنیتی استان را به فال نیک می گیریم و امیدواریم شاهرخی با توجه به برنامه ها و اولویت هایی که بر آنها تأکید نموده است، بتواند اهداف دولت تدبیر و امید را در سطح استان محقق و در دوره مدیریت او گام های موثری در جهت توسعه استان و به ویژه رشد و پویایی حوزه سیاسی استان برداشته شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com