هشدار جدی لردگان ! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 22 تير 1399 - شماره 3799
 
امروز : دوشنبه ، 23 تير 1399

Today : Sun, July 12, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100047 تاریخ انتشار:  1398-07-15 - 09:28 تعداد بازدید:  97
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هشدار جدی لردگان !

یادداشت


 ۱- چند روز پیش خبری در فضای مجازی منتشر شد که از ابتلای همه اهالی یک روستا در لردگان به ایدز توسط مرکز بهداشت روستا حکایت داشت و باز هم مثل همیشه کسی این خبر را جدی نگرفت و وزارت بهداشت هم توضیحاتی ارائه داد که اگر سکوت می کرد، بهتر بود.
در این بی توجهی اما نارضایتی ها بالا گرفت، مردم از بی آبرویی نسبت داده شده عصبانی شدند و آنچه نباید می شد، در لردگان اتفاق افتاد و اعتراضات، جنبه خشونت به خود گرفت.
۲- مسئولان از دخالت عوامل ضد انقلاب مسلح در  اغتشاش لردگان و دستگیری یکی از آنها و آرامش در شهر با هوشیاری مردم سخن  گفتند و وزیر بهداشت هم کاری که در ابتدا باید انجام می داد را انجام داد و از مردم عذرخواهی کرد و از درمان مردم مبتلا به ویروس اچ آی وی تا آخرین نفر در این روستا و شرافت مردم این منطقه و بی گناهی اکثر مبتلایان سخن گفت.
این سیر طی شده نشان داد که این بار هم مسئولان هوشیاری لازم برای تبدیل نشدن یک مسأله اجتماعی به مسأله ای امنیتی را نداشته اند و با بی توجهی به موضوع و سخنان احساسی و بی تدبیری میدان را برای بالا گرفتن نارضایتی ها و موج سواری ضد انقلاب مهیا کرده اند.
۳- نگاهی به حادثه لردگان نشان می دهد، مسئولان هنوز از حوادث گوناگون مشابه پیشین درس نگرفته اند و راه پیشگیری از ایحاد نارضایتی در اینگونه موارد را بلد نیستند و به جای حل مسأله خود به بخشی از مساله تبدیل می شوند.
در این موضوع مسئولان می توانستند به خواسته اصلی مردم که درمان است، سریعتر توجه کرده و با اقدام عملی راه را بر افزایش نارضایتی می بستند.
۴- سواد رسانه ای حلقه مفقوده توانمندیهای اکثر مدیران در حل مسائل اینچنینی است.
اکثر مسئولان هنوز راه تشخیص و مواجهه با خبرهای دروغ که برای بحران آفرینی و اغتشاش تولید می شوند را نمی دانند و یا به آن اخبار بی توجهی می کنند یا واکنشی احساسی نشان داده و در راستای هدف طراحان خبر فیک حرکت می کنند.
گویا مدیران یا مشاور رسانه ای کار بلد و یا اعتمادی به مشاوران و عوامل رسانه ای همراه ندارند.
۵- از پدافند غیر عامل بسیار حرف زده می شود اما در مواقع بروز مسأله این پدافند دیده نمی شود.
در مساله لردگان پدافند غیر عامل هم می توانست نقش پیشگیری ایفا کند و هم در نقش پدافندی سطح اغتشاش را کاهش دهد.
۶- تحولات عراق نشان می دهد دشمنان برای سرزمین‌های شیعه نشین منطقه برنامه دارند و  ایجاد اغتشاش با استفاده از اخبار دروغ و سوار شدن بر این موج از برنامه های جدی آنهاست، البته هوشیاری همیشگی شیعیان، به خصوص مردم ایران نا امیدکننده آنها و برهم زننده برنامه ها و توطئه گری دشمنان بوده است اما ضرورت افزایش آمادگی مسئولان را نفی نمی کند.
۷- انتخابات مجلس در اسفند ماه برگزار خواهد شد و می توان چنین ارزیابی کرد که حادثه لردگان یک هشدار جدی برای مراقبت بیشتر از امنیت و آرامش کشور در شرایط پیش از لنتخابات بود و اگر این حادثه آسیب شناسی به خصوص در حوزه بی توجهی به شایعات و خبرهای دروغ فضای مجازی نشود و آسیب ها رفع نشود و به خصوص  سواد رسانه ای مدیران افزایش نیابد و مسئولان راه استفاده از ظرفیت رسانه ها برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی را فرا نگیرند و پدافند غیر عامل ورود جدی به مسائل نداشته باشد، این حادثه در سطحی وسیع تر امکان تکرار خواهد داشت.
این یک واقعیت است که دشمنان ما یک لحظه هم از برنامه ریزی برای برهم زدن امنیت و آرامش کشور و مردم دست بر نمی دارند، پس باید سطح آمادگی مسئولان، به نقطه ناامیدی کامل دشمنان حتی از دستیابی به مسأله سازی برای امنیت کشور، ارتقا یابد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com