سرنوشت کرونا هنوز نامعلوم است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 11 آذر 1399 - شماره 3913
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Tue, December 1, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110972 تاریخ انتشار:  1399-05-21 - 09:48 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سرنوشت کرونا هنوز نامعلوم است

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت  سه روزی می‌شود که آمار‌های رسمی منابع مسئول حکایت از سیر نزولی همه‌گیری ویروس کرونا در کشورمان دارد و این درحالی است که نه در ایران و نه در سایر کشورهای جهان هیچ منبع مطمئنی پایان امیدبخشی از نظر کنترل آلودگی به کرونا یا واکسن و داروی درمانی خاصی برای آن پیش‌بینی نکرده است و نگرانی‌ها در خصوص موج سوم و چهارم همه‌گیری این ویروس عجیب و غریب در جهان و به‌ویژه در کشورهای اروپایی همچنان وجود دارد.
در این ارتباط با اینکه میزان آلودگی به ویروس کرونا در کشور‌های آمریکایی به 5 میلیون نفر رسیده و حدود 170 هزار نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند، اما ویروس‌شناسان آمریکایی به‌شدت این احتمال را می‌دهند که قربانیان آمریکایی کرونا تا همین آذرماه پیش روی به 300 هزار نفر هم برسد که چنین احتمالاتی در حیات بشری یک فاجعه تلخ و برای همیشه تاریخ گزنده خواهد بود. اما هم‌اینک شرایط کرونا در کشور خودمان در مرحله‌ای از موج دوم خیزش خود قرار دارد که مسئولان و کارشناسان وزارت بهداشت تقریباً از 2 هفته پیش این نوید را به مردم داده بودند، چنانچه به توصیه‌های بهداشتی عمل شود و مردم استفاده جدی و مداوم از ماسک را بیرون از خانه و نقاط شلوغ رعایت نمایند، کرونا قابل کنترل خواهد بود و خوشبختانه شواهد و زبان آمار نشان می‌دهد این‌گونه هم شد و آمار جانباختگان کووید 19 روز شنبه 18 مردادماه در مقایسه با یک هفته پیش تقریباً به حدود نصف کاهش یافته است. به گفته حریرچی یکی از معاونان وزارت بهداشت و درمان، استفاده 65 درصدی قشرهای فهیم کشورمان از ماسک در هفته‌های اخیر و الزام همگانی به استفاده از ماسک به بهبود آمارها و امیدواری به بار نشستن زحمات کادر درمان کشور در مقابل ویروس شوم کرونا منجر شده است. قطعاً چنانچه درصد بیشتری از مردم شرایط سخت سلامتی عمومی را درک کنند و برای بی‌توجهی خود به توصیه‌ها و حتی خواهش مقامات کشور بر پیوستن به پویش ملی مبارزه با کرونا، فلسفه‌بافی نکنند! نتایج خیلی بهتری در این زمینه حاصل می‌شود، اما افسوس این چنین نیست و آن‌دسته 35 درصدی از هموطنان خودمحور چنانچه از آسمان به‌جای کرونا هزارپا هم ببارد، باز هم ساز خودشان را کوک خواهند کرد. البته سرسپردگی برخی قشرها به شایعات و داستان‌سرایی فضای مجازی ایجاب می‌کند تا بسیاری از واقعیت‌ها و اخبار صحیح جامعه مهجور و ناشنیده بماند!
آن چنان که در برهه‌ای از همه‌گیری کرونا در کشورمان در فضای مجازی عنوان می‌شد، آمارهای واقعی و روزانه ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا به مراتب بیشتر از آمارهای اعلام شده است، ولیکن هفته‌های اخیر رویکردها در خبرسازی‌ها برعکس شده است و جوسازی می‌کنند، برای ترساندن مردم و جلوگیری از مسافرت‌ها و تحت‌تأثیر قرار دادن وضعیت اقتصادی است که در خبرهای رسمی آمارهای کرونایی را چند برابر می‌کنند و هر بخت برگشته هرکجا می‌میرد، می‌گویند بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته است!
بدیهی است چنین جوسازی‌ها و ایجاد فضای ناباوری در بین مردم هیچ کمکی به بهبود اوضاع و احوال جامعه نخواهد کرد مگر اینکه باعث مضاعف ساختن زحمات و تلاش خدمت‌گزاران و هزینه‌ها در تمام بخش‌ها می‌شود، هزینه‌هایی که در نهایت از جیب یک یک مردم و محرومان جامعه بیرون آمده و خرج می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com