تغییر معنادار هیأت رئیسه شورا همدان پیام
 
 
شنبه - 8 آذر 1399 - شماره 3910
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sat, November 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111738 تاریخ انتشار:  1399-06-24 - 08:32 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تغییر معنادار هیأت رئیسه شورا

یادداشت


 ۱- شورای شهر همدان به‌دلیل ترکیب جالب آن در تصمیمات انتخابی معمولا قابل پیش‌بینی نیست.
استقبال اعضا از رایزنی و لابی‌گری، در کنار گوش به‌تلفن بودن برخی از آنها دلیلی می‌شود تا در مواقع تصمیم‌گیری کار به‌درستی پیش نرود و یا پیش‌بینی سخت باشد.

۲- به‌ظاهر ترکیب شورای شهر همدان ۶ لیست امیدی و ۵ اصولگرا است اما در انتخاب شهردار این اصولگرایان بودند که توانستند، شهرداری اصولگرا برای شهر بیاورند و حمایت امیدی‌ها از او را نیز داشته باشند.
موضوعی که به‌خوبی چگونگی فرایند تصمیم‌سازی در شورا را با درنظر گرفتن حساسیت‌های ذی‌نفوذان نمایان ساخت.

۳- به‌رغم این، امیدی‌ها کوتاه نیامدند و هیأت رئیسه به خصوصی رئیس و نائب رئیس شورا را بین خود با یک رأی بیشتر نگه داشتند.
البته این کار امیدی‌ها که شورا را اصلاح‌طلب نشان می‌داد بارها از سوی اصلاح‌طلبان نقد شده بود که هزینه پاسخ ندادن به مطالبات مردم و انجام نشدن تعهدات شورا به پای اصولگرایان نوشته خواهد شد و بهتر است این فضا تغییر کند و هیأت رئیسه شورا و شهرداری در دست اصولگرایان باشد.

۴- شهر همدان به‌لحاظ سنتی از پایگاه‌های اصولگرایان است و برآمدن چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات‌ها نتیجه تلاش، سرشناسی یا پاسخ طیف خاکستری به دعوت و تکرار بوده و چندان مستمر نبوده است.
در شورای شهر همدان نیز به جز دوره نخست در دوره‌های بعد بیشتر اصلاح‌طلبان به‌صورت تکی وارد شوراها شدند تا در این دوره لیست امید باز هم اکثریت اصلاح‌طلب برای شورا را رقم بزند که با عملکردی که داشته‌اند سرنوشتی چون امیدی‌های مجلس برای آنها متصور است.

۵- درگیری‌های اصلاح‌طلبان بر سر یک کرسی شورا و رفت و آمد عضو دیگر با رأی استانداری و وزارت کشور هر چند هنوز پایان نیافته و سخن از صدور حکم جدید توسط نهادهای بالادستی است، اما یکدستی لیست امید و عملکرد آنها برای خدمت را زیر سؤال برد.
ضمن آنکه حمایت یک فرد ذی‌نفوذ و بازگشت فرد سلب عضویت شده، بی‌توجهی به کار جمعی و ماندگاری در پای میثاق‌های سیاسی در ایران را بیشتر نمایان ساخت.

۶- حاشیه ایجاد شده برای لیست امید بر سر یک کرسی، نه‌تنها یک رأی را از آنها گرفت و اکثریت را در شورا به اصولگرایان داد بلکه دلیلی شد تا اصولگرایان یک‌سال زودتر هیأت رئیسه شورا را در اختیار گرفته و برای انتخابات سال ۱۴۰۰ با استفاده از این ظرفیت، برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند.
البته باید توجه داشت که هرچند انتخابات شوراها را برخی انتخاباتی قومی و قبیله‌ای می‌دانند اما انتخابات دوره پیش نشان داد که مردم همدان به لیست‌ها نیز توجه داشته و درحال گذار به رأی‌دهی حزبی و لیستی هستند و به همین دلیل درصورت وجود شرایط برای مشارکت همه دیدگاه‌ها، کار اصولگرایان در انتخابات سخت‌ خواهد بود.

۷- اکنون لیست امید در شورای همدان به پایان کار رسیده و اصولگرایان آینده بهتری را برای خود در شورا متصور هستند اما اینها تنها پیش‌بینی است و واقعیت آن است که یکسال از عمر شورا باقی مانده و باید فارغ از جناح‌بندی و سیاسی بازی به فکر خدمت بهتر و بیشتر به مردم شایسته همدان باشد.
در این روند هر یک از اعضا با عمل به وظیفه خود می‌تواند، شورا و شهرداری را پویاتر از گذشته پیش برده و سالی خوب و ماندگار برای شورا در آخرین سال خدمت رقم بزند.
به‌قطع نتیجه این نوع نگاه و اقدام در انتخابات از چشم تیزبین مردم همدان دور نخواهد ماند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com