منابع انسانی استان به قهقرا نرود همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sun, July 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92016 تاریخ انتشار:  1398-01-22 - 09:16 تعداد بازدید:  59
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

منابع انسانی استان به قهقرا نرود

یادداشت


 1- استان همدان به لحاظ تاریخی استانی ریشه دار و در اصطلاح، پایتخت تاریخ و تمدن ایران است. نخستین تمدن شهری در ایران و شاید جهان، در همدان شکل گرفته و این استان سالها پایتخت ایران بوده و از اینجا برای اداره ایران بزرگ تصمیم گیری می‌شده است.
اما این گذشته با وضعیت فعلی آن بسیار متفاوت است و می توان گفت؛ همدان در گذشته خود مانده و امروز در بسیاری از شاخص‌ها نیازمند توجه ویژه است که در راس آن تربیت نیروی انسانی، کادرسازی مدیریتی و تربیت مدیر برای اداره استان و کشور است.
2- همدانی ها حساسیت خود را به بومی و غیر بومی از دست داده اند، شاید دلیل این موضوع اقداماتی از قبیل کسب عنوان پایتختی آسیا و کلانشهری برای همدان باشد زیرا نمی توان ادعای پایتختی آسیا را داشت اما از بومی بودن سخن گفت. به هر حال هر کس که در آسیا زیست می کند حق دارد محل کار و زندگی خود را پایتخت آن یعنی همدان قرار دهد
با این حال آنچه مهم است عرصه مدیریت استان است که در آن مدیر بین المللی دیده نمی شود اما مدیرانی از استان های دیگر به خصوص مدیران دارای یک لهجه خاص فارسی در این استان در حال افزایش است و گویا تنها مردمان این استان همجوار باور دارند که همدان پایتخت آسیا و کلانشهر است!
3- به لحاظ منطقه ای می توان مدیران جدیدی را که از استان همجوار به استان همدان می آیند را بومی دانست زیرا در یک زیست بوم مشترک با محوریت زاگرس با استان همدان هستند و در اصطلاح ، همه از آب زاگرس نوشیده اند و از این آب ، حیات گرفته اند.
اما این در شرایطی معنی دارد که مدیران همدانی هم در آن استانها بومی محسوب شده و با نگاه غیر بومی به آنها نگریسته نشود که اکنون اینگونه نیست.
۴- اصل در بکارگیری مدیران بر شایسته سالاری است و معمول این است که اگر نیروی بومی توانمندی برای مدیریت نبود از  مدیر توانمند غیر بومی استفاده شود اما در همدان این اصل رعایت نمی شود.
بسیاری از مدیران غیر بومی در شرایطی منصوب شده اند که در همان اداره تحت مدیریت، افرادی بسیار قوی تر از آنها در حال خدمت هستند .
انتصاب افراد غیر بومی در صورت حضور افراد توانمند بومی را تنها می توان به سفارش پذیری، رفیق بازی و بی توجهی به داشته ها و سرمایه های انسانی استان تعبیر کرد.
۵- آنچه برای نمایندگان مجلس  در قانون به عنوان وظیفه ذکر شده، نظارت بر عملکرد مدیران دستگاه های دولتی است اما در استان همدان این موضوع بسیار کمرنگ است و می توان گفت نمایندگان وظایف نظارتی خود را فراموش کرده و به دنبال انجام وظایف مدیران در قسمت اجرا رفته اند.
این خروج از وظیفه، باعث شده تا نمایندگان هم در شرایط بوجود آمده برای مدیریت های استان و افزایش مدیران غیر بومی و ازدیاد مدیران با یک لهجه خاص در استان نقش داشته باشند.
سکوت این نمایندگان در مقابل بکار نگرفتن سرمایه انسانی استان در مدیریت ها و رشد نیافتن این سرمایه ها دلیلی بر نقش منفی آنها در برابر منابع انسانی استان است.
۶- همدان به لحاظ بدنه کارشناسی دستگاه ها هم وضعیت خوبی ندارد، بکارگیری مدیران غیر بومی، باعث افزایش کارشناسان غیر بومی و با شناخت کم از استان در دستگاه ها و در نتیجه کمرنگ شدن نگاه کارشناسی در سیستم مدیریتی استان شده است.
برای نمونه در این زمینه، مدیریت یک مدیر از استانی شمالی در یک دستگاه اجرایی در چند سال پیش و در زمان رونق استخدام های دولتی ،باعث شده تا امروز اکثر کارشناسان آن دستگاه از آن استان و شمالی باشند و از هر فرصتی برای مرخصی و حضور در استان خود استفاده کنند.
۷- سرمایه انسانی به آسانی حاصل نمی شود و سالها آموزش و تربیت لازم دارد و به همین جهت هم سرمایه انسانی، مهمترین سرمایه هر کشوری محسوب می شود. به همین دلیل توجه به سرمایه انسانی استان، استفاده از این سرمایه در مدیریت ها،کادرسازی و تربیت مدیر و اعتلای این سرمایه با نگاهی بلند مدت و کلان نگر لازم است وگرنه سیر قهقرایی سرمایه انسانی در استان ، نه تنها آینده بلکه گذشته همدان را هم که امروز عامل افتخار همدانی ها است، نابود خواهد کرد.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com