افزایش خودسرانه کرایه تاکسی و خط و نشان‌هایی که کمکی به کاهش نکرد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : پنجشنبه ، 8 آبان 1399

Today : Thu, October 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108960 تاریخ انتشار:  1399-03-12 - 08:56 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش خودسرانه کرایه تاکسی و خط و نشان‌هایی که کمکی به کاهش نکرد

نویسنده : معصومه کمالوند

یادداشت


 کسوف و خسوف هم باشد اینطور بی‌برنامه رخ نمی‌دهد، حداقل زمانش از پیش تعریف شده است. در نهاوند سالی حداقل ۳ بار افزایش کرایه اتفاق می‌افتد.

 مردم گله‌مندند
واکنش‌ها برای حل بی‌برنامگی‌ها و انتقادات و گلایه‌مندی مردم، از چند حرکت فراتر نمی‌رود، یا بی‌اطلاع هستند یا در جلسات از رسانه‌ها می‌خواهند چیزی نگویند و این یک قلم را فاکتور بگیرند تا به متولی و مسئول آن تذکری سربسته اعلام کنند، طوری که خود متولی هم یادش برود قرار بوده پس از جلسه پیگیری کند و اوضاع را به گذشته بازگرداند. درنهایت اگر اوضاع انتقاد و نارضایتی مردم خیلی بالا بگیرد، تذکر جدی‌تر می‌شود و آب و تاب بیشتری می‌گیرد اما هرگز به نتیجه نمی‌رسد.


 کرونا با کاهش بار و افزایش کرایه
پس از آنکه کرونا جای خودش را در زندگی روزمره مردم باز کرد و استفاده اغلب شهروندان از وسائل نقلیه عمومی برای تردد‌‌های بین‌شهری به حداقل رسید، بازار تاکسی‌ها هم کساد شد اما این وضعیتی بود که دامن‌گیر همه رسته‌ها و مشاغل شد و به‌نوعی همه مردم در موقعیت خود با این شرایط دست و پنجه نرم می‌کردند.
تا اینکه ترددها اوج گرفت و این‌بار تاکسی‌ها پس از یک دوره کوتاه‌مدت به‌روال عادی برگشتند اما با یک تصمیم جدید!
قرار شد تاکسی‌ها در صندلی عقب تنها ۲ نفر مسافر را سوار کنند، هرچند در ابتدا این مصوبه ستاد پیشگیری چندان اجرا و رعایت نمی‌شد، اما به‌ندرت کمبود مسافر و تمایل مردم به پیاده‌روی در فصل بهار به رعایت این مصوبه کمک کرد.


 افزایش ۵۰ درصدی خودسرانه
تاکسی‌داران این‌بار با روش جدیدتری وارد شدند و از هر مسافر ۵۰ درصد کرایه آن یک نفر را گرفتند، طوری‌که اگر آن یک نفر هم سوار می‌شد و ظرفیت تکمیل بود، تاکسی‌ها ضرر می‌کردند، زیرا در شرایط خودساخته جدید کرایه بیش از ۴ نفر را از مسافران دریافت می‌کردند!


  تذکرهای بی‌نتیجه
تنها واکنش به این موضوع هشدار و خط و نشان‌هایی بود که مدیر تاکسی‌رانی را مقابل مدیران در جلسات مورد خطاب قرار بدهند و پس از آن هم همان آش و همان کاسه!
اصلا هرچه می‌کشیم از این خط و نشان‌هایی است که رشد توموری دارد و قابلیت اجرای هدف را به زیر صفر و در نطفه خفه می‌کند.
تند رفتن‌‌های بدون راهکار و پیشنهاد که تنها صورت مسأله را پاک می‌کند و اعتماد مردم را برای همیشه از بین می‌برد.
نداشتن برنامه و نظارت در شهرستان و اکتفا کردن به خط و نشان و ترساندن مدیران، نتیجه‌اش می‌شود فرصت‌سوزی‌هایی که دچار شده‌ایم. در زمان کرونا بیش از ۷۰ درصد تاکسی‌های خطی به دستگاه‌های پرداخت آنلاین مجهز شدند البته نه در نهاوند!
در روزهای کرونایی علاقه رانندگان و مسافران به پرداخت آنلاین کرایه تاکسی افزایش یافته است.
همین شرایط خوبی بود تا در دوران کرونا این تهدید را به قول شعارهای مسئولان به فرصت تبدیل کرد، اما !...


 تاکسی‌رانی: افزایشی نداشته‌ایم، مردم پول اضافه ندهند
مدیریت سازمان تاکسیرانی شهرداری نهاوند در واکنش به افزایش خودسرانه کرایه تاکسی‌ها اعلام کرد که کرایه تاکسی افزایش نداشته است. رضا امیری گفته بود: با توجه به شرایط ویژه و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به تاکسیرانان دستور داده شده که در صندلی عقب بیشتر از 2 مسافر سوار نکنند و افزایش ۵۰ درصدی کرایه نداشته‌ایم.
امیری، توپ را به زمین مردم انداخت و از مردم خواست تا از پرداخت هرگونه وجه اضافه امتناع کنند و درصورت تقاضای وجه اضافه از طرف تاکسی‌‌داران موضوع را به سازمان تاکسیرانی و بازرسان اطلاع دهند یا با شماره 09373870486 تماس بگیرند.
وی تأکید کرد: افزایش ۵۰ درصدی کرایه تاکسی صحت ندارد و با توجه به طول مسیرها، کرایه تاکسی‌ها به‌صورت قانونی تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.


 اعلام مجدد نرخ کرایه‌ها هم دردی دوا نکرد
پس از آن هم نرخ جدید کرایه تاکسی در نهاوند اعلام شد و تا اینگونه افزایش خودسرانه حذف شود، مردم همچنان معترض و راننده‌ها هم کار خودشان را می‌کنند. بر این اساس تمام رانندگان تاکسی باید براساس نرخنامه جدید از مسافران کرایه دریافت کنند و دریافت هر گونه مبلغ اضافی تخلف و جریمه به‌همراه خواهد داشت.
لازم به ذکر است تمام رانندگان تاکسی موظف هستند نرخنامه جدید را بر روی شیشه و مقابل چشم مسافران نصب کنند.


 ناصری: افزایشی که اعلام نشده چرا اعمال شده است؟
فرماندار هم در ستادپیشگیری شهرستان گفته بود: وقتی افزایش نرخ کرایه اجرا و مصوب نشده است، چرا شاهد افزایش ۵۰ درصدی کرایه‌ها توسط تاکسی‌ها هستیم اما نظارتی نمی‌شود.
 نظارتی نیست
اما نتیجه همه این گفتن‌ها اینکه از اواخر فروردین ۹۹ تاکسی‌‌های درون‌شهری به‌دلیل موظف شدن به اجرای مصوبه ستاد پیشگیری و سوار نشدن بیش از ۲ نفر در صندلی عقب، به افزایش ۵۰ درصدی کرایه به‌صورت خودسرانه اقدام کرده‌اند.


 راه مرتفع برای افزایش کرایه‌‌های روستایی
اما این افزایش کرایه‌‌های تاکسی‌‌های درون‌شهری به همین جا ختم نمی شود، بلکه راه را برای افزایش خودسرانه کرایه‌ها در روستاها هم افزایش می‌دهد و دامن روستاییان را می‌گیرد. آن‌وقت به‌جای سالی ۳ با ، روستاییان هم فصلی یک بار افزایش کرایه جهشی دارند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com