پروژه‌هاي نيمه‌تمام نتیجه بي‌برنامگي گذشته همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : جمعه ، 9 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  48740 تاریخ انتشار:  1393-05-20 - 05:00 تعداد بازدید:  1770
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در توديع و معارفه مديركل نوسازي استان مطرح شد
پروژه‌هاي نيمه‌تمام نتیجه بي‌برنامگي گذشته

یادداشت

همدان‌پيام: همانطور كه از دو ماه پيش شنيده و مطرح شده بود سرانجام، مديركل نوسازي استان همدان توديع شد و جاي خود را به مدير ديگري از جنس تدبير و اميد داد.
ابراهيم اميني‌فرد با هشت سال سابقه در مديريت، ساخت، تجهيز و نوسازي مدارس همدان صبح ديروز صندلي مديريتي خود را به فرزاد تيموري كه داراي سوابقي چون شهرداري در حوزه‌هاي فني و عمراني است سپرد تا به سال‌هاي خدمت خود در اين عرصه پايان دهد.
جلسه توديع و معارفه سه ساعته مديران نوسازي در حالي سپري شد كه نقطه اتكاي سخنرانان جلسه روي بي‌برنامگي دولت گذشته در تصويب پروژه‌هاي آموزشي بود كه اين امر سبب شده است شش هزار پروژه نيمه‌تمام در كشور و به تبع آن در استان روي دست بماند.
به گفته معاون منابع انساني سازمان نوسازي و تجهيز مدارس كشور، حجم كارهاي عمراني كه در دولت‌های نهم و دهم تدارك ديده شده بود با اعتبارات سنخيت ندارد اما علي‌رغم همه مشكلات مديران به‌ويژه مديركل نوسازي همدان در هشت سال گذشته بسيار در اين حوزه فعاليت داشته است؛ به طوری که رتبه‌هاي برتر كشوري گوياي اين موضوع است.
محمد مسلمي با بيان اينكه هدف ما توديع اين مدير ارزشي نبود، اظهار کرد: مديركل سابق از دو سال پيش اصرار به جابه‌جايي داشت تا اينكه با اصرار وی سازمان را مجبور كردند كه اين تغيير انجام شود.
وي به ايستايي، كارايي و زيبايي پروژه‌هاي نوسازي مدارس تأكيد كرد و افزود: مقاوم بودن پروژه‌ها در برابر حوادث طبيعي، كارايي آن در اغلب زمينه‌هاي آموزش و نيز زيبايي آن به چشم دانش‌آموز و رهگذران ضرورتي است كه بايد رعايت شود.
وي سازمان نوسازي را در قياس با ساير سازمان‌هاي عمراني داراي پروژه‌هاي متعدد و گستره كار بالا از نزديك‌ترين تا غيرقابل دسترس‌ترين نقطه كشور اعلام كرد و گفت: اين سازمان حتي در جايي كه امكان عبور به آن محل هم سخت باشد بايد مدرسه بسازد تا همه از تعليم و تربيت بهره‌مند شوند.
مسلمي علت كندي پروژه‌هاي نيمه‌تمام را نبود اعتبار به‌ويژه در سال‌هاي 91 و 92 اعلام و اظهار كرد: در سال 91 رقمي معادل 6/38 دهم درصد اعتبار ملي و 15 درصد اعتبارات عمراني از كل اعتبارات مصوب تخصيص يافت كه انجام كار با اين اعتبارات اندكی مشكل بود.
وي كمك خيران مدرسه‌ساز در اين زمينه را بسيار اثرگذار دانست و گفت: اين كمك‌ها به رقم 800 ميليارد تومان هم رسيده است كه جاي تقدير دارد.
كار دولت گذشته خير، اما بدون تدبير بود
در ادامه معاون عمراني استاندار همدان گفت: پروژه‌هاي مصوب دولت گذشته هرچند خير و به نفع مردم اما بدون تدبير بود. محمود عراقي اضافه كرد: به طور قطع هيچ دولتي در اين نظام براي انجام كاري غير از خدمت به مردم روي كار نيامده است اما تدبير، حرف اول را مي‌زند. اين دولت خرد جمعي را با به‌كارگيري مديران توانمند به كار آورده و از تمام ظرفیت‌هاي تخصصي بهره گرفته است.
وي گفت: در جامعه هميشه افرادي بيش از حد معمول دلواپس هستند كه به قطع با صبر و حوصله آنها هم به اين جرگه مي‌پيوندند بايد به خاطر داشت كه نبايد با خوب بودن فرصت بهترين بودن را از دست داد. عراقي اظهار کرد: در كارهاي عمراني بحث تخصصي مطرح است و مباحث دستوري نيست و نمي‌توان با دستور و ابلاغيه همه چيز را خوب انجام داد.
وي از اميني‌فرد به عنوان مديري توانمند و متخصص نام برد و گفت: با همه مشكلات او كارها را به نحو مطلوبي مديريت كرد.
وي شرايط جامعه و كمبود اعتبارات دولتي را سخت دانست و افزود: بايد به اندازه دخل خرج شود.
معاون استاندار بيان کرد: هم‌اينك بيش از ظرفيت، پروژه تعريف شده كه كارها را سخت کرده است لذا بايد با خرد جلو برويم و نگذاريم اين كارهاي نيمه‌تمام روي مردم اثر بگذارد.
بي‌برنامگي دولت پروژه‌هاي نيمه‌تمام را موجب شد
مديركل آموزش‌وپرورش استان نيز به صراحت از بي‌برنامگي دولت گذشته سخن گفت و اظهار کرد: دولت تدبير و اميد دولت راست‌گويان، درستكاران و دولت اميد است. مردم از ما انتظار دارند كه كارها درست انجام شود.
عبدالرضا فولادوند افزود: در هشت سال مديريت جهادي مدير سابق، كارها بسيار خوب انجام شد اما بي‌تدبيري دولت و كمبود اعتبار موجب شد كه پروژه‌هايي روي دست بماند و هزينه‌ها هم‌ مضاعف شود.
وي همكاري نوسازي و آموزش‌وپرورش را لازم و مطلوب ارزيابي كرد و گفت: هيچ مجموعه‌اي تا اين اندازه با هم همكار نبوده‌اند.
فولادوند گفت: در برخي شهرستان‌ها به‌ويژه تويسركان قدمت فضاهاي آموزشي به 50 سال مي‌رسد كه بايد در اولويت نوسازی قرار گيرند.
حكم من در زمان دولت هشتم زده شد
در حالي كه آماج انتقادات از دولت‌های نهم و دهم بسيار بود، مديركل سابق نوسازي مدارس استان هم طي سخناني گفت: حكم بنده در دولت هشتم زده شد و در سال 85 آغاز به كار كردم.
ابراهيمي اميني‌فرد افزود: با توجه به كمبود اعتبارات، پروژه‌های زيادي زمين مانده كه كارها را سنگين مي‌كند.
وي گفت:  در طول هشت سال مديريت بنده اعتبارات استاني 131 ميليارد تومان مصوب شد كه 94 ميليارد تومان تخصيص يافت و اعتبار ملي مصوب شده هم 105 ميليارد تومان بود كه در مجموع 200 ميليارد تومان هزينه شد و 106 پروژه با دو هزار 600 كلاس درس و سه هزار و500 سالن، اتاق و كتابخانه تحويل آموزش‌وپرورش داده شد.
امینی‌فرد اظهار کرد: طبق رتبه‌بندي سازمان، جايگاه نوسازي استان در سال 85-84 رتبه 18 كشور بود كه آن را در سال‌هاي مختلف به رتبه سوم رسانديم. اما سال گذشته به دليل كمبود اعتبار كه سال 91 و 92 حدود 10 تا 20 درصد تخصيص يافت پروژه‌ها با مشكل مواجه شدند.
وي گفت: تمركز ما در طول دو سال بر روي پروژه‌هاي ضروري بود تا آنها را تحويل آموزش‌وپرورش دهيم.
اميني‌فرد اظهار کرد: مديريت در دستم امانت بود و اعتقاد دارم براي خدمت كردن حتماً نبايد مدير بود.
ساخت مدرسه با معماري ايراني اسلامي ملاك است
مديركل جديد نوسازي مدارس استان نيز گفت: تربيت هدف اصلي ساخت مدارس است. در حقيقت مدرسه نهادي براي آموزش‌وپرورش است.
فرزاد تيموري افزود: مدارس بايد به گونه‌اي ساخته شوند كه كارايي لازم را داشته باشند؛ البته در ساخت آنها بايد معماري ايراني اسلامي ملاك عمل باشد.
وي گفت: وقتي مدرسه‌اي با معماري بومي ساخته مي‌شود ارزش‌هاي بومي در بين دانش‌‌آموزان آن نهادينه مي‌شود.
پايان‌بخش اين جلسه اهداي حكم مديركلي فرزاد تيموري و تقدیر از ابراهيم اميني‌فرد، مديركل سابق بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com