1399-09-031399-09-13bool(false) کاش کرونا هم زبان می‌فهمید همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : پنجشنبه ، 13 آذر 1399

Today : Thu, December 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111085 تاریخ انتشار:  1399-05-27 - 11:18 تعداد بازدید:  53
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کاش کرونا هم زبان می‌فهمید

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت در برهه‌ای از مبارزه با ویروس کرونا قرار داریم که همه می‌دانیم، ویروس کرونا یک عنصر زنده و فعال است که دنیا و همه کشورها با ملیت‌ها و زبان‌های گوناگون را درنوردیده است اما به هیچ زبان و گویشی مسلط نیست و زبان ما آدم‌ها را نمی‌فهمد!
چنانچه ویروس کرونا زبان آدم‌ها در هر کجای کره خاکی را متوجه می‌شد و درک می‌کرد، شاید می‌شد به او فهماند که دشمنی با بشریت چه عواقب سنگین و عذاب‌آوری برای خود او و مردم بی‌گناه دارد! آن وقت شاید وجدان خفته کرونا بیدار می‌شد و به این حقیقت پی می‌برد که چه جنایت و خیانت غیرقابل گذشتی در حق نوع بشر مرتکب می‌شود. آخ اگر ویروس کرونا زبان داشت و زبان می‌فهمید، جای این امیدواری هم وجود داشت که متقاعد شود و خودش از خیلی آدم‌ها که لجاجت می‌کنند و خودمحور هستند، بخواهد تا رعایت کنند و حداقل‌ترین کار ممکن یعنی ماسک و بهداشت شخصی را برای کوتاه ساختن دست کرونا از سر مردم دریغ نورزند.
قطعاً این خود کرونا با آن‌دسته حدود 35 درصدی از جمعیت کشورمان که ماسک و بهداشت را بزرگ‌ترین مانع خود برای آلوده‌سازی مردم بی‌گناه می‌دانند، با زبان بی‌زبانی همدیگر را خواهند فهمید و این احتمال وجود دارد که با رایزنی باهم از سر راه سلامتی جامعه کنار بروند.
واقعیت این است که در وضعیت کرونایی شدیدی که هم‌اینک در کشورمان حاکم است و شیوع کرونا چه در کشور خودمان و چه در جهان به‌رغم خرابی‌های اجتماعی و اقتصادی فراوانی که به بار آورده است، می‌رود تا به یک فاجعه جهانی تبدیل شود، هنوز هم بسیاری از هموطنان و همشهریان خودمان بی‌خیال این فاجعه هستند و گویا به این نکته مهم و انسانی نرسیده‌اند که خطر ساده‌انگاری آنان درباره الزامات مبارزه با کرونا، فقط متوجه خود آنان نیست که بگویند، بی‌خیالش و عبور کنند، بلکه سهل‌انگاری آنان یک جامعه را به ورطه بیماری و مشکلات و هلاکت می‌اندازد و گناه و مسئولیت آن کمتر از قتل نفس نیست. یک متخصص بیماری‌های عفونی و ویروسی کشورمان در نشستی خبری می‌گفت: فقط حدود 65 درصد مردم به‌رغم گذشت 6 ماه از شیوع کرونا در کشورمان متوجه خطر شده‌اند و اصول بهداشت کرونایی را رعایت می‌کنند و بقیه عامل انتشار ویروس هستند. این کارشناس و از مسئولان وزارت بهداشت هشدار داد که با روند فعلی شهریورماه فاجعه باری در پیش خواهیم داشت و مسافرت‌های بی‌موردی که این روزها توسط خانواده‌ها به نقاط گردشگری کشور از جمله همدان انجام می‌شود، پیش زمینه‌ای برای اوج‌گیری چند باره ویروس کرونا در چنین نقاط است.
متأسفانه با اینکه ویروس کرونا اغلب خانواده‌های ایرانی را مجاب ساخته است تا قید مسافرت‌های تابستانی را بزنند، ولیکن مشاهده می‌شود که معدود مسافران و میهمان‌های تابستانی همدان را برای رفع خستگی‌ها و دلتنگی‌های ماه‌های اخیر برگزیده‌اند. ما همدانی‌ها واقعا خوشحال می‌شویم وقتی هموطنی را در شهر خود می‌بینیم و حداقلش این است که بیاد روزهای پر رونق فصول گردشگری در شهر و استان خود می‌افتیم و دعا می‌کنیم شر این کرونا هرچه زودتر از سر مردم و کشورمان و ملت‌های جهان برداشته شود، اما مثلی هم داریم که می‌گوید، یک سال بخور نان و تره و صد سال بخور نان و کره و مفهومش این است که یک سال سختی‌ها و مرارت‌ها را تحمل کند تا بساط آرامش و راحتی عمر صد ساله است، فراهم شود.
حال چنانجه چند هفته‌ای همه رعایت کنند و راه به کرونا ندهند و در این مهلت کم جوان‌های رعنا و برومند ما هم چهره‌های ماه و بشاش خویش را در پس ابرهای ماسک نشان پنهان بدارند، بی‌گمان ویروس منحوس و دشمن بشریت هم خسته می‌شود و پا پس می‌کشد و ریشه کرونا ضعیف و بلکه کنده می‌شود. آن وقت می‌شود با اطمینان خاطر از پشت ابرهای ماسک رخ نموده و بی‌دغدغه گذران عمر کرد!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com