1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) فساد در کمین رینگ سوم همدان همدان پیام
 
 
جمعه - 26 بهمن 1397 - شماره 3413
 
امروز : شنبه ، 27 بهمن 1397

Today : Sat, February 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84455 تاریخ انتشار:  1397-03-27 - 05:45 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فساد در کمین رینگ سوم همدان

نویسنده : امیر بختیاریان

یادداشت

یکی از تبعات اقتصادی و اجتماعی اجرای رینگ سوم شهر همدان، افزایش قیمت زمین در گستره وسیعی از اطراف این حلقه شهری است. کاربری بسیاری از زمین‎های همدان و روستاهای اطراف با ایجاد حلقه سوم شهر، از زراعی به مسکونی و تجاری تغییر می‎کند. این تغییر کاربری ارزش افزوده‎ای نجومی را برای مالکان این زمین‎ها رقم خواهد زد. ارزش افزوده حاصل از اجرای رینگ سوم در برخی از نقاط، ارقامی بسیار فریبنده است. ارقامی که می‎تواند یک شبه ره صد ساله را برای مالکان این بخش از همدان رقم بزند. بعضی از این مالکان نسل در نسل بر سر زمین‎هایشان کار کرده‎اند و در چنین حالتی پاداش یک عمر تلاش خود را می‎گیرند. اما بخش عمده درآمد نجومی، جیب کسانی را پر می‎کند که در نتیجه دسترسی به اطلاعات پنهان این زمین‎ها را با قیمت پایین خریده‎اند. آنها  با داشتن اطلاعات نهانی و درست در بزنگاه قطعی شدن اجرای حلقه سوم، زمین‎ها را خریده‎ و بعد از تصویب طرح و علنی شدن جزئیات آن به قیمتی نجومی می‎فروشند. نمونه کوچک این اتفاق چند سال پیش در زمین‎های مابین روستای مریانج تا حیدره اتفاق افتاد. کسانی که از قبل از طریق افراد صاحب نفوذ از ساخت جاده مابین حیدره تا امامزاده کوه و بخشی از پروژه‎های خیالی آن خطه با خبر شدند، زمین‎های زراعی را با قیمت کم از روستائیان خریدند و مدتی بعد با قیمتی بسیار بالا به مردم فروختند.
واقعیت این است که اطلاعات نهانی متاعی نیست که در اختیار هر کسی باشد. این اطلاعات، متاعی انحصاری در دست معدودی از افراد صاحب نفوذ است که آن را در اختیار وابستگان خود قرار می‎دهند. وابستگان این افراد با استفاده از این اطلاعات، زمین‎ها را به قیمت روز می‎خرند. در مرحله بعد صاحبان نفوذ با دخالت در تصمیم‎گیری‎ها تلاش می‎کنند نقشه‎های تفصیلی و اجرایی را به شکلی رقم بزنند که وابستگان آنها بیشترین منفعت را از ناحیه زمین‎های خریداری شده از آن خود کنند.
ثروت بادآورده حاصل از این معاملات می‎تواند سازنده معادلات اساسی در شهر همدان باشد. این سرمایه‎ها می‎تواند گروه‎های فاسد را تامین مالی کند. گروه‎هایی که می‎توانند در سطوح مختلف جامعه رخنه کنند و به منافع باندها، به جای منافع مردم اولویت دهند.
راه حل مبارزه با این فساد، سخت اما شدنی است. ابدا باید تا جای ممکن شرایط را به گونه‎ای ایجاد نمود که تصویب احتمالی رینگ سوم همدان بدون دخالت صاحبان نفوذ در بستری کارشناسی شده انجام پذیرد. شک نباید کرد همان کسانی که امروز به هر ترفندی به دنبال تصویب اجرای رینگ سوم هستند فردای تصویب آن، در امور فنی هم دخالت خواهند کرد تا جزئیات طرح به شکلی که مطابق خواست آنهاست تنظیم شود.
رسانه‎ها در هر دو مرحله مسئولیت سنگینی بر عهده دارند. آنها تا جای ممکن باید تلاش کنند دخالت غیرکارشناسی افراد در این حوزه را برملا کنند.
کار سخت در این ماجرا شفاف سازی در حوزه مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی بر زمین‎های حول این حلقه است. کاش می‎شد سامانه‎ای با امکان دسترسی عموم، وضعیت مالکیت زمین‎های حول رینگ سوم را برای همه آشکار می‎کرد.
ماجرا ساده نیست. در صورتی می‎توان فساد در کمین رینگ سوم را کنترل نمود که مردم، نهادهای نظارتی، نهادهای مدنی و رسانه‎ها با هم در این مورد همگام باشند. در غیر این صورت، درآمد بادآورده رینگ سوم می‎تواند برای چند دهه همدان را بازیچه امیال نوکیسگان کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com