1398-11-211398-12-01bool(false) اين راه‌ بي‌پايان است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : پنجشنبه ، 1 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84733 تاریخ انتشار:  1397-05-22 - 08:00 تعداد بازدید:  245
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اين راه‌ بي‌پايان است

سرمقاله

 كه اين موضوع را رد كرد، در حالي كه به روي كاغذ، همدان هيچ نشريه تعطيلي ندارد اما در عمل بسياري از مطبوعات استان در دوران تعطيلي به سر مي‌برند و اگر هم تك‌شماره‌هاي منظمي منتشر مي‌شود، صرفاً به خاطر خالي نبودن عريضه است.
2- يك روز قبل از همين برنامه روز خبرنگار، خبر تعطيلي مطبوعات به طور رسمي منتشر شد كه نسبت به نبود كاغذ و قيمت چند برابر آن هشدار داده شد كه البته به دليل قرار گرفتن در هفته خبرنگار، تلاش‌هايي از سوي اداره كل ارشاد اسلامي و برخي مسئولان انجام شد كه در نهايت وعده اعطاي حواله 5 تني كاغذ مطرح شد كه خبر آن در مراسم روز خبرنگار مورد توجه قرار گرفت.
اين اقدام كه همچون بسياري از وعده‌ها و حرف‌هاي دولت، رسانه‌اي و ثبت شد، در عمل بحث‌هاي خاص خودش را دارد؛ چراكه ارائه حواله روي كاغذ در هر ميزان و مقدار امكان‌پذير است اما آيا همين حواله سرانجام به تأمين كاغذ ختم مي‌شود؟
بنا بر شواهد و مدارك موجود صرفاً يك محموله كاغذ روزنامه در كشور تأمين شده است كه اين محموله 100 تني، بيش از 100 مجوز نشريه متقاضي دارد و در بهترين حالت اگر اين كاغذ موجود باشد، كه نيست؛ قيمت آن به نرخ دولتي بر اساس همان حواله‌ها بيش از 300 ميليون ريال پول نقد نياز دارد كه در عمل در دوران ركود و بي‌پولي تأمين اين مبلغ در توان هيچكدام از مطبوعات محلي نمي‌باشد.
3- نشريات علي‌رغم انتظار بالاي مخاطبان و به دليل حذف بسياري از منابع درآمدي، به بهانه‌هاي مختلف از سوي دولتي‌ها ديگر رمقي براي ادامه كار نداشته و اگر هم تك‌نشرياتي مي‌توانند اين راه را ادامه دهند، قطعاً نمي‌توانند حقوق صنفي همكاران خود را ناديده گرفته و يكه‌تازي كنند.
 بنابراين در راستاي حمايت از همكاران خود و كمك به حيات چند صباحي بيشتر، تعداد صفحات خود را ضمن عذرخواهي از مخاطبان خود (كه قطعاً انتشار نشريه با كاغذ بالاي 8 هزار تومان را به صرفه ندانسته و درك مي‌كنند) اين روزها را تحمل مي‌نمايند؛ هرچند كه اين اقدام منجر به ضعيف‌تر شدن راه‌هاي اطلاع‌رساني و پايين‌ آمدن كمّي و كيفي اطلاع‌رساني خواهد بود و در بلندمدت آسيب آن را كساني خواهند ديد كه با بي‌تدبيري اين فضا را مديريت مي‌كنند.
4- در سرمقاله 17 مرداد اشاره شد كه زماني اهالي رسانه به فكر معيشت خود بودند و امروز به فكر از دست دادن شغل خود هستند. در شرايطي كه مسئولان استان و كشور شعار حمايت از اشتغال و اشتغالزايي سر مي‌دهند، گروهي از افراد جامعه به صورت غيرمستقيم و مستقيم بيش از 2 هزار شغل را در همين استان همدان از دست خواهند داد و چنين اتفاقي در ساير حوزه‌هاي كسب‌وكار و صنعت و توليد نيز روي داده است و اين اتفاق‌ها با آن چيزي كه آقايان كاهش آمار بيكاري اعلام مي‌كنند، هيچگونه تناسبي ندارد.
5- زماني در استان چالشي بود براي تحقق وعده‌ها و فراموش نمي‌كنيم كه در دولت نهم كليد واژه «اجرا شده» و «اجرايي شده» فرق بازي با كلمات توسط مسئولان وقت براي وعده‌هاي داده شده بود.
حال هم دوباره تأمين كاغذ و پرداخت مطالبات رسانه‌ها پس از مدت‌ها مي‌تواند مصداق اجرايي و يا اجرا شدن باشد. هرچند كه نگارنده معتقد است سياست دولتمردان در بي‌توجهي به پايين ‌آمدن شاخص‌هاي فرهنگي، مديريت بي‌تدبيرانه و جلوگيري از شفاف‌سازي رسانه‌هاست تا كمتر جنبه‌هاي جديدي از فساد و رانت و سوء استفاده و يا ناتواني بخشي از دولت رونمايي شود، اما قطعاً جامعه توانمند و متحد رسانه‌اي راهكارهايي براي عبور از اين بحران‌ها داشته و هرگز تن به خواسته‌هاي بي‌تدبيرانه برخي از دولتمردان و سياست‌هايشان نخواهند داد. بزودي شاهد موج تازه‌اي از اقدامات اطلاع‌رساني و رسانه‌اي در استان خواهيم بود. تا آن روز منتظر بمانيد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com