فقط از شهر امکان توسعه داریم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 22 ارديبهشت 1400 - شماره 4033
 
امروز : يكشنبه ، 26 ارديبهشت 1400

Today : Sun, May 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92184 تاریخ انتشار:  1398-01-26 - 08:32 تعداد بازدید:  1872
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک همدان:
فقط از شهر امکان توسعه داریم

سرمقاله

■ شهر همدان از جنوب به کوه الوند، از شرق به موقوفات و از غرب به مناطق نظامی محصور است
■ زمین 65 درصد قیمت تمام شده مسکن است

 

شهر همدان بايد به صورت افقی به شکلی توسعه یابد تا نیاز زمین برطرف شود چراکه 65 درصد قیمت تمام شده مسکن را زمین در بر می‌گیرد بنابراین باید چاره‌ای جدی اندیشیده شود.
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک همدان گفت: بازار مسکن در سال گذشته با فراز و فرودهای بسیاری مواجه بود به‌طوري‌‌که در آغاز سال 97، رکود همچون سایر حوزه‌ها در مسکن نیز وجود داشت اما با نزدیک شدن تابستان شاهد افزایش یک‌باره و بالای قیمت‌ها بودیم. شهرام رحیم‌بخش افزود: قيمت مسکن در استان همدان پس از حدود 3 ماه افزايش‌يک‌باره فروکش کرد و شیب قیمت کاهشی شد اما با نزدیک شدن عید دوباره قیمت‌ها رو به‌ افزایش گذاشت و با شیبی تند به حرکت درآمد.
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک همدان با بیان اینکه عوامل مختلفی در تغییر قیمت‌ها تأثیر دارند تصریح کرد: برخی از این عوامل به مسايل عمومی اقتصاد کشور بازمی‌گشت و برخی نیز به شرایط خود بازار مسکن تعلق دارد.
وی با بیان اینکه در سال 96، می‌توانستیم افزایش قیمت را در حوزه مسکن پیش‌بینی کنیم اما شدت و حدت آن را نمی‌دانستیم ادامه داد: با توجه به عدم توازن عرضه و تقاضا در مسکن و کاهش نرخ تولید مسکن در کشور طی سال‌های گذشته همراه با نبود ثبات در سیاست‌های پولی و مالی کشور و ابهام در سیاست‌های حوزه مسکن همراه با رکود عمیق مشخص بود که امروز با افزایش قیمت مواجه می‌شویم.
رحیم‌بخش با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت‌ها را با یک شیب ملایم‌تر در آینده نیز داشته باشیم خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر و تحول در وزارتخانه امیدواریم دولت به سرعت برنامه‌های جدی خود را در حوزه مسکن آغاز کند.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات حوزه بازار مسکن سرعت زیادی دارد به فارس گفت: این اتفاقات خزنده است و برای عده‌ای از مردم محسوس نیست، وقتی متوجه می‌شوند که قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است اما مسؤولان این اتفاقات را به خوبی احساس می‌کنند. این فعال بازار مسکن اظهار کرد: اگر دولت برنامه‌های روشن مانند بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در کنار تسهیلات مسکن را آغاز کند می‌توان بازار را کنترل و ثبات نسبی در بازار ایجاد کنیم. وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به اتفاقات اخیر بازار مسکن تحت تأثیر قرار بگیرد همچنان خبری از ثبات نخواهد بود.
رحیم‌بخش با بیان اینکه باید سیاستگذاران واقعیت‌ها را بپذیرند تصریح کرد: تغییر و تحول قیمت‌ها به صورت خیلی محسوسی تأثیرات تسهیلات بانکی‌ را از بین برده است و کفایت یک خانه متوسط به پایین را در نقاط متوسط شهری نمی‌کند.
وی با تأکید بر اینکه شاهد کاهش قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه برای مسکن هستیم ادامه داد: تصویب مالیات برای خانه‌های خالی نمی‌تواند به بازار مسکن کمکی کند و حتی موجب افزایش قیمت مي‌شود.
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک همدان خاطرنشان کرد: همواره مالکان و سازنده‌ها همه هزینه‌های موجود را در قیمت تمام شده مسکن محاسبه می‌کنند و اگر هزینه‌ای جدید به آنها تحمیل کنیم از مصرف‌کننده خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه شناسایی خانه‌های خالی در برخی استان‌های پایلوت با مشکلاتی مواجه شد گفت: در این مناطق برای اثبات خالی نبودن خانه‌ها، به انعقاد اجاره‌نامه‌های صوری دست زدند و حتی روزانه مالکان شیر آب و چراغ‌های برق را روشن گذاشتند تا اثبات کنند که خانه خالی نیست.
رحیم‌بخش با اشاره به اینکه باید سیاست‌گذاری ریشه‌ای و منسجمی از سوی دولت اعمال شود اظهار کرد: توسعه شهر همدان با مشکلات خاص و محدودیت‌هایی مواجه است که قابلیت توسعه ندارد.
وی با بیان اینکه شهر همدان از جنوب به کوه الوند، از شرق به موقوفات و غرب به مناطق نظامی محصور است افزود: تنها از شمال شهر امکان توسعه داریم که آن هم در طرح تفضیلی و جامع شهری محدود دیده شده است گویی روستایی در دل شهر قرار گرفته است.
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک همدان تصریح کرد: باید شهر به صورت افقی به شکلی توسعه یابد تا نیاز زمین برطرف شود چراکه 65 درصد قیمت تمام شده مسکن را زمین در بر می‌گیرد بنابراین باید چاره‌ای جدی اندیشیده شود.
وی با اشاره به اینکه چهار روستا باید به شهر الحاق شوند گفت: در استان باید با نگاهی وسیع‌تر بنگریم و شرایط ویژه همدان به عنوان مرکز استان در تصمیم‌گیری‌ها دیده شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com