1399-09-011399-09-11bool(false) خدادی: هویت و اقتصاد رسانه نیاز به بازنگری دارد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 11 آذر 1399 - شماره 3913
 
امروز : سه شنبه ، 11 آذر 1399

Today : Tue, December 1, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93428 تاریخ انتشار:  1398-02-23 - 08:47 تعداد بازدید:  1173
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیگیری مسائل مطبوعات استان با حضور معاون وزیر
خدادی: هویت و اقتصاد رسانه نیاز به بازنگری دارد

سرمقاله


 حال مطبوعات خوب نیست، اوضاع بد اقتصادی و تخصصی نبودن فعالیت در عرصه رسانه و ورود ابزارهای جدید اطلاع‌رسانی چنان فضای رسانه‌ها را تحت الشعاع قرار داده است که  گویا خیلی‌ها منتظرند تا مراسم ترحیم و خاکسپاری مطبوعات را برگزار کنند.
وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی مدیریت رسانه‌های کشور در کنار فعالیت‌های گسترده که دارد در حوزه معاونت مطبوعات سال‌هاست با رصد اوضاع چالش مشکلات رسانه‌ها را پیگیری می‌کند.
شرایط موجود بیانگر آن است که  حضور معاون‌های مختلف در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد  با تخصص‌ها و گرایش‌های گوناگون نتوانسته است سیاست‌های شفاف و موثری را  تا کنون به نتیجه برساند.
روزگاری یارانه مطبوعات در کوران دلارهای نفتی انگیزه‌ای شد تا حوزه رسانه‌ها از تخصصی گرایی به سوی امتیازگیری پیش برود تا جایی که در کنار فعالان رسانه‌ای نماینده‌های مجلس شخصیت‌های سیاسی و حتی نهادهای دولتی با ورود به رسانه‌‌ها عملاً فضا را برای فعالیت رسانه‌های مستقل بستند و حالا  نتیجه نگاه دولتی به فعالیت‌ رسانه‌ای ها و نبود چشم‌انداز بلند مدت در این عرصه کار را به جایی برده است که این روزها تنها انتشار اخبار (News) اتفاق می‌افتد و نتوانسته‌ایم به جای خبر نگاه  (views ) به مسائل را در رسانه‌ها عملیاتی کنیم.بیش از یازده هزار مجوز رسانه در کشور بدون اثربخشی مشخص تنها توانسته است لیست آمار و ارقام وزارت ارشاد را پر کند و یک میدان وسیع فعالیت بدون حساب و کتاب را به وجود آورد.
استان همدان با داشتن نزدیک به 500 فعال رسانه‌ای در تمامی عرصه‌ها ؛ سه روزنامه ،  35 سرپرستی کشوری  ، 55 پایگاه خبری و سایت الکترونیک جایگاه خاصی در عرصه رسانه کشور دارد.
داشتن واحد چاپخانه مستقل مطبوعات در غرب کشور ، محوریت خانه مطبوعات (که به گفته معاون وزیر یکی از خانه‌های بدون چالش کشور است) توانسته است رتبه قابل قبولی را در حوزه فعالیت رسانه در سطح کشور به خود اختصاص دهد .
 با وجود دستاوردهای مثبت و چالش‌هایی که عمدتاً حاصل  بد سلیقگی دستگاه‌ها و نهادهای متعامل است دستیابی به این موفقیت تا رسیدن به افق‌های حرفه‌ای و استانداردهای جهان فاصله زیادی دارد .

 

 دغدغه هایی که به یک نشست انجامید
بی‌توجهی به اجرای قانون ؛  بهانه تراشی برای گردش آزاد اطلاعات ، نگاه مصرف گرایانه به رسانه‌ها  ،  نبود روابط عمومی‌های رسانه‌‌شناس و غرور کاذب در عرصه اطلاع‌رسانی از سوی بسیاری از مدیران ، دانشگاهیان و فعالان رسانه‌ای به علاوه چالش‌های اقتصادی در سالی که قرار است رونق اقتصادی مطبوعات رقم خورد ،  زمینه ساز برگزاری یک  نشست اختصاصی بین دکتر محمد خدادی معاون مطبوعاتی  وزیر ارشاد و اعضای  هیأت مدیره خانه مطبوعات استان همدان  و برخی فعالان عرصه رسانه  و چاپ روز شنبه شد . این نشست 2 ساعته با حضور

نماینده‌های مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با معاون جدید وزیر ارشاد که پس از استعفای سلطانی‌فر کمتر از یک ماه است در این عرصه منصوب شده است برگزار شد.
محمد خدادی که خود دارای سوابق رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری مشهودی است  و شخصیتی اجرایی در حوزه رسانه دارد با نگاه مخاطب محوری در رسانه‌ به دنبال اتخاذ سیاست‌های جدید در این معاونت است .

جایگاه متمایز خانه مطبوعات همدان
در نشست روز شنبه 20 اردیبهشت که  با  معاون وزیر  برگزار شد ، ‌رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات استان  به ارائه گزارشی از وضعیت فعالیت رسانه‌ای همدان پرداخت. مجید ملکیان خواستار پیگیری  اجرایی شدن مطالبات رسانه‌ها از سود نهادهای دولتی و حاکمیتی شد و عنوان کرد این مهم می تواند شرایط فعالیت برای رسانه ها را تسهیل بخشد .وی به نقش حایز اهمیت خانه مطبوعات در پیگیری مطالبات رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: خانه مطبوعات همدان با داشتن 500 عضو و فعال بودن 143 رسانه جایگاه متمایزی در عرصه رسانه‌های کشوری دارا است
در این نشست مدیر عامل خانه مطبوعات نیز با اشاره به مشکلات حوزه رسانه در سطح کشور و انتقاد از تعطیلی فضای رقابت در رسانه‌ها برگزاری جشنواره مطبوعات غرب کشور را یکی از رویدادهای لازم در عرصه رسانه دانست و گفت همدان می تواند انتخاب شایسته‌ای برای برگزاری این رویداد مهم رسانه‌ای باشد.

  دعوت معاون وزیر به همدان
 مهرداد حمزه در ادامه بر لزوم حمایت از خانه های مطبوعات واختصاص بودجه مشخص و واگذاری برخی تصدی‌گری‌های ارشاد به خانه‌های مطبوعات تاکید کرد و گفت : یارانه کاغذ مطبوعات باید بر اساس عدالت و مشخص شدن یک فرمول معین مشخص شود.
وی خواستار برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای خبرنگاران و توجه ویژه به بحث بیمه خبرنگاران شد. حمزه با بیان اینکه در بحث فضای مجازی  نیاز هست تا معاونت مطبوعاتی با ورود جدی به این مساله، فضای مجازی را ساماندهی کند، افزود: توجه به نیازهای اساسی خبرنگاران از سوی معاونت مطبوعاتی یک مطالبه جدی است.وی در پایان صحبت‌هایش از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد دعوت کرد تا پس از پایان ماه مبارک رمضان به همدان سفر کند که این پیشنهاد با موافقت معاون وزیر روبه‌رو شد.

 آگهی های دولتی و نقش حیاتی برای رسانه
یدا... طاقتی‌احسن نایب رئیس خانه مطبوعات نیز در این نشست خواستار بازبینی قانون مطبوعات و ورود نماینده‌های مجلس برای قانونگذاری در عرصه مشکلات رسانه‌ها شد. وی با انتقاد از اینکه بیش از 80 درصد نمایندگان مجلس ، خود دارای مجوز رسانه بوده اما در این عرصه اقدام موثر را انجام نمی‌دهند ، به  لزوم هماهنگی ارشاد و مجلس برای تدوین برخی قوانین در این زمینه  اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه بهترین منبع درآمد رسانه‌ها در شرایط رکود اقتصادی  دریافت و نشر آگهی‌های دولتی (م- ‌الف) می‌باشد،  از لزوم نظارت و اجرای دقیق این قانون از سوی وزارت ارشاد و ادارات کل استان‌ها سخن گفت و نسبت به نقش کمرنگ  نظارتی و تذکر و برخورد با دستگاه‌های دولتی که قانون را دور زده و نسبت به اجرای آن بی‌توجهی می‌کنند انتقاد کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه مطبوعات محلی به ویژه هفته‌نامه‌ها و دو هفته‌نامه‌ها به دلیل واگذار نشدن آگهی‌ها  به آنها توان چاپ ندارند خواستار توجه وزارت ارشاد برای توزیع عادلانه آگهی‌ها به این رسانه‌ها شد.
طاقتی‌احسن در پایان با اشاره به نقش تاثیر گذار  استان‌های غرب کشور در 8 سال دفاع مقدس گفت به نظر میرسد حالا موقع آن است که به این استانها که روزی  از شاخص‌های توسعه عقب مانده‌اند ،  ادای دین و اعطای سهم شود و چه بسا رسانه های استانهای غرب کشور جایگاه متمایزی در این میان دارند .

 مجوز واردات با حمایت خانه مطبوعات
چاپ بیش از 15عنوان نشریه از 9 استان در مرکز چاپ و بسته‌بندی همدان و حساسیت به وجود آمده به دلیل لزوم انتشار منظم رسانه‌ها در غرب کشور و اهمیت تأمین مواد اولیه از جمله کاغذ و زینک (Plate) موضوعی بود تا مدیر مسئول چاپخانه پیام‌رسانه و روزنامه همدان‌پیام در این باره خواستار توجه ویژه معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد به این موضوع شود.
نصرت‌ا... طاقتی‌احسن با تشریح میزان مصرف و نیاز غرب کشور برای انتشار مطبوعات از نحوه اختصاص سهمیه کاغذ و  میزان در نظر گرفته شده آن  برای مطبوعات در غرب کشور انتقاد کرد.
وی با اشاره به توانمندی خانه مطبوعات و رسانه‌ های  استان همدان برای پرداخت هزینه‌های خرید کاغذ دولتی خواهان  اعطای مجوز واردات کاغذ به استان همدان از سوی وزارتخانه شد
طاقتی احسن گفت : نیاز مصرف یک سال استان همدان در عرصه چاپ  500 تن کاغذ و زینک و مواد اولیه است که در صورت دریافت مجوز وارد کردن این میزان می توانیم مطبوعات همدان را د ر این عرصه غنی کنیم .
وی با اشاره به حضوررجب پور  نماینده شرکت پیک فراز در جلسه یاد شده از آمادگی و برقراری تعامل بین متولیان حوزه چاپ نشریات و فعلان اقتصادی  در این حوزه برای تأمین و توزیع کاغذ در سطح کشور در راستای چاپ و نشر  مطبوعات سخنانی به میان آورد که مورد تحلیل و گفتگوهای بیشتر حاضران در نشست قرار گرفت . وی به نقل از اغلب کارشناسان و فعالان عرصه چاپ عنوان کرد ، اگر مسئولیت توزیع کاغذ به فعالان اقتصادی این حوزه  داده شود و ارشاد به وظیفه نظارتی خود بپردازد شاید اوضاع کاغذ از این آشفتگی رهایی پیدا کند.
وی گفت: اهالی نشر بر این باورند که دولت باید بتواند با مدیریت قیمت کاغذ و حمایت از مطبوعات و ناشران از تضعیف رسانه‌های کاغذی و همچنین صنعت نشر جلوگیری کند.وی همچنین عنوان کرد : با توجه به شواهد و آمارهای ارائه شده صرفا 10 درصد کاغذ وارداتی به کشور در حوزه چاپ مطبوعات مصرف میشود و با این حساب به نظر میرسد مدیریت این حجم محدود مصرفی آنقدر کار دشواری نیست که کارگروه کاغذ نتواند از عهده آن برآید.
کاشی ، مدیر اجرایی روزنامه سپهر غرب نیز به مشکل یارانه کاغذ و مطبوعات اشاره کرد  گفت : این مقوله نیازمند یک فرمول مشخص بر اساس توزیع عادلانه است. وی همچنین خواستار اختصاص سهمیه کاغذ و زینک به نشریات محلی به ویژه روزنامه‌ها شد.

 نبود مدیریت توزیع
امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی  نیز که در این نشست حضور داشت با اشاره به شرایط موجود  در حوزه اقتصادی خواستار کنترل و حضور جدی دولت برای کنترل بازار کشور شد و گفت عدم نظارت های لازم در این زمینه موجب شده است شاهد برخی اتفاقات ناخوش آیند در عرصه‌های اقتصادی باشیم.  
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به وجود برخی رانت‌ها در این حوزه علاوه بر تأمین کاغذ مطبوعات نسبت به تأمین سایر انواع کاغذ گفت : در جامعه کالاها به اندازه کافی وجود دارد اما در مقوله توزیع مدیریت وجود ندارد.
حمیدرضا حاجی‌بابایی دیگر نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم آگهی‌ بخشی در جامعه گفت چگونه می‌توان این مهم را با نبود رسانه‌ها به عنوان ابزار اطلاع‌رسانی انجام داد.
وی گفت: خبر باید آماده و به راحت‌ترین شکل به مخاطب برسد و مردم نباید برای به دست آوردن آنها دشواری داشته باشند.
حاجی‌بابایی با تأکید بر لزوم استقلال مطبوعات گفت: اگر رسانه‌ای فقط یک جریان فکری خاص را پیگیری کند با محدودیت‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شود رسانه‌های ما باید عمومی بوده و در کنار مردم موانع را بردارند. وی نسبت به شفافیت در انعکاس عملکرد دولت از سوی مطبوعات تأکید کرد.

 ضرورت بازنگری در اقتصاد، محتوا و هویت رسانه‌ای
خدادادی با تقدیر از رسانه‌ها و معطوف کردن نگاه بر شفافیت در فعالیت رسانه‌ها، کمک به محتوی سازی، آنلاین شدن رسانه‌های چاپی تأکید کرد.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر ضرورت بازنگری سه وجه «اقتصاد رسانه، محتوای رسانه و هویت رسانه» تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد رسانه باید به سمت مدیریت رسانه و رسانه داری حرفه‌ای حرکت کنیم و در این مسیر به شریک‌سازی، مخاطب محوری و اثرگذاری توجه ویژه داشته باشیم. وی همچنین با اشاره به اینکه «تخصصی شدن» رسانه‌ها در موضوع غنای محتوایی، بسیار مهم است، تصریح کرد: امروز باید از مخاطب به رسانه برسیم و معضل تکرار محتوا در رسانه‌ها را جدی بگیریم.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید برای ادامه حیات رسانه‌های کشور در سه وجه «اقتصاد، محتوا و هویت» رسانه‌ای بازنگری صورت گیرد که با همت خود صنف قابل حل است.
محمد خدادی، در دیدار با اعضای هیأت مدیره خانه‌ مطبوعات همدان ، با اشاره به اینکه رسانه‌ها همچنان مانند گذشته اثرگذاری خود را در مباحث داخلی، ملی و بین المللی دارند، تصریح کرد: توسعه رسانه‌ای در کشور بر مبنای تاثیرگذاری نبوده و بیشتر به شکل اسمی و شکلی توسعه صورت گرفته است.
خدادی افزود: بخشی از موانع پیش روی رسانه‌ها نیز سخت افزاری است که با همفکری و تعامل با هم می‌توان آنها را از پیش‌رو برداشت.معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با ابراز خرسندی از فعالیت خانه‌های مطبوعات در سراسر کشور، از واگذاری امور صنفی به این خانه‌ها به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد کرد و گفت: در دوره جدید نیز این سیاست اصلی را پیگیری و توسعه خواهیم داد، ضمن اینکه نیازمند تعامل عملیاتی و قابل اجرا در محدوده‌های زمانی معین هستیم.وی به رسانه‌ها توصیه کرد: محتوا بر اساس ذائقه مخاطب تولید شود و در سریع‌ترین زمان اطلاعاتی آماری و ریاضی به مردم باشد و حذف بدیهیأت و اطلاع‌رسانی رقم خورد و حرفی بزنید که دیگران نزده‌اند.
وی در یک مقایسه بین رسانه‌ها گفت: رسانه‌های ما در یک جاده یک طرفه گویا سیر می‌کنند در حالی که لازم است مخاطب هم در این راه همراه باشد و این مسیر یک جاده دو طرفه شود.رسانه صرفا جای حرف‌های مدیران نیست و مردم سهم بسزایی در رسانه‌ها باید داشته باشد.وی در مقایسه علت یکی از عوامل موفقیت انتشار اخبار در فضای مجازی  در ایران را همین موضوع دانست.چرا که این  فضا مکانی برای  دیده شدن شخصیت تک‌تک افراد را فراهم کرده است تا شهروندان به راحتی شخصیت حقیقی خود را نشان داده و نظرات خود را بیان کنند.
وی به اعضای حاضر در نشست به نمایندگی از رسانه‌های استان سه توصیه کرد مبنی بر آنکه همبستگی داشته باشید، کارکردهایتان واکاوی داشته باشد و دیگر آنکه به ظرفیت‌ها، انقلاب و توصیه نرم‌افزاری توجه کنید.وی در پایان گفت: نه تنها  مطبوعات هرگز تعطیل نخواهد شد بلکه فضای مجازی قدرت مطبوعات را بالا می‌برد. وی با اشاره به ظهور  رسانه‌های مولتی مدیای جدید  که نتوانسته است سینما را در عرصه هنر حذف کند گفت : حضور رسانه‌های جدید و دیجیتال هم دلیل بر پایان عمر مطبوعات نخواهد بود.
در پایان این نشست، وی بر حضور در همدان برای  برگزاری کارگاه‌های آموزشی،  پیگیری مطالبات رسانه‌ها از ارگان‌ها و پرداخت اعتبار ویژه برای رسانه‌های استان ؛ و وعده پیگیری مطالبات خبرنگاران و برگزاری جشنواره مطبوعات با رویکرد جدید تأکید کرد امید آنکه با اهتمام و توجه ویژه معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد این مهم نیز محقق شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com