1399-08-291399-09-09bool(false) تاریخچه‌ای از رد اعتبار نمایندگان 9 دوره مجلس همدان پیام
 
 
يكشنبه - 9 آذر 1399 - شماره 3911
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  69721 تاریخ انتشار:  1394-12-19 - 05:45 تعداد بازدید:  2253
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فراکسیون زنان اقامه دعوا کرد
تاریخچه‌ای از رد اعتبار نمایندگان 9 دوره مجلس

سرمقاله

 رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از ارسال شکایت تعدادی از نمایندگان از قاضی‌پور به دادستانی کل کشور خبر داد.
فاطمه رهبر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در پی اظهارات توهین‌آمیز نماینده مردم ارومیه در مورد جامعه بانوان کشور، اعضای فراکسیون زنان و برخی نمایندگان مجلس شکایتی تنظیم کردند که برای دادستان کل کشور ارسال شد.
 به گفته وی این نامه به کمیسیون اصل 90، هیأت نظارت بر امور نمایندگان و همچنین ریاست مجلس نیز جهت اقدامات قانونی ارسال شده است.
در بخشی از این نامه خطاب به دادستان کل کشور آمده است: «احتراماً در خصوص توهین عمومی به نمایندگان مجلس خصوصاً جامعه زنان توسط نادر قاضی‌پور نماینده منتخب دوره دهم و نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی که از طریق نطق در یکی از مجامع عمومی و انتشار گسترده آن در فضاهای مجازی به تبع آن تغذیه رسانه‌های اپوزیسیون برانداز، الفاظی رکیک و توهین‌آمیز که خلاف شئون و عرف مسلم نمایندگی است به این جمعیت نسبت داده است. اینجانبان نماینده مجلس مراتب شکایت و اعتراض خود را اعلام می‌دارد.»
 کنایه لاریجانی به قاضی‌پور
نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه روز گذشته در جلسه علنی مجلس پس از پایان سخنرانی موافقان و مخالفان کلیات لایحه ارزیابی زیست‌محیطی ایران به بیان تذکری پرداخت و زمانی که مطلب روشنی را در تذکر خود مطرح نکرد، با واکنش علی لاریجانی رئیس مجلس مواجه شد که به مزاح به وی گفت: آقای قاضی‌پور! شما که معمولاً حرف‌های خیلی مهمی می‌زنید! چرا این تذکرات را مطرح می‌کنید!!
 تاریخچه‌ای از نمایندگانی که اعتبارنامه‌شان رد شده است
هر نامزد پيروز در انتخابات بنابر آيين‌نامه داخلی مجلس يک اعتبارنامه نمايندگی دارد که بايد از سوی همه نمايندگان پذيرفته شود.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران، این اعتبارنامه مجموعه مدارکی است که در ارتباط با سوابق کاری و نحوه انتخاب هر نماینده در پرونده وی قرار می‌گیرد و پس از آغاز به کار مجلس، اعتبارنامه‌های نمایندگان در شعب مورد بررسی و نهایتاً مورد تأیید یا رد شعبه‌های بررسی‌کننده قرار می‌گیرد.
بدین ترتیب وقتی نماینده منتخب به‌ صورت عملی وارد عرصه نمایندگی 4 ساله مجلس شورای اسلامی می‌شود که اعتبارنامه‌اش از فیلتر شعب بررسی‌کننده عبور کرده و به تصویب آنها رسیده باشد.
در صورت تأیید نشدن اعتبارنامه، این سند سوابق کاری و نحوه انتخاب نماینده یا همان اعتبارنامه وارد کمیسیون آيین‌نامه داخلی مجلس می‌شود تا مراحل بررسی را سپری کند.  بر اساس مصوبه طرح نظارت بر نمايندگان، در صورت تخلف آنها در دوره نمايندگی حداکثر برخورد با نماینده خاطی، لغو اعتبارنامه وی خواهد بود.
شمار اعتبارنامه نمایندگانی که در ادوار مجلس مورد اعتراض قرار گرفته و یا رد شده است؛
مجلس اول: «حسن آیت» که نقش مؤثری در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی داشت، از‌‌ همان ابتدا مشمول خشم و کینه گروه‌های چپ قرار گرفت. اعتراض به اعتبارنامه آیت، از طرف احمد سلامتیان صورت گرفت و پرونده او به کمیسیون تحقیق رفت و در رأی‌گیری‌ای که به عمل آمد از میان ۱۷۰ نماینده حاضر، ۱۱۴ نفر به اعتبارنامه وی رأی موافق و ۳۰ رأی مخالف و ۲۶ رأی ممتنع دادند.
مجلس دوم: در این دوره از مجلس درباره اعتبارنامه‌های هادی غفاری، میرابوالفضل سید ریحانی (موسوی تبریزی) به علت همکاری گذشته‌اش با آیت‌ا... کاظم شریعتمداری و سید فرج‌ا... افرازیده به خاطر یک سخنرانی در زمان طاغوت اعتراضاتی صورت گرفت، اما سرانجام اعتبارنامه‌های آنان تصویب شد.
 یکی از رویدادهای مهم این مجلس، اعتراض شماری از نمایندگان به اعتبارنامه‌های احمد آذری قمی و صادق خلخالی نمایندگان قم بود، اما در نهایت اعتبارنامه آذری قمی به تصویب رسید و اعتبارنامه صادق خلخالی هم با پس گرفتن اعتراضات معترضانش مورد تصویب قرار گرفت. همچنین اعتبارنامه‌های علی‌اکبر حمیدزاده نماینده بوئین‌زهرا و سید مهدی طباطبایی در دور دوم مجلس با واکنش روبه‌رو می‌شود که در نهایت هر دو به تصویب وکلای ملت می‌رسد.
مجلس سوم: علاوه بر اعتبارنامه علی کامیار که حرف و حدیث‌های زیادی حول‌وحوش آن بود، اعتبارنامه حسین سبحانی‌نیا، محمدرضا باهنر، علی‌اکبر ناطق نوری و فخرالدین حجازی نیز مورد اعتراض قرار گرفت. معترضین درباره ناطق نوری، حجازی و باهنر اعتراض خود را استرداد کردند، اما سبحانی‌نیا مجبور به دفاع از خود شد تا اعتبارنامه‌اش تصویب شود. اعتراضات صورت گرفته علیه حسین سبحانی‌نیا، استفاده از امکانات سازمان تبلیغات اسلامی برای راهیابی به مجلس بود. اتهامات شکل گرفته علیه کامیار نیز، شرکت در تجمعات غیرقانونی بر ضد مواضع انقلاب و همچنین استفاده از امکانات جهادسازندگی برای رفتن به مجلس عنوان شده بود. در نهایت اعتبارنامه کامیار از حوزه انتخابیه ارومیه از ۲۴۰رأی، ۱۳۲نفر رأی موافق و ۵۷ نفر رأی مخالف و بدین ترتیب به تصویب رسید.
مجلس چهارم: رد نخستین اعتبارنامه در مجلس چهارم به وقوع پیوست. «سید حبیب هاشمی» منتخبی بود که اعتبارنامه‌اش از سوی هم کرسی‌ها به جهت عدم التزام عملی به اسلام، به تصویب نرسید. همچنین در این مجلس اعتبارنامه قاسم شعله‌سعدی، نماینده مردم شیراز مورد اعتراض حسن‌بیگی، نماینده دامغان قرار گرفت اما در نهایت مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.
مجلس پنجم: دومین رد اعتبارنامه نیز در دور پنجم مجلس به‌وقوع پیوست. در این دوره اعتبارنامه «حمید بهرامی‌احمدي» از حوزه‌ انتخابیه‌ رفسنجان‌ با دفاع نکردن از اعتبارنامه‌اش به‌تصویب نرسید.
مجلس ششم: اعتبارنامه غلامعلی حداد عادل نیز در این مجلس مورد اعتراض قرار می‌گیرد به‌گونه‌ای که تا 5ماه به‌طول می‌انجامد. همچنین علی‌اکبر محتشمی‌پور نیز از اشخاصی بود که در مجلس ششم اعتبارنامه‌اش مورد سؤال قرار گرفت. البته پس از انجام رأی‌گیری‌ها اعتبارنامه‌ حدادعادل‌ و محتشمی‌پور تأیید و تصویب‌ شد.
مجلس هفتم: در این دوره رضا عبداللهی نماینده ماه‌نشان، در اقدامی بی‌سابقه اعتبارنامه 18 نماینده تهران و 17 نماینده دیگر را زیر سؤال می‌برد که در نهایت موضوع ختم به‌خیر شده و مسأله پایان می‌یابد.
مجلس هشتم: در این دور مجلس به اعتبارنامه سلمان خدادی نماینده ملکان اعتراضاتی شکل گرفت که در نهایت با غائله‌ای جنجالی، اعتبارنامه وی به‌ تصویب رسید.
مجلس نهم: در این دوره نیز با وجود آنکه اعتراض‌ها به رد اعتبارنامه در آن بی‌سابقه بود، تعداد 38 اعتراض به اعتبارنامه‌های نمایندگان صورت گرفت که در نهایت همه با بررسی در شعب مربوطه به ‌تصویب رسیدند.
بدین ترتیب با گذران 9 دوره از فعالیت مجلس‌ شورای اسلامی، در مجموع اعتبارنامه 2 نماینده مورد تصویب وکلای ملت قرار نگرفت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
موسی - 1394-12-24
با سلام به نظر می رسد در دوره ششم مجلس اعتبار نامه آقای میرمطهر کاظمی (خدا رحمت کند ) تائید نشد. و این موضوع باعث آشوب و بلوا در شهرستان خلخال را بدنبال داشت.
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com