همدان را كوچك نكنيم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Thu, September 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84500 تاریخ انتشار:  1397-04-25 - 05:45 تعداد بازدید:  2342
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان را كوچك نكنيم

نویسنده : فيض‌ا... مظفرپور

سرمقالهولي اين فرصت در عين حال مي‌تواند يك تهديد بسيار جدي نيز براي استان باشد وآن در صورتي است كه اهداف «همدان 2018» محقق نشود و بلكه نتيجه عكس نيز بگيريم.
در شرايطي كه «تبريز 2018» پايتخت گردشگري كشورهاي اسلامي با تمامي توان و ظرفيت به ميدان آمده و به اذعان همگان در زمينه معرفي شهر تبريز مسئولان و مردم آن ديار با حمايت پايتخت‌نشينان و مسئولان كشوري سنگ‌تمام گذاشته‌اند ولي «همدان 2018» پايتخت گردشگري كشورهاي آسيايي نتوانسته آنچه كه شايسته و بايسته ديار همه‌دانايان است، بدرخشد. نمونه بارز اين ضعف‌ها روز پنجشنبه با برگزاري اجلاس سفرا و نمايندگان كشورهاي آسيايي شاهدي بر صدق ادعاي كم‌كاري مسئولان است. اين روزها جام‌جهاني فوتبال 2018 نيز در كشور همسايه، روسيه در حال برگزاري است و به روزهاي پاياني خود نزديك مي‌شود. در طول يك ماهه برگزاري جام‌جهاني فوتبال شاهد گل نزدن‌هاي برخي تيم‌ها بوديم كه منجر به گل خوردن‌های آنها مي‌شد و بالاتر از آن در اين جام‌جهاني شاهد بيشترين گل به خودي‌ها از طرف بازيكنان كشورها بوده‌ايم كه منجر به باخت و حذف تيم‌هاي آنان از مسابقه شده است.
در فوتبال اين جمله معروف است كه اگر گل نزني، گل مي‌خوري و اگر از فرصت‌ها استفاده نكني، تهديدي عليه  خواهد شد.
اوضاع و احوال اين روزهاي «همدان 2018» بي‌شباهت به بازي‌هاي جام‌جهاني فوتبال نيست؛ زيرا كه مسئولان همداني در شرايطي كه مي‌توانستند گل‌هاي زيادي را وارد دروازه حريفان نمايند، در حال خوردن گل‌هاي زياد هستند و بدتر اينكه بيشتر اين گل‌ها از نوع گل به خودي هستند كه موجبات حذف همدان از جمع رقباي فرهنگي و اقتصادي هستند.
سال‌هاست اين شهر درگير موضوعي به نام «كلان‌شهر» است كه آيا همدان ظرفيت كلان‌شهر شدن را داراست يا نه و اين موضوع به چالش بين موافقان و مخالفان تبديل شده است و حتي اين موضوع در شعار تبليغاتي برخي كانديداهاي نمايندگي و شوراي شهر همدان نيز بروز و ظهور داشته است.
اما آنچه كه در واقعيت امر براي مردم شريف همدان قابل برداشت است، اين مسأله است كه استان همدان و شهر همدان به عنوان اولين پايتخت جهان ظرفيت بزرگ شدن و كلان‌شهري را دارد ولي مسئولان جزءنگر اين استان و شهر توان و ظرفيت بزرگي همدان را ندارند و اين ممكن است به دلايل مختلف باشد. از جمله وجود مديران غيربومي كه دلسوزي لازم را در اين خصوص ندارند و يا مسئولان ضعيفي كه دور خود حصار كشيده‌اند تا كسي با آنان كاري نداشته باشند و در حفظ جايگاه و موقعيت خويش هستند. مديران سالخورده‌اي كه محافظه‌كاري جزء طبيعت آنان شده است و همواره به وضعيت موجود راضي هستند و به وضعيت مطلوب فكر نمي‌كنند.
تا وقتي مديران جوان و جسور كه قدرت ريسك بالايي دارند و مديران كلان‌نگر كه افق‌هاي ديد بيشتري دارند در همدان حاكم نباشند و به قول معروف انتصاب‌ها بر اساس شايسته‌سالاري و با در نظر گرفتن در ملاك تعهد و تخصص انجام نگيرد و مديران ضعيف بر اساس تعلقات گروهي و حزبي و بدتر از آن رابطه به جاي ضابطه بر سر كار بيايند، استان همدان روي خوش توسعه همه‌جانبه را نخواهد ديد.
در اين ميان نمايندگان استان همدان نيز بسيار مقصرند؛ زيرا كه آنان نيز در تثبيت مديريت‌ها و يا انتصاب‌ها در استان نقش داشته‌اند و بدون توجه به خواسته مردم شريف استان براي تغييرات مناسب در حوزه مديريتي اين وضع نابسامان را براي حوزه مديريتي همدان رقم زده‌اند و حال اين ضعف‌ها همزمان با رويداد 2018 نيز در حال رونمايي است.به جاي نقش نظارتي در پي انتصاب گزينه‌هاي هدفمند خود هستند! و اين بي‌توجهي مسئولان كشوري به همايش سفرا حضور تنها 48 نماينده از 140 مدعو همايش پنجشنبه گذشته نشان خوبي از ضعف مسئولان استاني و كم‌كاري نمايندگان استان در نظارت بر كارهاست که عملکرد مسئولان حتي مورد نقد سفير مالزي قرار مي‌گيرد.
در خبرها آمده بود كه سفير كشور اسلامي توسعه‌يافته مالزي از وضعيت كشور و استان در مقايسه با مالزي انتقاد كرده است؛ زيرا كه كشور بزرگ ايران ظرفيت‌هاي بسيار بزرگي از مالزي دارد كه در صورت مديريت صحيح و بهره‌برداري درست از همه آن ظرفيت‌ها، كشورمان مي‌تواند در شاخص‌هاي توسعه از كشورهايي نظير مالزي و كره جنوبي جلوتر بيفتد و خود استان همدان با 1800 جاذبه گردشگري اگر در اين زمينه اقدامات مؤثري انجام دهد، مي‌تواند به اندازه كشور مالزي گردگشر جذب كند و اين استان را به تمام دنيا معرفي نمايد و اين مستلزم همت بلند مسئولان است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com