فنی‌حرفه‌ای راهی برای اشتغال فراهم می‌کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : يكشنبه ، 19 مرداد 1399

Today : Sun, August 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  92162 تاریخ انتشار:  1398-01-25 - 09:16 تعداد بازدید:  750
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فنی‌حرفه‌ای راهی برای اشتغال فراهم می‌کند

سرمقاله

مدیر کل فنی و حرفه ای استان با حضور در دفتر روزنامه همدان پیام به دیدار نوروزی با مدیران این مجموعه پرداخت.
وهب مختاران در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیت های انجام شده توسط فنی و حرفه ای همدان داد و گفت: فنی و حرفه ای استان با نگاهی نو به دنبال ارتقای کیفیت آموزش ها است لذا در این زمینه به دنبال نیاز بازار کار در زمینه آموزش های مورد نیاز و نیز به روز رسانی برخی رشته های آموزشی است.
وی اظهار کرد: تکمیل برخی پروژه های ناتمام چون مرکز آموزش هتل داری با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان است نیز مد نظر است که پس از 5 سال وقفه امسال نهایی خواهد شد تا همدان عنوان پایلوت آموزش هتل داری در غرب کشور را به دست آورد
وی ادامه داد: برخی آموزش های نو از سرو قهوه گرفته تا پخت نان نیز در این مرکز آموزش داده می شود تا استان میزبان شایسته ای برای مسافران خود باشد.
مختاران بیان کرد: این مرکز موفق به کسب رتبه نخست کشور در حوزه فرهنگی و آموزشی جشنواره شهید رجایی شد.
مختاران با تاکید بر اینکه آموزش رشته و حرفه های پیش بینی شده بر اساس نیاز روز و متناسب با نیازهای بازار و نهادهای دولتی است این دوره های آموزشی و کارگاه ها در پادگان، زندان، سکونتگاه های غیر رسمی، کارگاه های ثابت شهری، روستاها، کارگاه های سیار شهری و به تناسب نیاز مناطق مورد هدف و فرهنگسراها برگزار شده است.
وی ادامه داد: امسال برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار به منظور کاهش آسیبهای اجتماعی، آموزش هایی در نظر گرفته شد که خوشبختانه تاثیر خوبی در اشتغال این بانوان داشت.
مدیر کل فنی و حرفه ای استان اظهار کرد: در حال حاضر ۲۰۰ مرکز آموزشگاه آزاد در سطح استان داریم و آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای بنگاه‌های اقتصادی در زمینه آموزشی هستند.
وی با اشاره به اینکه مهارت‌ها فقط در زمینه اقتصادی خلاصه نمی‌شود، خاطر نشان کرد: توسعه سلامتی، اجتماعی، فرهنگی و ... به مهارت شناختی و غیر شناختی ربط دارد و در سیستم آموزش فنی حرفه ای، مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت همزمان با هم آموزش داده می‌شود که موجب پیشرفت و بهبود در فضایی خواهد بود که فرد بتواند در آن فضا اشتغال ایجاد نماید.
مختاران تاکید کرد: هر کجا که دولت تسهیلات پرداخت و حمایت می‌کند افرادی که مهارتی را از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کسب کرده اند همواره موفق‌تر بوده اند و حمایت‌های دولت بهتر جواب داده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چقدر این آموزش ها در اشتغال زایی تاثیر گذار بوده است بیان کرد: فنی و حرفه ای دارای یک واحد به نام مشاوره رهگیری و اشتغال، برای پیگیری وضعیت مهارت آموزان در این مراکز است.
مختاران افزود: این واحد ابتدا به متقاضیان شرکت در دوره های آموزشی مشاوره داده و بسته های آموزشی متنوع در اختیار آنها قرار می دهد تا با آگاهی رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد آمار‌های رهگیری شده اشتغال، نشان از این دارد که افراد مهارت آموخته فنی حرفه‌ای اشتغال برایشان ایجاد شده است، خاطر نشان ساخت: خوشبختانه آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای به خوبی توانسته اند در امر مهارت آموزی موفق باشند.
مختاران تاکید کرد: مطالبه شغل بدون داشتن مهارت امری ناممکن است بنابراین ارتقا و تولید مهارت علاوه بر ظرفیت سازی و افزایش ثروت عمومی کاهش بیکاری را در پی دارد.
مختاران افزود: چنانچه پرداخت تسهیلات اشتغال منوط به ارائه کارت مهارت فنی و حرفه ای از سوی متقاضی باشد به طور حتم انحراف در هزینه کرد تسهیلات کاهش می یابد. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان گفت: ۱۹ مرکز ثابت و ۱۵۰ مرکز سیار فنی و حرفه ای در مناطق محروم و روستاهای استان همدان فعال است.
وی بیان کرد: آموزش های فنی و حرفه ای از چنان جایگاهی برخوردار است که حتی فارغ التحصیلان دانشگاهها نیز جذب آن می شوند و خواهان کسب مدارک آن هستند چرا که این نوع آموزش ها در خارج از کشور هم مورد پذیرش هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com